fbpx
İletişime Geç
info@istcode.com
Tel: 0 212 806 26 33
Tel: 0 850 933 39 88
Kahveye bekleriz
Adres: Nish İstanbul Residance, C Blok, D:153
Bahçelievler/Istanbul

İçerik Üreticisi Ne Yapar?

Sosyal medyanın hayatımıza girmesiyle beraber çok hızlı gelişen bir süreçle dijital dünyaya adım attık. İlk başta sadece hobi ya da eğlence alanı olarak kullandığımız sosyal medya, artık bir iş kolu haline geldi. İçerik üreticisi adı altında bir meslek oluştu. Özetle içerik üreticisi, dijital platformlarda ilgi çekici ve yaratıcı fikirlerini belli kitlelerle paylaşan uzmanlardır. Bu yazımızda içerik nedir, içerik üreticisi ne iş yapar gibi sorulara daha detaylı cevap vermeye çalışacağız.

Hobiyi İşe Çevirmek

içerik üreticisi

Sosyal medyada yaratıcı kısmımızı geliştirerek ürettiğimiz içeriklerle etkileşim almak ve takipçi kazanmak için belli paylaşımlar yapmaya başladık. İlk başlarda sadece hobi olarak gördüğümüz bir şeydi. Hatta çoğumuz bu platformlardan para kazanabileceğimizi ya da sosyal medyanın iş kolu haline geleceğini bile bilmiyorduk. İlgisi ve yeteneği olan bazı kişiler dikkat çekip kendi kitlesini oluşturdukça, markaların da dikkatini çekti. Markalar ve içerik üreticileri iş birliğinde bulunup, yeni projeler hayata geçirdiler. Dijitale olan yatkınlıklarını doğru yönetmeyi başaran içerik üreticileri hobiyi işe çevirmeyi başardı.

İçerik üreticilerinin birçok donanıma sahip olması gerekir. İletişimi ve kendini ifade etme yeteneği gelişmiş olmalıdır. Dijital dünyanın gereksinimlerini bilmeli ve bu doğrultuda aksiyon almalıdır. Markalarla iş birliğinde bulunarak arz-talep ilişkisine uygun hareket edebilmelidir. Yani bir içerik üreticisinin her açıdan güçlü olmasının bazı gereksinimleri vardır. Bunlardan kısaca bahsedelim.

Yaratıcı ve Özgün Fikirlere İhtiyacınız Var

içerik üreticisi

Paylaştığımız içeriğin bize fayda sağlaması için belli kriterlere sahip olması gerekir. Öncelikle özgünlük… Başka içeriklerle aynı ya da benzer paylaşımlar yaparsanız, tepki çekebilirsiniz. Ayrıca sadık bir takipçi kitlesi oluşturmak için de daha önce kimsede görülmemiş içerikler paylaşmak önemli. Bir diğer kriterimiz ise fikir… Fikir, çok zorlayınca ya da bir görev gibi görüldüğünde bulunabilen bir şey değildir. Aksine bu psikolojiye girdiğinizde daha da tıkanırsınız. Hiç aramadığınız bir anda aklınıza gelen ya da tanık olduğunuz bir şeyden gelişen düşünceler fikirdir. En önemli şey ise yaratıcılık… İlgi çeken, akılda kalıcı, düşündürücü ve başkalarıyla paylaşmaya değer içerikler yaratıcıdır. Kendimizden pay biçelim. Çok fazla örneği olan, görmeye alışık olduğumuz içerikleri arkadaşımıza göndermeyiz, üzerine düşünmeyiz. Daha önce yapılmamış bir paylaşımla karşılaştığımızda ise yakınlarımıza gönderir, yaratıcısını takdir ederiz.

Gündemi Takip Etmek Faydalı Olacaktır

içerik üreticisi nasıl olunur

Dijital dünyada gündem o kadar hızlı değişiyor ki yetişmek çoğu zaman güç oluyor. Her gün farklı bir olaya ve trende uyanıyoruz. Dünya döndükçe biz de değişiyoruz. Çok ses getiren, günlerce konuşulan olaylar ya da bir günde unutulan haberler sosyal medyada dönüp duruyor. Bu yüzden iyi içerik üretmek isteyen bir kişi sabit kalmamalı. Sürekli yeni gündemi takip etmeli ve gelişen dünyaya ayak uydurmalı. Geride kalırsak, modası geçen içerikleri tekrarlarsak bu mecrada uzun soluklu olamayız. Trendleri zamanında yakalamalı ve canlı kalmalıyız.

İçerik Üreticisi Kendini Sürekli Beslemeli

içerik üreticisi ne iş yapar

İçerik ya da fikir kendinizi zorladığınızda aklınıza gelmez. Araba kullanırken, kahve içerken ya da duş alırken esinlendiğiniz bir şey sizin ilhamınız olabilir. Bu yüzden stabil kalmak yerine hayata karışın. Hiç beklemediğiniz bir yerden yaratıcı bir fikir çıkarabilirsiniz. Önemli olan fırsatları doğru yerden yakalamaktır. Bakış açınızı ne kadar farklı yerde kullanırsanız o kadar zenginleştirirsiniz. İçerik ürettiğiniz alana dair filmler izleyebilir, seyahate çıkabilir, sergilere gidebilirsiniz. Dergi karıştırın, internet sitelerinde gezinin ve alanında uzman kişilerin konuşmalarına katılın. İlginiz olduğu kadar bilginizin de olması gerektiğini unutmayın.

Kitlenizle Bağ Kurun

Takipçilerinizi yakın arkadaşlarınız olarak görmelisiniz. Hiç tanımadığınız kişilerin sizi takip etmesinin bir sebebi var. Sizi kendine yakın gördüğü için, stilinizden ilham aldığı için, hayat tarzınızı beğendiği için diye uzayıp giden bir liste oluşturabiliriz. Paylaşım yaparak bu insanları hayatınıza almış oluyorsunuz ve kişi hayatındaki insanları uzağında tutmamalıdır. Ayrıca bu yakınlık beraberinde sadakat de getirir. Kemik kitle dediğimiz takipçilerinizle bu kavramı oluşturabilirsiniz.

 

 

Profesyonel içerikler ile işletmenize fayda sağlamak, iyi bir dijital ajans ile çalışmak veya Semantik SEO ile rakiplerinizin bir adım önüne çıkmak isterseniz, info@istcode.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.

istcode
istcode
https://www.istcode.com