fbpx
İletişime Geç
info@istcode.com
Tel: 0 212 806 26 33
Tel: 0 850 933 39 88
Kahveye bekleriz
Adres: Nish İstanbul Residance, C Blok, D:153
Bahçelievler/Istanbul

Mobil Pazarlama Nedir

Mobil cihaz kullanımının her geçen gün daha da arttığı bir dönemdeyiz. Çevrimiçi pazarlama faaliyetleri de, paralel olarak önemini artırmaya başladı. Mobil pazarlama yöntemleri de akıllı telefonlar, tabletler ve geriye kalan tüm mobil cihazlar ile kullanıcıya ulaşmayı amaçlayan bir dijital pazarlama modelidir. Dünya nüfusunun büyük bir kısmı akıllı mobil cihazlar kullandığı için mobil pazarlama, dijital pazarlama modelleri arasında en çok tercih edilen teknikler arasında yer alır.

Mobil Pazarlama Nedir?

Mobil pazarlama nedir? sorusunun en basit cevabı; akıllı telefonlar, tabletler ve diğer mobil cihazlar ile yapılan çok kanallı çevimiçi yapılan bir dijital pazarlama modelidir. Markalar, mobil cihaz kullanan kullanıcılara, kendi web sitelerini ve e-postalarını bu modele optimize ederek ulaşmayı amaçlar. Dijital ajans ile çalışıyorsanız, dijital pazarlama modellerini daha profesyonel ve başarı oranı yüksek bir şekilde yürütebilirsiniz.

Mobil Pazarlama Tekniğinde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Her pazarlama stratejisinde olduğu gibi öncelikle işletmeler strateji edinmelidir. Markaların kendi hedef kitlelerine göre bir planlama ve strateji hazırlaması gerekir. İşletmelerin bu nokta da en önemli adımlarından biri de mobile uyumlu hale gelmek. Örneğin, web sitesinin mobil cihazlardan açılacağını göz önünde bulundurarak entegrasyon sağlamalı. Dokunmatiklerini ayarlaması ve mobil ziyaretçiyi düşünüyor olması gerekli.

İşletmeler stratejik planlarını tüm kanallara entegre ederek müşteri ile iletişim kurmalı. Sadece kullanıcı ile kurulacak iletişim ya da pazarlama iletisi için değil, markaların web sitelerini mobile optimize etmesi SEO içinde önemlidir. Yani kısacası mobil pazarlamada web sitesi optimizasyonu bir seçenek değil zorunluluktur.

E-posta bildirileriniz de aynı şekilde mobile uygun olmalı. Eğer uygun olmazsa iletiyi alan kişi tıkladıktan sonra hemen geri çıkacaktır. Akıllı cihaz kullanıcılarının çoğunluğu maillerini akıllı telefonları üzerinden kontrol ediyor. Bundan dolayı e- postanızı mobile uyumlu hale getirmelisiniz.

-Diğer pazarlama tekniklerine göre daha düşük maliyetlidir.

-Hedef kitlenizi sınıflandırabilirsiniz.

-Mobil cihaz kullanan kullanıcı sayısı çok fazla.

-Kişiselleştirilmiş reklamlar ile tanıtım yapabilirsiniz.

-Kullanıcıya ulaşım ve geri dönüş almak daha kolaydır.

-Anlık bildirimler ile kullanıcıya kendinizi hatırlatabilirsiniz.

Mobil Pazarlama Türleri Nelerdir?

Mobil Uygulama Pazarlaması

Pazarlama türlerinin arasında yer alır. İşletmelerin mobil uygulamalar üzerinden reklam yayınlaması olarak tanımlanabilir.

SMS Pazarlama

İşletmelerin iletiler ya da indirim kuponları gibi mesajları, kullanıcıya gönderdiği mobil pazarlama modeli sms pazarlamadır. Sms pazarlama doğru uygulandığında başarılı sonuçlar getirir. Bu pazarlama tekniği, kişiselleştirme özelliği sayesinde kullanıcıya özel ileti yollar.

Konum Tabanlı Pazarlama

Kullanıcının anlık konumuna dayanan konum tabanlı pazarlama, kullanıcıya reklam ve bildiri gönderen pazarlama tekniğidir.

Oyun İçi Pazarlama

Mobil oyunlarda görünen reklamları ifade eden oyun içi pazarlama, potansiyel müşteriyi çekmek için önemli bir tekniktir.

Yeni dünyanın dijital gündeminden haber almak için Istcode Blog’u Takip Et!

istcode
istcode
https://www.istcode.com