fbpx
İletişime Geç
info@istcode.com
Tel: 0 212 806 26 33
Tel: 0 850 933 39 88
Kahveye bekleriz
Adres: Nish İstanbul Residance, C Blok, D:153
Bahçelievler/Istanbul

Amp Nedir?

AMP, Google tarafından Twitter ile işbirliği içinde geliştirilen açık kaynaklı bir çerçevedir. Hızlandırılmış Mobil Sayfalar, iyi ve hızlı deneyimler yaratır. Temelde çerçeve, HTML’yi basitleştirerek ve düzenli CSS kurallarını izleyerek mobil cihazlar için hafif deneyimler oluşturmanıza olanak tanır.

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar, başlangıçta Facebook‘un Anlık Makalelerine cevap olarak geliştirildi . Yıllar geçtikçe, içeriği doğrudan arama sonuçlarından, hızlıca yayınlanacak güçlü bir platform haline geldi. Bu yılın başlarında, Google, AMP teknoloji çerçevesini web standartlarına eklemek için zorlayacağını ilan ederek rotasını açıkladı. AMP nasıl çalışır?

Altyapıda, AMP çerçevesinde 3 ana bölüm var.

AMP HTML: AMP HTML’yi normal HTML’nin daha zayıf bir sürümü olarak düşünün. AMP çerçevesinin kullanabileceğiniz HTML etiketleri için katı kuralları vardır. Hızlı sayfa yüklenmesini sağlayacak AMP formlarında belirli HTML öğelerine izin verilmez. AMP çerçevesi ayrıca düzenli bir CSS sürümü kullanmanızı gerektirir. Modern HTML ve CSS kullanarak web içeriği oluşturmaya alışkınsanız, bunlar bildiğiniz şeylerdir.

AMP JS: Mobil platformlarda hızlı sayfa yükleme sağlamak için, AMP bazı Javascript kod parçalarının kullanımını kısıtlar. AMP’nin componentlerini kullanarak animasyon oluşturabilirsiniz. İçeriğinizi dinamik olarak yükler ve düzende değişiklik yaparsınız. Sınır tanımaksızın fazlasını yapabilirsiniz.

AMP CDN: Genellikle AMP Önbellek olarak bilinen AMP platformunun kritik bir bileşeni, proxy tabanlı içerik dağıtım ağıdır (CDN). CDN, AMP içeriğini, hızlı teslimat için önbelleğe alır.

 

AMP Kullanmanın Avantajları

AMP’nin lansmanından bu yana geçen birkaç yıl içinde, özellikle sosyal medya sitelerinin AMP’de başarılı olduğu genel olarak kabul gördü . Medya sitelerinde içeriğin çoğunluğu statik olduğundan, bu web siteleri üzerinde organik arama trafiğinde önemli artışlar görmüştür. Çok fazla dinamik ve kullanıcı seçimlerine göre değişen filtreleme, sıralama, alışveriş sepeti ekleme ve daha dinamik kullanıcı eylemleri gibi) içeriği olan e-ticaret web siteleri, AMP’nin mobil cihazlarda performansı ne kadar artırabileceği araştırıldı. Tüm SEO ve mobil performans takipçileri AMP etkilerini bilir. İyi uygulanmış bir AMP’nin web siteleri üzerinde oluşturduğu etkiler şunlardır:

  • Organik arama trafiğinin hacmini önemli ölçüde artırıyor.
  • Daha hızlı ve daha iyi mobil deneyimlerden kaynaklanan etkileşim ve dönüşümü artırıyor.
  • AMP CDN önbelleğe aldığından ve çoğu arama sonucuna yanıt verdiğinden, sunucularınızdaki yükü azaltıyor.

AMP Kullanmanın Dezavantajları

Bazı dijital web markalarının AMP’yi uygulamamaya karar vermesinin nedeni vardır. Bunlar aslında web sitelere entegrasyon sırasında harcanan, AMP için gerekli çaba. Mobilin bir fırsat sunduğu inkar edilemez ama aynı zamanda üzerinde temkinli bir yaklaşım gerektiriyor. Ekibinizin AMP deneyiminin avantajlarından yararlanması ve geliştirmesi için AMP’ye ayrı varlıklar oluşturması ve sürdürmesi gereklidir.

AMP her seferinde sunucularınıza bir istek yapmadan, içerik önbelleğe aldığından, analitik ve ölçüm araçlarınız sunucu isteklerine %100 güvenilir yapmaz. Örneğin: Google Analytics’te yanlış sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Web sitenizin AMP sürümünden TO’ları ve katılım metriklerini doğru bir şekilde yakalamak için özel izleme parametreleri uygulamanız gerekecektir.

AMP sade bir HTML’dir. Bu, AMP’de hareketli haritalar, dönen resimler gibi zengin kullanıcı deneyimleri sunamayacağınız anlamına gelir. Web sitenizin bölümleri yoğun olarak zengin UX’e dayanıyor ise, bu web bölümlerinin AMP sürümlerini yeniden gözden geçirmek isteyebilirsiniz.

Son olarak, AMP deneyimleri tasarım konusunda duvarlıdır ve kısıtlayıcıdır. Bunlar, mobil kullanıcı katılımını etkiler.

istcode
istcode
https://www.istcode.com