fbpx
İletişime Geç
info@istcode.com
Tel: 0 212 806 26 33
Tel: 0 850 933 39 88
Kahveye bekleriz
Adres: Nish İstanbul Residance, C Blok, D:153
Bahçelievler/Istanbul

Bütünleşik Pazarlama Nedir?

Günümüzde pazarlama önem arz eden bir kavram. Pazarlama faaliyetleri, pazarlama kavramının etkin olmaya başladığı ilk günden itibaren gelişiyor. Pazarlama süreçleri, içinde bulunduğumuz dünyanın değişimi; sosyal, siyasi, kültürel ve ekonomik sebepler ile değişiyor ve gelişiyor. Bu değişim ile birlikte yeni stratejiler ve demografik yapıya uygun yöntemler çıkıyor. Daha önce pazarlama sadece gerçek dünya üzerinde somut anlamda yapılan bir faaliyetti. Şimdilerde dijital pazarlama ile farklı bir boyut ve bambaşka etkide. Bunlardan biriside Bütünleşik pazarlama. Bütünleşik Pazarlama nedir? Pazarlama faaliyetleri arasında geçerliliği ve başarısı büyük olan stratejidir. Bütünleşik pazarlama, müşterinin markaya duyduğu memnuniyetin artmasını hedefleyen bir pazarlama türüdür. Bu pazarlama türünde iletişim ve mesaj türleri birleştirilerek kullanım sağlanır.

Bütünleşik Pazarlama Nedir?

Bütünleşik Pazarlama, müşteriyi merkeze alan ve ürünü hizmeti satın almaya teşvik ederken, müşteri sadakati oluşturmayı amaçlayan bir pazarlama yöntemidir. Bu pazarlama modelinde, firmanın faaliyet gösterebileceği mümkün olan her alanda müşterilere ulaşabilmek için reklam kampanyalarını yönetme sürecinde, sahip olduğu tüm pazarlama araçlarının kullanılmasına yönelik olan bir yöntem uygulanır. Tüm bu iletişim araçları birbiri ile uyum içerisinde çalıştıklarında etkili bir pazarlama yönetimi sağlar. Bütünleşik Pazarlamada diğer pazarlama modellerinde olduğu gibi öncelikle müşterinin markaya duyduğu memnuniyeti artırmaktır. Müşterinin markaya duyduğu güven ve sadakat, markanın bilinirliğini arttırmasına veya stratejilerini geliştirmesini sağlar. Bütünleşik Pazarlama marka ve müşteri arasındaki ilişkinin sürekliliğini sağlar. Müşteri ile devam eden bir ilişki, markanın da büyümesinde etkilidir. İyi bir imaj oluşturan ve bunu devam ettiren marka, güçlü marka algısı yaratır. Basit ama etkili olan bu pazarlama faaliyeti, müşteriler ile bağlantı kurmanızı ürün veya hizmetleriniz hakkında bilgilendirmeyi kolay hale getirir. Müşterinin güvenini kazanan bir yöntemdir.

Bütünleşik Pazarlama Özellikleri

 -Tutarlı bir iletişim

-Sahip olunan tüm araçları pazarlama iletişiminde kullanma

-Güçlü marka imajı

Bütünleşik Pazarlamanın Amacı Nedir?

Bu yöntemde amaç kısaca markanın iyi bir imaj yaratmasıdır. Markanın müşteri ile olan bağının kuvvetlenip, sadakat sağlaması amaçlarındandır. Marka ve müşteri arasındaki bağlantı ne kadar artarsa, Bütünleşik Pazarlama yöntemi o kadar başarılı olur. Bütünleşik pazarlamada süreklilik esastır. Müşteri ve marka arasında süreklilik sağlandığı takdirde müşterinin markaya veya hizmete/ürüne karşı ilgisi artacaktır.

Bütünleşik Pazarlama İletişimi

Pazarlamada en önemli noktalardan biri iletişimdir. Pazarlama iletişimi markanın faaliyetlerini planlama uygulama ve geliştirilmesi ya da yürütülmesinde markanın ayakta kalma ve ilerleme gibi konularında bir kriterdir. Pazarlama süresinde birçok iletişim ortamı olduğu için pazarlama iletişimini korumak ve hedef kitleyi bu esnada kaybetmemek oldukça önemli. Müşteri ve tüketiciye odaklanan ve müşteriye çift yönlü iletişim sunulmalıdır.

Bütünleşik Pazarlamanın Faydaları

Uzun vadede etki yaratacak iş stratejilerini bütünleşik pazarlama ile sağlayabilmek mümkün. Peki bütünleşik pazarlamanın faydaları nelerdir? Gelin bakalım:

  • Müşteriyi memnun eden ve güven yaratan sonuçlar
  • Tüm pazarlama araçları kullanılarak oluşturulan geliştirilmiş marka imajı
  • Hem şirket içi çalışanlarına hem de müşterilerine bırakacağınız sürdürülebilen bir yatırım.

Dijital gündemden, yeni gelişen teknolojilerden haber almak için Iscode Blog’u takip edebilir veya kreatif ve dijital tüm işleriniz için 360 derece dijital ajans hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

istcode
istcode
https://www.istcode.com