fbpx
İletişime Geç
info@istcode.com
Tel: 0 212 806 26 33
Tel: 0 850 933 39 88
Kahveye bekleriz
Adres: Nish İstanbul Residance, C Blok, D:153
Bahçelievler/Istanbul

Sosyal Medya Danışmanlığı Nedir?

Kurumların sosyal medya platformlarında varlıklarını sürdürebilmek için tercih ettikleri birçok yöntem vardır. Dijital ajans ile çalışmak, kendi ekibinde sosyal medya uzmanı bulundurmak ya da freelance olarak sosyal medya danışmanı ile çalışmak bu yöntemlerden bazılarıdır. Dijital dünyanın içinde kendine yer edinmek isteyen birçok kurum, ilk önce kendilerine ait sosyal medya hesaplarını geliştirmek ister. Çünkü, günümüzde kısa yoldan milyonlarca insana aynı anda ulaşabilmenin daha kolay bir yolu yoktur. Bu yüzden, sosyal medyayı olabildiğince verimli kullanmak önemlidir. Bir sosyal medya platformunun en verimli şekilde kullanılmasının yolu ise profesyonel bir sosyal medya danışmanından destek almak ile mümkün olabilir. Sizi bu yazımızda Sosyal Medya Danışmanlığı hakkında bilgilendireceğiz.

 

Sosyal Medya Danışmanlığı Nedir?

 

Sosyal medya danışmanlığı; kurumların, sosyal medyalarının yönetilmesi için profesyonel bir uzmandan destek almasıdır. Etkileşim trafiğinin artması ve hesabın aratılanlarda yüksek sıralarda yer alması için yürütülen sürecin bütünüdür. Sosyal medya danışmanlığı, ciddi mesai harcanması gereken ve iş yükünün sanılandan daha fazla olduğu bir sektördür. Sosyal medya günden güne büyümüş, popüler bir sektör haline gelmeyi başarmıştır. Durum böyle olunca da kurumların sosyal medya danışmanlığı alma ihtiyacı büyümüştür. Dijitalde rekabet arttıkça, kendini geliştirme ihtiyacı da aynı oranda artar. Doğru sosyal medya yönetimi kurumun geleceği açısından önemlidir.

 

Sosyal Medya Danışmanlığı Nasıl Yapılır?

 

Sosyal medya danışmanlarının tek bir sorumluluğu yoktur. Birden fazla ve birbiriyle bağlantılı işle aynı anda ilgilenmesi gerekmektedir. Bu yüzden yukarda da belirttiğimiz gibi ciddi vakit harcanması gereken, mesai saatleri belli olmayan bir sektördür. Danışmanın, kurum için düzenli içerik üretmesi ve geliştirmesi önemlidir. Düzensiz paylaşım yapmak, kurumları istediği verime ulaştırmayacaktır. Haftalık ya da aylık paylaşım planı oluşturmak bu konuda yardımcı olacaktır. Ayrıca paylaşımlar sonrası organik takip sağlamak gerekir. Kuruma ait tüm reklam ve tanıtım sürecinin yönetilmesi de sosyal medya uzmanının sorumluluğundadır. Yeni pazarlama ve reklam fikirleri geliştirmek kurumun büyümesi ve geniş hedef kitlelere ulaşmak için önem arz eder.

 

 

Sosyal Medya İçin Paylaşım Planı Oluşturmak

Geliştirmek istediğiniz bir sosyal medya hesabınız varsa başarılı olmanız için dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Öncelikle düzenli paylaşım yapmanız gerekmektedir. Bunun için bir paylaşım planı oluşturup bu plana düzenli olarak uymalısınız. Çünkü mevcut ve potansiyel hedef kitlenizle etkileşiminizin kopmaması buna bağlıdır. Sosyal medyada düzenli paylaşım yapmayan hesapların varlığı kalıcı değildir.

 

Paylaşımların Stratejik Olması Önemlidir

Sosyal medya uzmanının en çok vakit harcadığı şeylerden biri araştırma ve veri toplama kısmıdır. Organik sıralamada size olumlu geri dönüşler sağlamayacak paylaşımlar yapmayı tercih etmeyin. Bunun yerine, stratejik açıdan gerekli derin bir araştırmaya girmelisiniz. Bu araştırmanın sonucuna bakıp elinizde olan verilere göre hareket etmelisiniz.

 

Doğru İçerik Oluşturmanın Önemi

Düzenli ve stratejik açıdan doğru paylaşımlar yapmak kadar, paylaşımın içeriği de önemlidir. Özgün olmayan ve içeriği zayıf paylaşımlar sizi öne çıkarmaya yetmez. Yeni fikirler geliştirmek, sektörün pazarlama ihtiyacına yönelik çalışmalar yapmak istenileni verecektir.

 

Sosyal Medya ve SEO İlişkisi

 

Sosyal medya paylaşımı yaparken SEO uyumlu olması gerekmektedir. Hesabın görüntülenmelerde öncelikli çıkması bununla bağlantılıdır. SEO, görünürlüğünüzü artırdığı gibi hedef kitlenizi daha iyi tanımanıza ve yayınladığınız içeriğin hızlı bir şekilde yayılmasını sağlar. SEO, hesabınızı büyütürken adım adım ilerlemenizi sağlar. Kontrolsüz büyüme kalıcı olmayacaktır. Fakat doğru ve stratejik adımlar atarsanız, temelinizi sağlamlaştırırsınız. Bu sayede mevcut ve potansiyel hedef kitlenizin size ulaşması daha kolay hale gelir. SEO, belli bir arama grubu belirlenip oradan ilerlemenizi sağlar. Dikkat çeken ve en çok aratılan başlıklar altında içerikler üretirseniz, aynı oranda organik sıralamada da yükselirsiniz.

 

 

Profesyonel içerikler ile işletmenize fayda sağlamak iyi bir dijital ajans ile çalışmak veya Semantik SEO ile rakiplerinizin bir adım önüne çıkmak isterseniz, info@istcode.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.

istcode
istcode
https://www.istcode.com