fbpx
İletişime Geç
info@istcode.com
Tel: 0 212 806 26 33
Tel: 0 850 933 39 88
Kahveye bekleriz
Adres: Nish İstanbul Residance, C Blok, D:153
Bahçelievler/Istanbul

Rekabet Kurulu Açıkladı: Threads Kapatılıyor!

Son zamanlarda Instagram tarafından sunulan ve büyük ses getiren Threads, pek çok Instagram kullanıcısının favori sosyal medya uygulaması olmuştu fakat Rekabet Kurulu son açıklamasında Threads’i geçici süreliğine kapatacağını duyurdu.

“Threads”, Instagram tarafından sunulan bir özelliktir ve asıl olarak Instagram kullanıcılarının arkadaşlarıyla daha özel ve odaklanmış bir iletişim kurmalarını sağlar. Threads, Instagram Direct’in bir uzantısıdır ve özellikle daha yakın arkadaşlarla iletişim kurmak için tasarlanmıştır. X’e rakip olarak çıkan ve Instagram sayesinde kullanılabilen bu platform Türkiye için geçici süreliğine kapatılıyor.

Threads uygulaması, Instagram hesabınızla entegre bir şekilde çalışır ve Instagram’daki arkadaşlarınızı veya belirli kişileri seçerek bir sohbet odası oluşturmanıza olanak tanır. Bu sohbet odaları, belirli kişilerle daha yakın etkileşim içinde olmanıza olanak sağlar. Threads, öncelikle görsel içerik odaklıdır, yani fotoğraf ve videoları kolayca paylaşmanızı ve bu içeriklere hızlıca yanıt vermenizi sağlar.

Ayrıca Threads, kullanıcıların durumlarını (örneğin, nerede olduklarını veya ne yapıyor olduklarını) hızlıca paylaşmalarını sağlayan bir özellik de sunar. Bu şekilde, kullanıcılar belirli arkadaşlarına veya belirli bir grupla paylaşmak istedikleri durumlarını anında iletebilirler.

Threads uygulamasına mobilden olduğu gibi bilgisayar üzerinden arama motorundan aratarak ve web sitesini ziyaret ederek giriş yapabilirsiniz.

Threads’i kullanmanın temel adımları:

Threads’i App Store (iOS) veya Google Play Store (Android) üzerinden indirin ve ardından Instagram hesabınızla giriş yapın. İlk girişte, Threads, Instagram hesabınızın kullanıcı bilgilerini gerektirecektir.

Ardından, Threads’i kullanarak arkadaşlarınızı ekleyin. Bunun için Instagram’daki arkadaş listenizi kullanabilir veya manuel olarak kişileri ekleyebilirsiniz.

Sohbet başlatmak için eklediğiniz arkadaşlardan birini seçin ve metin, fotoğraf veya video gibi içerikler paylaşmaya başlayın. Her mesaj için 500 karaktere kadar metin paylaşabilir ve bağlantılar, fotoğraflar ve en fazla 5 dakika uzunluğundaki videoları da gönderebilirsiniz.

Threads’in sunduğu özelliklerden biri olan durum güncellemelerini kullanarak anlık durumlarınızı paylaşabilirsiniz. Örneğin, nerede olduğunuzu veya ne yaptığınızı belirtebilirsiniz. Bu şekilde, arkadaşlarınızla daha yakın bir iletişim kurabilirsiniz.

Threads’i düzenli kullanarak arkadaşlarınızla daha özel ve odaklanmış bir iletişim kurabilir ve Instagram’daki genel akıştan daha farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz. Threads, Instagram kullanıcılarının daha özel ve odaklanmış bir iletişim kurmalarına olanak tanıyan bir araç olarak hizmet verir. Rekabet Kurulu’nun kararı üzerine Threads ekibi platformun kapatılacağına dair kullanıcıları bilgilendirmek için açıklamalarda bulundu:

Türk Rekabet Kurumu’nun aldığı geçici tedbir kararı çerçevesinde, 29 Nisan’dan itibaren Threads hizmetini Türkiye’de geçici bir süre için askıya alacaklarını ancak Türkiye’de Facebook, Instagram, WhatsApp ve Meta’ya bağlı diğer hizmetlerin kullanımının bundan etkilenmeyeceğini söylediler.

Threads’i Türkiye’de aktif kullanan kullanıcıları anladıklarını ve onlar için olası olumsuzlukları en aza indirmek adına gerekli adımları atarak Türkiye’deki toplulukları adına üzücü bir durum olduğunun bilincinde olduklarından bahsettiler. 

Türkiye’deki Threads kullanıcıları, 29 Nisan’dan önce uygulama üzerinden bu durum hakkında bilgilendirilecekler. Ayrıca Threads’i kullananlar profil bilgilerini dondurabilecek veya tamamen silebilecekler. Profilini donduran kullanıcılar, Threads Türkiye’ye geri döndüğünde, eski etkileşimlerini tekrar görebilecekler.

Rekabet Kurumu, Instagram ile Threads arasındaki veri paylaşımını yasaklayan geçici bir karar almıştır. Rekabet Kurumu’nun bu kararının, Threads’i Türkiye’de askıya almaktan başka bir seçenek bırakmadığını dile getiren Threads ekibi Rekabet Kurumu ile olan iletişimini sürdürdüğünü ve Threads’i Türkiye’deki kullanıcılara en kısa sürede tekrar sunmayı umduğunu söyledi.

Rekabet Kurulu’nun açıklaması ise şudur:

Rekabet Kurulu’nun aldığı karara göre, geçtiğimiz ay Threads ve Instagram uygulamalarını birleştirerek hakim durumunu kötüye kullandığı şüphesiyle başlatılan soruşturmada META Platforms, Inc. (META) hakkında geçici tedbir kararı verilmişti.

Kurulun açıklamasına göre, META’nın Instagram hesaplarına entegre olan Threads profili kullanıcıların verilerini, kullanıcılara onay seçeneği sunmaksızın birleştirmesi, soruşturma tamamlanana kadar telafi edilemeyecek zararlar doğurabilir nitelikte değerlendirilmişti. Aynı zamanda META’nın uzun yıllardır aktif biçimde pazarda olması dolayısıyla geniş veri birikimine sahip olması, firmanın sahip olduğu kullanıcı tabanının büyüklüğü ve çeşitliliğinin, META hizmetlerini reklam verenler için cazip hale getirdiği belirtilmişti.

Kurulun açıklamasında, bu durumun META’ya, hizmet geliştirme amacıyla daha fazla kaynak ayırabilmesine olanak sağladığı ve rakiplerin finansal kaynaklara erişimini zorlaştırdığı, bu nedenle META’nın faaliyetlerinin pazarda giriş engeli oluşturduğu vurgulanmıştı. META’nın temel hizmetler ve ilişkili hizmetlerle bir ekosistem olarak faaliyet gösterdiği ve her bir hizmetten edindiği gücü diğer bir hizmetine aktarabildiği, böylelikle pazar gücünü artırdığı da ifade edilmişti.

Ayrıca, META’nın Facebook, Instagram ve WhatsApp hizmetlerinden topladığı verileri birleştirerek rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırdığı ve pazara giriş engeli oluşturduğu daha önce tespit edilmişti. Kurulun bu çerçevede bazı yükümlülükler getirdiği de hatırlatılmıştı.

Rekabet Kurulu kararını detaylı incelemek için tıklayabilirsiniz.

istcode
istcode
https://www.istcode.com