fbpx
İletişime Geç
info@istcode.com
Tel: 0 212 806 26 33
Tel: 0 850 933 39 88
Kahveye bekleriz
Adres: Nish İstanbul Residance, C Blok, D:153
Bahçelievler/Istanbul

Notion İncelemesi (2024): Nasıl ve Ne İçin Kullanılır?

Notion’un tam olarak ne olduğunu kesin olarak belirlemek zordur çünkü çok yönlülüğü onu pek çok insan için pek çok şey haline getirmektedir. Yine de inkar edilemez: Notion, planlama ve organizasyon için en güçlü platformlardan biridir. Not alma, görev yönetimi, proje yönetimi ve veritabanı yetenekleriyle Notion, kişisel ve profesyonel kullanım için eksiksiz bir çözüm sunar. Peki Notion nasıl kullanılır ve neden kullanmalıyım sorularının cevabına gelelim…

Notion Nedir?

Notion, yaşam ve iş organizasyonu, üretkenlik ve öğrenme için eksiksiz bir çözüm sunan hepsi bir arada bir uygulamadır. Notion, birden fazla uygulamanın bir arada olması gibidir. Not alma yetenekleri vardır ve yapılacaklar listelerini takip etmek için bir planlayıcı, gündem, proje yöneticisi aracı ve çok daha fazlası olarak kullanılabilir . Notion işbirliğine dayalı çalışma alanları sunar; dolayısıyla paylaşım yeteneklerini kullanarak, bir web sitesine, bloga veya sosyal medya sayfasına ihtiyaç duymadan çalışma alanınızı veya yalnızca bir sayfayı çevrimiçi olarak paylaşabilirsiniz.

Notion Ne İçin Kullanılır?

Notion güçlü bir platform olabilir, ancak ilgilenen birçok kullanıcının tek bir ana sorusu vardır: Notion ne için kullanılır?

Notion, çeşitli amaçlarla kullanılabilen, hepsi bir arada bir üretkenlik ve not alma aracıdır. Notion’u, birçok Notion alternatifi gibi bir fikir düzenleme platformu olarak adlandırabilirsiniz , ancak aynı zamanda bundan çok daha fazlasıdır. Örneğin Notion’ı not almak, ilerlemenizi takip etmek, sanat için bir ruh hali panosu oluşturmak ve proje ayrıntılarını düzenlemek için kullanabilirsiniz. Çok sayıda Notion kısayolu, işlevselliğini daha da genişletebilir.

Nasıl kullanılır kılavuzları kavramının genellikle iş, öğrenci hayatı ve günlük hayata odaklandığı üç ana uygulamayı burada bulabilirsiniz.

Notion iş için nasıl kullanılır?

Çalışmanız Notion’ın önemli bir etki yaratabileceği alanlardan biridir. Çoğu iş için yapılması gereken işler kataloglanabilir ve organizasyonel kategorilere düzgün bir şekilde sığdırılabilir. Notion bu konuda iyidir, bu da Notion’ı iş hayatınızda yaptığınız şeyleri takip etmek için kullanabileceğiniz anlamına gelir. Örneğin, Notion’ı iş için kullanmanın beş yolunu burada bulabilirsiniz.

Notion iş için nasıl kullanılır?

 • Hedefleri takip edin
 • Tasarım sistemleri oluşturun
 • API kullanarak otomatikleştirin
 • İçeriği izleyin ve yönetin
 • Karmaşık projeleri yönetin

Öğrenciler için Notion nasıl kullanılır?

Okul, Notion’un büyük ölçüde yardımcı olabileceği hayatımızın bir başka alanıdır. Sonuçta okulda organizasyona büyük ihtiyaç var. Başarılı öğrenciler olabilmek için derslerimizi düzenlememiz, proje teslim tarihlerimizi planlamamız ve rutin görevleri doğru bir şekilde yönetmemiz gerekir.

Peki öğrenciler için Notion nasıl kullanılır?

 • Ayrıntılı notlar, yapılacaklar ve hatırlatıcılar alın
 • Büyük okul projeleri/raporlarındaki ilerlemeyi takip edin
 • Günlük, haftalık ve aylık ders programlarını yönetin
 • Bağlantılı notlar, dersler ve ilgili URL’lerden oluşan bir dizin oluşturun
 • Bazı yaratıcı ve estetik Notion şablonlarını kullanın

Notion’ı günlük yaşamınızda nasıl kullanabilirsiniz?

Son olarak Notion hayatınızı düzenlemek için de kullanılabilir. Bu biraz abartılı gelebilir, özellikle de planlayıcı ya da günlük tutmayı seven biri değilseniz. Ancak bunların hepsi Notion ile değişebilir. Yalnızca programlarınızı daha iyi kavramanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda yaşam hedefleriniz ve amacınız hakkında daha fazla netlik ve anlayış kazanmanıza da yardımcı olabilir.

Notion’un üstün yapı taşlarıyla hayatınızın hemen her alanında kullanabilirsiniz. İşte Notion’u günlük yaşamınızda nasıl kullanabileceğinize dair birkaç örnek.

 • Daha iyi farkındalık için periyodik günlük kaydı
 • Bireysel veya aile harcamalarını takip etme
 • Ev projelerini yönetmek
 • Belirli ‘hayat kovaları’ hakkındaki fikirleri organize etmek
 • Anlık fikirler için yapılacaklar listesi veya not alma şablonu oluşturun

Notion nasıl çalışır?

Notion çalışma alanı sayfaların, veritabanlarının ve blokların birleşimidir. Sayfalar, aynı anda belge ve klasör olarak işlev görecek şekilde iç içe yerleştirilebilecek sınırsız sayıda başka sayfa içerebilir. Her blok esnek ve özelleştirilebilir olduğundan bloklar onu dijital Lego’ya benzer hale getirir. Metin, resim, video, müzik, yerleşik widget’lar, kod, alıntılar, kontrol listeleri, listeler alabilir ve tablolar ve veritabanları oluşturabilirsiniz. Veritabanları etkileşimli veri yetenekleri ekler. Açıklığa kavuşturmak gerekirse, e-tablonuzun veya para yönetimi uygulamanızın yerini alabilir .

Bu üç unsurun birleşimi, bir Notion hesabının oluşturulup kullanılmasının tamamen ücretsiz olması ve kullanıcıların sayfalarını herkese açık olarak (bir URL ile) veya arkadaşları ve iş arkadaşlarıyla paylaşmalarına olanak tanıyan paylaşım özellikleri, birçok olasılığı mümkün kılar.

Peki Notion AI’ya ne dersiniz?

Notion AI, Plus ve üst düzey planlarda bile hiçbir Notion planına dahil değildir. Notion AI’yi 50 istemle ücretsiz olarak deneyebilirsiniz, ancak bundan sonra AI asistanını kullanmak için bir Notion AI planı satın almanız gerekecektir. Fiyatlandırma aşağıdaki gibidir:

 • Yıllık ödeme yaptıysanız herhangi bir planla ayda 8 ABD doları
 • Aylık ödeme yaptıysanız herhangi bir planla ayda 10 ABD doları

Notion Fiyatlandırması ve Planları

Notion’un ihtiyacınız olan her şeyi içeren bir Ücretsiz Planı olsa da, ayrıca daha çok şirketleri hedef alan Plus Planı, Business Planı ve Enterprise Plan seçenekleri de var.

 • Plus plan: 8 ABD doları
 • Business plan: 15 ABD doları
 • Enterprise: Ücreti için iletişime geçmek gerekiyor

Sonuç

Sonuç olarak Notion, son yıllarda büyük bir popülerlik kazanan güçlü, hepsi bir arada bir üretkenlik aracıdır. Not alma, görev yönetimi, proje yönetimi ve veritabanı yeteneklerini birleştirme yeteneği, onu kişisel ve profesyonel kullanım için çok yönlü ve özelleştirilebilir bir araç haline getirir. Ücretsiz planı ve platformlar arası kullanılabilirliği sayesinde Notion’a herkes erişebilir. Ancak çevrimdışı işlevsellik eksikliği gibi sınırlamaları da yok değil. Buna rağmen Notion, diğer birçok üretkenlik uygulamasının yerini alabilir ve özelleştirilebilir yapısı, onu farklı ihtiyaçlara ve tercihlere uyum sağlayabilen benzersiz bir araç haline getirir.

istcode
istcode
https://www.istcode.com