fbpx
İletişime Geç
info@istcode.com
Tel: 0 212 806 26 33
Tel: 0 850 933 39 88
Kahveye bekleriz
Adres: Nish İstanbul Residance, C Blok, D:153
Bahçelievler/Istanbul

Omnichannel Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama birçok kullanıcıya ulaşma ve eş zamanlı etkileşim kurmak için markalara yardımcı olan bir teknik. Tabii dünya büyük bir hacme ve nüfusa sahip. Bu yüzden pazarlama modellerinin ortaya çıktığını, pazarlama kanallarının değiştiğini, kullanıcıların hep daha kolayını aradığını görüyoruz. Pazarlama aktivitelerini omnichannel pazarlama yürüten markaların kullanıcılarına bu verimi ve memnuniyeti daha rahat verdiğini söyleyebiliriz.

Omnichannel Nedir?

Pazarlama dünyasına yeni katılanlar ya da pazarlama terimlerini çözmeye çalışanlar için nedir bu omnichannel pazarlama?

Pazarlamada geçen ismi ile yani “omnichannel” olarak okuyunca karışık, anlaması ve uygulaması zor görünüyor olabilir. “Çok kanallı pazarlama” anlamına gelen omnichannel terimi aslında o kadar zor bir terim değil. Kullanıcı deneyimini üst seviyelerde tutan bu pazarlama modeli, müşteri memnuniyetini oldukça önemsiyor. Bu yüzden kusursuz bir müşteri deneyimi yaşatmak buradaki asıl amaçtır.

Kullanıcının marka ile ilgili kullandığı tüm dağıtım ve iletişim kanallarının entegre ve kesintisiz çalışması omnichannel modelinin stratejisidir. Omnichannel pazarlama sadece online ile sınırlı değildir. Kullanıcıların gittiği fiziki mağazalar vs. buna dahildir. Markanın ulaşılabilir her kanalında aynı deneyimi yaşayan kullanıcı için marka, tutarlı bir marka haline gelir.

Müşterilerin ya da kullanıcıların aradıkları kolay ve etkili bir alışveriş deneyimidir. Tüm kanallarınızı aynı kalitede yönetirseniz müşterilerinizi memnun edersiniz. Örneğin hem mağaza hem internet kullanıcınız iki kanal üzerinden bir ürün hakkında rahat geçiş yapıyor ve süreci kesintisiz bitirebiliyorsa omnichannel pazarlama olması gereken şekilde işliyordur. Mağazada stokta kalmayan bir ürün çevrimiçi mağazada hala gözüküyorsa marka için tutarsızlık demektir.

Bütünleşik Deneyim İle Marka Sadakatini Artırın

Kullanılan kanalların uyumlu olması, kullanıcın olumlu bir deneyim edinmesini ve sizi daha çok seçmesini sağlar. Bu stratejiyi doğru uyguladığınızda kullanıcılarınız ile daha verimli iletişim oluşturursunuz. Çevrimiçi ve fiziki platformlarda satış bir temas noktasıdır. Tüketicinin markanızı bir kez tercih etmiş olması buna her zaman devam edeceğini göstermez. Kullanıcı, sizi belli bir ürün için tercih etmiş ya da sadece ürünlerinizi deneyimlemek istemiştir.

Kullanıcılarınız ile temas noktalarını artırmak için dijital, çevrimiçi kanallarınız ile fiziki kanallarınızın uyumlu ve sistematik ilerlemesi, bütünleşik deneyim yaratır ve kullanıcı üzerindeki marka sadakati algısını artırır.

Omnichannel Pazarlamanın Avantajları

Omnichannel pazarlamanın avantajlarından ya da faydalarından biri, olacak kaosu minimum seviyeye indirmesidir. Fiziki ve çevrimiçi platformlar arasında oluşan fiyat, stok, iletişim vb. anlaşmazlıklar omnichannel stratejisi düşük seviyededir.

Dijital gündemden, yeni gelişen teknolojilerden haber almak için Istcode Blog’u takip edebilir; kreatif ve dijital tüm işleriniz için 360 derece dijital ajans hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

istcode
istcode
https://www.istcode.com