fbpx
İletişime Geç
info@istcode.com
Tel: 0 212 806 26 33
Tel: 0 850 933 39 88
Kahveye bekleriz
Adres: Nish İstanbul Residance, C Blok, D:153
Bahçelievler/Istanbul

Gemini AI, ChatGPT’den Daha Mı İyi?

Google, üretken yapay zeka modelleri, uygulamaları ve hizmetlerinden oluşan amiral gemisi paketi Gemini ile ses getirmeye çalışıyor.

Peki Google Gemini tam olarak nedir? Nasıl kullanabilirsiniz? Ve Gemini rakiplerine göre nasıl ?

Gemini’deki son gelişmeleri takip etmenizi kolaylaştırmak için, yeni Gemini modelleri, özellikleri ve Google’ın Gemini’ye yönelik planlarıyla ilgili haberler yayınlandıkça güncelleyeceğimiz bu kullanışlı rehberi hazırladık.

Gemini nedir?

Gemini, Google’ın uzun zamandır vaat ettiği , Google’ın AI araştırma laboratuvarları DeepMind ve Google Research tarafından geliştirilen yeni nesil üretken AI model ailesidir. Dört çeşidi vardır:

  • Gemini Ultra , en performanslı Gemini modeli.
  • Ultra’ya hafif bir alternatif olan Gemini Pro .
  • Gemini Flash , Pro’nun daha hızlı ve “damıtılmış” versiyonu.
  • Gemini Nano , mobil cihazlarda çevrimdışı çalışmak üzere tasarlanmış iki küçük model — Nano-1 ve daha yetenekli Nano-2 —

Tüm Gemini modelleri doğal olarak çok modlu olacak şekilde eğitildi; başka bir deyişle, yalnızca metinle çalışmaktan ve metinden daha fazlasıyla analiz edebilmek için. Google, bunların çeşitli genel, tescilli ve lisanslı ses, görüntü ve videolar, büyük bir kod tabanı seti ve farklı dillerdeki metinler üzerinde önceden eğitildiğini ve ince ayar yapıldığını söylüyor.

Bu, Gemini’yi yalnızca metin verileriyle eğitilmiş Google’ın kendi LaMDA’sı gibi modellerden ayırır . LaMDA, metnin ötesinde hiçbir şeyi anlayamaz veya üretemez (örneğin, makaleler, e-posta taslakları), ancak Gemini modelleri için durum böyle değildir.

Burada , bazı durumlarda veri sahiplerinin bilgisi veya izni olmadan, kamuya açık veriler üzerinde eğitim modellerinin etik ve yasallığının gerçekten belirsiz olduğunu belirteceğiz . Google, belirli Google Cloud müşterilerini davalarla karşılaşmaları durumunda korumak için bir AI tazminat politikasına sahiptir , ancak bu politika istisnalar içerir. Özellikle Gemini’yi ticari olarak kullanmayı düşünüyorsanız dikkatli olun.

Gmail, Docs, Chrome, geliştirme araçları ve daha fazlasında Gemini

Gemini uygulamaları, Gemini modellerinin görevlerde yardımcı olmalarını sağlamanın tek yolu değildir. Yavaş ama emin adımlarla, Gemini’nin aşıladığı özellikler Gmail ve Google Docs gibi temel Google uygulamalarına ve hizmetlerine giriyor .

Bunların çoğundan yararlanmak için Google One AI Premium Planına ihtiyacınız olacak. Teknik olarak Google One’ın bir parçası olan AI Premium Planı 20 dolara mal olur ve Docs, Slides, Sheets ve Meet gibi Google Workspace uygulamalarında Gemini’ye erişim sağlar. Ayrıca, Google’ın Gemini Advanced adını verdiği, Gemini Ultra’yı Gemini uygulamalarına getiren ve yüklenen dosyalarla ilgili soruları analiz etme ve yanıtlama desteği sağlayan özelliği de etkinleştirir.

Gemini Advanced kullanıcıları ayrıca, istemlerden özel seyahat güzergahları oluşturan Google Arama’da gezi planlama gibi burada ve orada ekstralar elde eder. Uçuş saatleri (bir kullanıcının Gmail gelen kutusundaki e-postalardan), yemek tercihleri ​​ve yerel cazibe merkezleri hakkında bilgiler (Google Arama ve Haritalar verilerinden) ve bu cazibe merkezleri arasındaki mesafeler gibi şeyleri hesaba katarak, Gemini herhangi bir değişikliği yansıtacak şekilde otomatik olarak güncellenen bir güzergah oluşturur.

Gmail’de Gemini, e-posta yazabilen ve ileti dizilerini özetleyebilen bir yan panelde yer alır. Aynı paneli Dokümanlar’da da bulacaksınız; burada içeriğinizi yazmanıza ve geliştirmenize ve yeni fikirler üretmenize yardımcı olur. Slaytlar’daki Gemini slaytlar ve özel resimler oluşturur. Ve Google E-Tablolar’daki Gemini verileri izler ve düzenler, tablolar ve formüller oluşturur.

Gemini’nin erişim alanı Drive’a da uzanır ve burada dosyaları özetleyebilir ve bir proje hakkında hızlı bilgiler verebilir. Bu arada, Meet’te Gemini altyazıları ek dillere çevirir.

Google’ın kod tamamlama ve oluşturma için AI destekli yardım araçları paketi olan Code Assist (eski adıyla Duet AI for Developers ), ağır hesaplama yükünü Gemini’ye devrediyor. Aynı şekilde, Gemini tarafından desteklenen ve büyük miktarda potansiyel olarak kötü amaçlı kodu analiz edebilen ve kullanıcıların devam eden tehditler veya tehlike göstergeleri için doğal dil aramaları yapmasına olanak tanıyan Threat Intelligence’daki Gemini gibi Google’ın güvenlik ürünleri de öyle.

Gemini, OpenAI’nin GPT-4’ünden daha mı iyi?

Google, Gemini’nin kıyaslamalardaki üstünlüğünü birkaç kez öne sürdü ve Gemini Ultra’nın “büyük dil modeli araştırma ve geliştirmesinde kullanılan 32 yaygın akademik kıyaslamanın 30’unda” mevcut en son teknoloji sonuçlarını aştığını iddia etti. Ancak kıyaslamaların gerçekten daha iyi bir modeli gösterip göstermediği sorusunu bir kenara bırakırsak , Google’ın puanlarının OpenAI’nin GPT-4 modellerinden yalnızca biraz daha iyi olduğu görülüyor.

OpenAI’nin en son amiral gemisi modeli GPT-4o , metin değerlendirme, görsel anlama ve ses çeviri performansında 1.5 Pro’nun oldukça önünde yer alıyor. Anthropic’in Claude 3.5 Sonnet’i ikisini de geride bırakıyor — ancak yapay zeka sektörünün baş döndürücü hızı göz önüne alındığında, belki de uzun sürmeyecek.

istcode
istcode
https://www.istcode.com