fbpx
İletişime Geç
info@istcode.com
Tel: 0 212 806 26 33
Tel: 0 850 933 39 88
Kahveye bekleriz
Adres: Nish İstanbul Residance, C Blok, D:153
Bahçelievler/Istanbul

Metaverse Nedir?

Her geçen gün yeni bir teknoloji hayatımıza giriyor. Bu teknolojiler o kadar hızlı ilerliyor ve hayatımıza çabucak adapte oluyor ki, bazen kavramları tam anlamadan yaşamaya başlıyoruz. Dijitalleşmemize paralel olarak gelişen teknolojilerden biriside Metaverse. Kripto dünyasının ilgi çeken teknolojileri arasında yer alan Metaverse, sanal dünya ve kullanıcıları bir araya getiriyor. Metaverse nedir? diye merak ediyorsanız bu yazı tamda size göre.

Metaverse Nedir?

En basit anlamı ile Metaverse, gerçek dünyanın yanında paralel sanal bir hayat demektir. Metaverse’ü teknolojik aygıtlar kullanarak yaşanabilecek dijital bir evren olarak da tanımlayabiliriz. İlk olarak 1992’de Neal Stephenson’n yazdığı bir bilim kurgu kitabında ortaya çıkan bu kelime birçok film ve kitaba konu oldu.

Henüz var olan bir Metaverse evreni yok fakat temellerinin atıldığını, birçok büyük şirketin bu teknolojiye yatırım yaptığını bir gerçek. Geleceğin teknolojisi olarak anıldığını söyleyebiliriz. Böyle bir dijital evrenin varlığının gerçekleşmesi için 5 veya 10 yıl daha vaktin olduğu söyleniyor.

Metaverse Ne Demek?

Fiziksel dünyamızın üzerinde var olan ve fiziksel dünyadan önemli ölçüde farklı bir deneyim sağlayan bir internet katmanıdır. Meta evreni, aynı teknoloji tarafından desteklenen tüm dijital evrenleri birleştiren blok zinciri destekli bir sanal gerçeklik platformudur.

Metaverse Coin

MV olarakta bilinen Metaverse, kendi kripto para birimine sahip halka açık blok zinciridir. Bu kripto para birimi, Metaverse ağındaki işlemler ve diğer birçok işlev için ödeme yapmak için kullanılabilir. Metaverse coin Nisan 2017’den beri piyasada. Çoğunlukla Binance ve OKEX’te, aynı zamanda Bitforex ve Coinsuper gibi bazı küçük borsalarda işlem görüyor.

Metaverse Evreninde Nasıl Var Olacağız

Bu evrende her kullanıcı avatarlara sahip olacak. Ayrıca bu evrende kullanılan avatarlar, kullanıcıların kimliği olacak. Konserlere, toplantılara katılabileceğiniz ya da alışveriş yapıp, oyunlar oynayabileceğiniz renkli son teknolojiye sahip dijital bir evren Metaverse’de bizi bekliyor. Kullanıcılar tüm bu etkinliklere Metaverse coinleri sayesinde sahip olacak.

Bu evrene şimdiden büyük bir inanç ve heyecan olduğunu, büyük şirketlerin Metaverse evrenine yatırımlarından anlayabiliriz. Örneğin Mark Zuckerberg, şirketinin adını “Meta” olarak değiştirdi ve odağını Metaverse’e çevirdi.

Birçok insan Microsoft, Facebook, Epic veya Roblox gibi şirketlerin yaptığı yatırımlardan etkileniyor. Kullanıcılar Metaverse evreninde yerini alabilmek için dijital evrenden arsa almaya başladı.

Metaverse Evreninde Arsa Nasıl Alınır?

 

Sanal arsa satışı gerçekleştiren platformlardan Metaverse arsa alımı yapılabiliyor. Tabii ki böyle dijital evren için ödeme türü de “coin” olarak gerçekleşiyor. Aldığınız arsalar fiziksel hayatta olduğu gibi kiralanıp, satılıyor. Gerçekte olduğu gibi arsalarınıza ekleyebileceğiniz dijital varlıklar ile değeri artabiliyor.

Arsa alabileceğiniz birkaç platform şu şekilde:

 • io
 • The Sandbox
 • Decentraland
 • MatrixWorld Land Sale
 • Axie Infinity
 • OVR
 • Genesis City
 • Blocktopia
 • Dvision Network
 • Infinity
 • Lunacia

Bizi Nasıl Etkileyecek?

Bu teknoloji gerçekleştiği anda hayatımıza etkisinin çok büyük olacağını ve birçok alana yön vereceğini tahmin etmek zor değil. Dijital gelişmelerin en çok etkisi görüldüğü yer işletmeler ve ticari hayat. Büyük şirketlerin yatırımları ya da arsa satışları ile Metaverse ticari hayatının şimdiden başladığını söyleyebiliriz. Sanal mağazalar ve Metaverse araçları, muhtemelen satışa geçecek ilk ürünler arasında olacak. Kripto para, Nft ve Blockhain gibi teknolojiler daha da öne çıkacak.

Teknolojik gelişmeleri, değişen sosyal medya ve dijital pazarlama dinamiklerini Istcode blog sayfasından takip edebilir veya iletişim stratejilerinizi güçlendirmek ve güncel kalabilmek için Istcode dijital ajans hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

istcode
istcode
https://www.istcode.com