fbpx
İletişime Geç
info@istcode.com
Tel: 0 212 806 26 33
Tel: 0 850 933 39 88
Kahveye bekleriz
Adres: Nish İstanbul Residance, C Blok, D:153
Bahçelievler/Istanbul

Gerilla Pazarlama Nedir?

Gerilla pazarlama nedir? Markaların ürün veya hizmeti tanıtmak için alışılmışın dışında yaptığı bir pazarlama türüdür. Beklenmedik yerlerde veya beklenmeyen zamanlarda, hizmeti ya da ürünü tüketicilere sunarlar.

 

Gerilla Pazarlama Nedir?

Gerilla pazarlama 1980’lerde Jay Conrad Levinson tarafından yazılan bir pazarlama kitabıyla ortaya çıkmıştır.

Levinson’a göre gelenekselleşen modeller dışındaki pazarlama yöntemleride başarı gösterir. Bütçesi küçük, hayalleri büyük markalarda fark yaratır. Bu yöntemle küçük ama alışılmadık yöntemlerle tüketicilerin ilgisini  çekmek hedeflenmiştir.

Gerilla pazarlamada satışları artırmak için bir marka veya  işletme ilgi çekmek için yeni ya da geleneksel olmayan yöntemler kullanılır. Kullanılan yöntemler genelde düşük bütçeli ama ilgi çekicidir. Bu pazarlama türü kamuoyunda büyük bir yankı uyandırmanıza olanak sağlayabilir.

Gerilla pazarlama, pazarlama karması modelinde promosyon öğesinde kullanılan özel bir pazarlama stratejisi türüdür. Cesur ve modern fikirler daha fazla önem taşır. Paraya değil zaman ve enerji, hayal gücü veya bilgiye yatırım yapmayı teşvik eder. Gerilla, İspanyolca’da savaş anlamında kullanılan, guerra kelimesinden gelmektedir. Dolayısıyla gerilla, hedefi belirli noktalarda rakibi zayıflatmak olan küçük savaştır. Gerilla kavramının pazarlamaya girmesi, uygulama ve rollere ilişkin farklı anlayış ve görüşlere yol açmıştır. Bu pazarlama türünü karakterize etmedeki temel unsur, doğası gereği alışılmadık ve düzensiz olmasıdır.

Gerilla Pazarlama Türleri

Açıkhava Gerilla Pazarlama

Halka açık alanlarda  kreatif ve çoğunlukla da geçici yerleştirme veya kurulumlar ile bir heykelin üzerine çıkarılabilir bir şey koymak veya kaldırımlara ve sokaklara geçici sanat eserleri koymak gibi önceden var olan kentsel ortamlara bir şeyler ekler.

Kapalı Gerilla Pazarlama

Dış mekan gerilla pazarlamasına benzer şekilde, yalnızca tren istasyonları ve mağazalar veya üniversite kampüs binaları gibi iç mekanlarda gerçekleşir.

Olay Pusu Gerilla Pazarlama

Bir ürünü veya hizmeti fark edilir bir şekilde tanıtmak için genellikle etkinlik sponsorlarının izni olmadan devam eden bir etkinliğin (konser veya spor oyunu gibi) izleyicilerinden yararlanarak yapılan gerilla pazarlama türüdür.

Gizli Gerilla Pazarlama

Bu tür pazarlama türünde müşteriler doğrudan pazarlama kampanyalarına maruz kalmazlar ve pazarlama materyallerinden habersiz kalırlar. Reklamlar bu tekniğin en yaygın versiyonlarından biridir. Müşteriler pazarlama stratejilerine maruz kaldıklarını fark ettikleri anda olumsuz bir yaklaşım sergileyebilecekleri için oldukça riskli bir tekniktir.

Deneyimsel Gerilla Pazarlama

Daha deneye yönelik yöntemler kullanılarak kişilerin marka ile etkileşime girmesini sağlayan taktiklerden oluşmaktadır.

Viral Pazarlama

Viral pazarlama bir gerilla pazarlama taktiğidir. Gerçekmiş gibi kurgulanan reklam çalışmalarıdır. Arka tarafta bir ürüne ya da markaya dikkat çekmek hedefiyle hazırlanan reklamlardır.

Profesyonel içerikler ile işletmenize fayda sağlamak, iyi bir dijital ajans ile çalışmak veya Semantik SEO ile rakiplerinizin bir adım önüne çıkmak isterseniz, info@istcode.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.

istcode
istcode
https://www.istcode.com