fbpx
İletişime Geç
info@istcode.com
Tel: 0 212 806 26 33
Tel: 0 850 933 39 88
Kahveye bekleriz
Adres: Nish İstanbul Residance, C Blok, D:153
Bahçelievler/Istanbul

Marka Bilinirliği Nedir?

Marka bilinirliği bir ürünün veya hizmetin ya da markanın hedef kitlesinin potansiyel müşterilerinin onu tanıma düzeyini belirleyen ve markalar için son derece önem arz eden bir unsurdur. Pazara yeni giren markaları veya yeni ürün çıkaran markaları ya da mevcut bilinirliklerini artırmak, kendini hatırlatmak ve ismini duyurmak isteyen markaları yakından ilgilendirir. Marka bilinirliği firmaların değerinin artmasını, ürün ve hizmetlerinin tüketicilere hızlı ve etkili bir şekilde ulaşmasını ya da markanın daha tanınan marka haline gelmesini sağlar. Markaların pazarda kalıcı yer edinmesi açısından son derece gereklidir.

Marka Bilinirliği Oluşturmanın Avantajları

Marka değerinin artması, yeni kitlelere ulaşabilmek, markaya karşı güven oluşması veya mevcut marka güveninin pekiştirilmesi markalar için vazgeçilmez maddelerdir. İşte marka bilinirliğinin getirdiği avantajlar da burada devreye giriyor. Etkili marka bilinirliği oluşturma çalışmaları; reklam ve pazarlama çalışmalarını destekleyerek dijital rekabette öne çıkmayı destekler.

Ürün ve hizmetlerin satış oranlarının yükselmesi bakımından da öneme sahip olan marka bilinirliği, tüketicilerin markaya karşı sadakat ve süreklilik geliştirmelerini sağlamada önemli rol oynar.

Marka bilinirliği; müşteri ilişkileri, ürün ve hizmet kalitesi ile doğru orantılıdır. Hedef kitlenizle doğru etkileşim sağladığınızda ve onlara sunduğunuz hizmetin tüm aşamalarını başarılı şekilde gerçekleştirip takibini yaparak olumlu geri dönüşler aldığınızda markanızın akıllarda kalıcılığı artacak ve markanız sektöründe ilk akla gelen markalardan biri olacaktır.

Marka Bilinirliği Oluşturmanın Yolları

Marka bilinirliğinin oluşturulabilmesi için ilk ve belki de en önemli adım hedef kitleye yani müşterilere odaklanılması gerektiğidir. Hedef kitleye uygun ve onların dikkatini çekecek reklam stratejileri belirlemek, tüketici odaklı çalışmaları destekler.

Dijital pazarlama stratejileri ile marka kimliğinizi bilinir hale getirebilirsiniz ;

  1. SEO
  2. Sosyal Medya Yönetimi
  3. Influencer Marketing
  4. E -mail marketing

Gibi dijital pazarlama stratejilerini kullanabilirsiniz.

Sosyal medyanın markalar açısından önemini hepimiz biliyoruz. Sosyal medyanın gücü markaları bulunduğu noktadan alıp daha yüksek seviyelere ulaştırmada oldukça etkili. Yaratıcı ve kaliteli sosyal medya çalışmaları yaparak bu gücün avantajlarından faydalanabilirsiniz. Sosyal medya ile hedef kitlenize hızlı bir şekilde ulaşır ve etkileşim kurarsınız.

Web sitenizde ilgi çekici içerikleri düzenli aralıklarla oluşturarak, web sitenizi arama motorunda üst sıralara taşıyarak marka bilinirliğinize katkı sağlarsınız.

Akılda kalıcı ve yaratıcı reklam stratejileri geliştirerek rakiplerinizden bir adım öne çıkmayı başarmalısınız. Böylece markanızın diğerleri arasında tanınırlığının artmasını sağlarsınız. Hedef kitlenin ilgisini çekerek akıllarda yer edinme konusunda avantaj sağlamış olursunuz.

Influencer marketing markaların sıkça kullandığı pazarlama stratejilerinden biridir. Influencerlar ile işbirliği yapmak, sosyal medyanın etkili kullanımıyla da doğrudan ilgili olan bir konudur. Günümüzde yoğun takipçi kitlesine sahip influencerlar, bu kitlelerle neredeyse her an her saniye etkileşimdeler. Doğal olarak da bu kişilere beslenen sempati, güven de bununla beraber artmakta. Ürün ve hizmetlerinizi sevilen ve sıkça takip edilen influencerlar ile kitlelere tanıtın. Onlarla iş birliği içerisinde çalışırsanız marka bilinirliğinize yüksek oranda katkı sağlarsınız.

İndirimler ve çekilişler hazırlayarak, tüketiciler arasında birbirleriyle olan etkileşimi markanıza katkı sağlamada kullanabilirsiniz. Bu sayede markanızın adı tüketiciler arasında sıkça telaffuz edilen markalardan biri olacaktır.

Logo tasarımınızı özenle yapın. Dikkat çekici, yaratıcı ve marka ile uyumlu olan bir logoya sahip olmalısınız. Böylece hedef kitlenin zihninde logoyla marka arasında çağrışım kurulmasını sağlarsınız. İyi tasarlanmış logo, markanın zihinde logosu ile beraber canlanmasında önemli role sahiptir.

Yeni dünyanın dijital gündeminden haber almak için Istcode Blog’u Takip Et!

istcode
istcode
https://www.istcode.com