fbpx
İletişime Geç
info@istcode.com
Tel: 0 212 806 26 33
Tel: 0 850 933 39 88
Kahveye bekleriz
Adres: Nish İstanbul Residance, C Blok, D:153
Bahçelievler/Istanbul

Markalar İçin Sosyal Medyanın Önemi

İnternet çıktığı ilk günden itibaren hayatımızın önemli bir parçası haline geldi. Gelişimini sürdürdüğü bugüne kadar yaşamımıza birçok kolaylık sağladı. World wide web sayesinde diğer kullanıcılar ile etkileşim kurmaya ve kendi içeriklerimizi oluşturmamıza olanak sağlayan internet; Web 0.2 dönemi ve sosyal medya platformlarının ortaya çıkması ile farklı bir yön kazandı.

Sosyal medya platformları, Geocities ile başlayıp 2000’lerin ortasında MySpace ile devam ederek en son Facebook’un yaşamımıza dahil olması ile çoğalmaya ve gelişmeye devam etti. Dünya genelinde 4,65 milyar kullanıcı ile büyük bir pazar haline gelen dijital platformlar, sadece eğlence veya kişisel etkileşim ile kalmayıp, işletmeler içinde önemli bir pazarlama aracı haline geldi.

Peki, nedir bu markalar için sosyal medyanın önemi? Markalar ve bizim için neden bu kadar önemli? Markalar için doğru sosyal medya yönetimi nasıl yapılır? Vb. Gibi Tüm bu sorulara yanıt vermeye çalışacağımız yazımıza gelin geçelim…

Yeni Dünyanın Yeni Kavramları

Sürekli bir sirkülasyon ve dönüşüm halinde olan sosyal medya; ortaya koyduğu yeni kavramlar ile dünyayı çeviriyor diyebiliriz. Platformlar yeni çıkan akımlar ile şekil değiştiriyor. İnovasyonu anında yakalaması ile kullanıcıları elinde tutmaya devam ediyor.

Sosyal medya platformlarının gelişmesi ve çoğalması ile; “dijital pazarlama”, “marka yönetimi” “marka bilinirliği” vb. kavramlar ortaya çıktı. Bu kavramlar oluştuğundan itibaren de markalar için önem arz etmeye başladı. Geleneksel yöntemlerin rafa kalktığı ve yeniliğin yerini aldığı dünyamızda hem kullanıcılar hem işletmeler teknoloji ile birlikte dönüşmek zorunda kaldı.

Markalar İçin Sosyal Medya’nın Önemi

Sosyal medya platformları ile markalar tüketiciye anında ulaşabiliyor ve kullanıcı ile etkin iletişimde bulunabiliyor.  İnternet kullanıcıları artık marka güvenilirliğini, markanın sosyal medya hesaplarından ve etkileşim sayılarından sorguluyor. Gerçek dünyada iyi bir işletme sahibi olabilirsiniz. Dijital dünyada yoksanız birçok kullanıcı içinde yok sayılacağınız bir gerçek.

Etkili bir sosyal medya yönetimi ile marka bilinirliğinizi arttırmakla kalmazsınız. Amaçladığınız satış oranlarının da üstüne de çıkabilirsiniz. Bulunduğunuz dijital medya platformlarını, işletmenizin büyüklüğüne göre kendiniz yönetebilirsiniz.  Sosyal medya ajanslarından destek alarak, profesyonel bir iş yürütebilirsiniz.

Birçok yeni pazarlama yöntemi ile işletme hesaplarınızı boyutlandırabilirsiniz. Doğru sosyal medya yönetiminin size en büyük sağlayacağı artılardan biri ise marka sadakatidir. Dijital markalaşmanın ürün satışı, stok kontrolü veya kullanıcıya anında geri dönüş gibi birden fazla olanağı bulunuyor. Hesaplarınızı ne kadar etkili yönetirseniz, aynı oranda marka sadakati sizi memnun edecektir.

Müşterinin sesini dinleyerek markanız için yeni kampanyalar oluşturabilir veya ürün gelişimi yapabilirsiniz. İşletme hesabınızdan alacağınız analizler ile markanıza doğru aksiyon yaratabilirsiniz. Sosyal medya ile sadece kendi markanızı değil, rakip firmaları da inceleyerek, pazarlama yöntemlerini kullanabilirsiniz. Böylece onlardan bir adım daha öne çıkabilirsiniz. Sosyal medya ile standart bir işletmeden kat ve kat hızlı olarak markanızı başarı ile konumlandırabilirsiniz.

Yenilik Çağında Yenilenmenin Vakti

Türkiye’de yaklaşık 68,90 sosyal medya kullanıcısı var. Dijital dünyanın kapıları çok önceden açıldı ve bizi içeri davet etti. Hala bu gelişime dahil olmamak, içinde bulunduğumuz inovatif çağa aykırı bir hareket. Bu da bir marka için akıntıya kürek çekmek demek. Markalar için sosyal medyanın önemi oldukça büyüktür. İçine dahil olmayan ya da bunu verimli kullanamayan markaların; bu dönüşüm içerisinde rakipleri tarafından ekarte edileceğini varsaymak doğru olur. Markanız için yeniliğin içindeyken, yeniliğe karşı koymamak en mantıklı hareket olacaktır. Bu dönüşümü kaçırmayarak işletmenizi dijitale taşıyın ve markanızın önemini artırın.

Markanızın, profesyonel bir ekip tarafından yönetilmesini isterseniz, tüketici deneyimleri geliştiren 360 derece ajans hizmeti sunan Istcode Dijital Ajans ile başarıya ulaşabilirsiniz.

istcode
istcode
https://www.istcode.com