fbpx
İletişime Geç
info@istcode.com
Tel: 0 212 806 26 33
Tel: 0 850 933 39 88
Kahveye bekleriz
Adres: Nish İstanbul Residance, C Blok, D:153
Bahçelievler/Istanbul

Viral Pazarlama Nedir?

Dijitalleşmenin ardından reklam ve pazarlama dünyasında birçok yeni yöntem çıktı. Her yeni yöntem bir öncekine paralel olarak daha ses getiren ve kullanıcıyı daha çok harekete geçiren bir halde. Viral pazarlama yöntemi de son zamanların önemli ve sık duyulan reklam modellerinden biri. Bu pazarlama yönteminin püf noktalarına gelin bakalım.

 

Viral Pazarlama Nedir?

Viral kelimesini eminim birçok kişi duymuştur. Pazarlama dışında da sağlık gibi alanlarda kullanılan yaygın bir kelime. Viral pazarlama nedir diye açıklamadan hemen önce kelime anlamından bahsetmek bu yöntemi anlamayı daha kolay kılacaktır.

Viral, “virüs gibi yayılan” anlamında kullanılan bir kelimedir. Pazarlamada da tam olarak yeri ve başarısı buradan geliyor. Bu yöntem dijital pazarlama‘nın önemli modellerinden. Viral pazarlama yöntemi ile pazarlanan ürünün geniş kitleler ile buluşturulması amaçlanıyor. Bir ürünün “viral” olduğunu sadece hedef kitle belirlemez. Sosyal medya kullanıcılarının hepsinde paylaşımı gördüğünüzde ve herkesin akışında karşılaştığınızda viral olduğunu anlarsınız. Viral pazarlama, dijitalleşme ile ortaya çıkan bir yöntem değil. Hatta dijital pazarlama olmadan önce “ağızdan ağıza” olarak adlandırılan başarılı pazarlama yöntemlerinden biridir.

Kısa sürede yüksek trafik çeken viral pazarlamanın arkasında bir strateji vardır. Viral pazarlama, etkileşimi süren ve devamlılığı olan bir yöntem. Sosyal medyanın gücünü ve kitlesini arkasına aldığında ise bir işletme/marka için büyük başarı getiren bir pazarlama modeli de diyebiliriz.

Bu strateji ile üretici ve müşteri arasında etkileşim sağlanarak pazarlanan ürün, kısa bir zaman içerisinde büyük kitleler arasında popülerleşir. Birkaç kişi ile başlayan serüven, hiç beklenmeyen bir anda çığ gibi olur. Ciddi boyutta kullanıcılara ulaşarak onu viral hale getirir.

Viral Pazarlama Nasıl Hazırlanır?

Arama motorları üzerinde viral pazarlamaya dair en çok sorulan sorulardan biri, viral pazarlama nasıl yapılır sorusu. Viral pazarlamada önemli olan ekipmanlar iyi bir görsel ve iyi bir senaryodur. İlgi çekici argümanlar ile desteklenen ürün, dijital platformlarda yayınlanır. Viral pazarlama ile iyi bir etkileşim sağlamak için iyi bir kurgu ve çalışma gerekir. Genellikle video yolu ile tercih ediliyor olsada, elektronik posta ile de etkili bir çalışma gerçekleşir. Bunun için iyi bir dijital ajans ile çalışabilir ve başarılı olabilirsiniz.

Viral pazarlama yönteminde video kullanılacaksa bunu iki farklı yöntem ile oluşturabilirsiniz. “Son kullanıcılar” denen yöntem ile son kullanıcılar tarafından kayda alınan videolar ile başarılı bir reklam oluşturabilir ve diğer kullanıcılara ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Bir diğer yöntem ise profesyonel bir ekip tarafından hazırlanmış fakat amatör hissi veren videolardır. Etkili bir çalışma gerçekleştirmek için viral pazarlama örneklerine bakabilirsiniz.

Viral videoların “viral” olmasının bir sebebi de doğal olması veya öyle gözükmesidir. Kullanıcının, yorum yapacağı ürünün pazarlamasını sağlayan videoda daha çok vakit geçirmesini sağlar.

Markanız ya da tanıtmak istediğiniz ürünün daha çok kullanıcı ile buluşmasını istiyor ve viral pazarlama adına daha çok bilgi edinmek istiyorsanız info@istcode.com ile bize ulaşarak 360 ajans deneyiminden faydalanabilir tüm kreatif dijital çalışmalarınızı profesyonel bir tarafından yönetilmesini sağlayabilirsiniz.

istcode
istcode
https://www.istcode.com