fbpx
İletişime Geç
info@istcode.com
Tel: 0 212 806 26 33
Tel: 0 850 933 39 88
Kahveye bekleriz
Adres: Nish İstanbul Residance, C Blok, D:153
Bahçelievler/Istanbul

E Ticaret Site Tasarımı

Teknoloji günden güne gelişiyor. Hayatlarımıza, ihtiyacımız olan hemen hemen her alanda kolaylık tanıyacak hale geliyor. Buna paralel olarak internetin gelişmesi ve yaşamımıza dahil olmasıyla birçok kolaylık yaşadık. Bunlardan biride e-ticaret siteleri ile gerçekleşti diyebiliriz. Dünya dijitalleşiyor, hayat kolaylaşıyor. E-ticaret siteleri ile online alışverişin keyfini ve avantajını yaşamayı da oldukça sever hale geldik. Öyle ki birçok internet kullanıcısının favori siteleri bile var. Peki bu favori e-ticaret sitelerini diğerlerinden ayıran kriterler nedir diye hiç düşündünüz mü? İyi bir e-ticaret sitesi hangi özellikleri taşır, e-ticaret site tasarımı nasıl olmalıdır gelin bakalım.

E-Ticaret Sitelerinin Avantajı Nelerdir?

Kullanıcılar için e-ticaret sitelerinin en büyük avantajı tabii ki başta zaman ve fiziki enerji tasarrufudur. Web site içerisinde kullanıcılar istek ve ihtiyaç odaklı alışveriş yapabilme imkanına sahipler. Filtreleme özelliği ile kendilerine uymayan ürünleri görmüyor ve zaman kaybetmiyorlar.

Satıcılar içinde aynı anda birden fazla satış yapma imkanı veren e-ticaret siteleri, hata yapma payını da minimum seviyeye indirmiş oluyor. satıcılar açısından en büyük avantajlardan biri hızlı ve seri hareket imkanıdır. Aynı zamanda kapasitesi fiziki mağazalara göre daha büyük olduğu için birçok ürünü aynı anda sergileme imkanı sunduğundan dolayı e-ticaret siteleri satıcı ve kullanıcılar için geniş ve keyifli bir alan.

Kullanıcı Dostu Arayüz Tasarımı

Bazı e-ticaret sitelerinin kullanıcılar açısından favori seçildiğini söylemiştik. Online alışveriş sevenler, kullandıkları bazı e-ticaret sitelerini diğerlerine kıyasla daha çok seviyor ve o siteyi tekrar kullanmak için geri dönüyor ya da başkalarına öneriyorlar. Bunun en temel sebeplerinden biri kullanıcı dostu arayüz tasarımı

Kullanıcı sadakatini belirlemekte etkili bir özellik olan arayüz tasarımı, kullanıcıların tekrar e-ticaret sitesini kullanması ve alışveriş yapması konusunda oldukça etkili bir özellik. Karışık olmayan ve kontrol etmesi kolay, site içerisinde rahatlıkla gezebilme vb. birçok unsur…

Eğer bir e-ticaret siteniz var ya da kurmak istiyorsanız kullanıcı deneyimine göre yapacağınız bir e-ticaret site tasarımı, sizi de favori yapabilir.

E-Ticaret Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekilen Noktalar

-Kullanıcı deneyimine uygun olması

-Optimizasyon çalışmalarının doğru yapılması

-Site altyapısı

-Modern tasarımlar

-Kurumsal kimliğinizi yansıtmalı

E-ticaret sitenizde beklediğiniz performansı yakalayabilmek için dikkat etmeniz bazı kriterler yukarıda yer alan maddeler arasında bulunuyor. Fakat tabii ki iyi bir e-ticaret web sitesinin hayata geçmesi için daha geniş bir yelpazeden, daha detaylı bir çalışma gerekiyor.

Size sitede basit görünen bazı hatalar ya da eksiklikler, kullanıcılar için o kadar küçük değildir. Bu yüzden de istediğiniz kitleye ulaşmak konusunda sizi zorlar. Unutmayın ki bir sitenin, ürünün ya da vb. bir şeyin popülerleşmesinde en büyük etken kullanıcılardır. Marka sadakati duyan kullanıcıların başka kullanıcılar ile paylaştığı yorum ve önerileridir. Bu yüzden e-ticaret sitenize kullanıcı gözünden bakmalı ve inşa edip/onarmalısınız. Kullanıcılar tarafından toplanan iyi deneyimler sizi bir diğer e-ticaret sitesinden öne çıkarabilir.

E-ticaret siteniz için kullanacağınız tasarımda her zaman ürün ve hizmet sattığınızı göz önüne alarak ilerleyin. Modern ve sade tasarımlar, kolay kullanılabilen e-ticaret siteleri, kullanıcılar tarafından daha çok tercih ediliyor.  Aynı zamanda modern tasarımların kullanıcılar için güven veren bir algı oluşturduğunu da söylemek gerek.

Dijital gündemden, yeni gelişen teknolojilerden haber almak için Istcode Blog’u takip edebilir; kreatif ve dijital tüm işleriniz için 360 derece dijital ajans hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

istcode
istcode
https://www.istcode.com