fbpx
İletişime Geç
info@istcode.com
Tel: 0 212 806 26 33
Tel: 0 850 933 39 88
Kahveye bekleriz
Adres: Nish İstanbul Residance, C Blok, D:153
Bahçelievler/Istanbul

Sosyal Medya Nedir?

Sosyal Medya, dünyanın her yerinden insanların iletişim kurabildiği ve ilgi alanlarını, hobilerini ve tutkularını paylaşabildiği dijital bir platformdur. İnsanların gerçek iletişime dayalı çevrimiçi bir topluluk oluşturmasını sağlar. “Sosyal” kelimesi bir kişinin davranış ve karakterini tanımlayan bir sıfattır. Eylemleri, sözleri ve kişiliği başkalarını etrafına çeken bir kişi “sosyal” olarak tanımlanır. Dolayısıyla sosyal medyayı, sosyal etkileşimlerin yönetildiği dijital bir ortam olarak tanımlayabiliriz.

Sosyal Medya Özellikleri

Sosyal medya, kullanıcıların internet üzerinde arama yaptığı, kullandığı ve içerik ürettiği etkileşimli bir iletişim platformudur. Birçok yönden iki yönlü bir ortamdır. Bir kişi bir şey paylaştığında, diğer kullanıcılar arasında yayılır. Bu da sosyal medyayı haberleri çok sayıda insana yaymanın hızlı bir yolu haline getirmektedir. Bu duruma hem iyi hem de kötü diyebiliriz. Çünkü herhangi bir haberin çok hızlı bir şekilde yayılma olasılığı vardır. Kısa sürede bu kadar çok kişi bilgi paylaşınca, aradığınızı hızlı bir şekilde bulmak zor olacaktır. Ancak, başkalarının faydalı ya da ilginç bulduğu içerikleri bulmak için de harikadır.

Bu dijital dünya, takipçileriniz ve potansiyel müşterilerinizle bağlantı kurmak için harika bir yerdir, ancak onlarla iletişim kurmanın tek yolu bu olmamalıdır. Bu mecranın amacı sadece ‘beğeni’ toplamaya odaklanmak değil, etkileşim yaratmaktır. Fotoğraf ve video yayınlamayı, başkalarının çalışmalarına yorum yapmayı, soruları yanıtlamayı ve faydalı yorumlar yapmayı alışkanlık haline getirin.

Sosyal Medya Yöneticiliği (SMM)

Sosyal medya, kullanıcıların internet üzerinde içerik oluşturduğu, aradığı ve görüntülediği interaktif bir iletişim platformudur. Buna Facebook, Instagram ve Twitter gibi uygulamalar dahildir. Sosyal medya yönetimi veya SSM, dijital platformlarda hedeflenen bir kitle için içerik oluşturmayı, yayınlamayı, ölçmeyi ve analiz etme sürecidir. SMM, işletme sahiplerinin müşterilerinin tanıyacağı bir marka kimliği oluşturmalarına yardımcı yeni bir pazarlama türüdür. Ayrıca marka bilinirliğini ve topluluğu artırmanın yanı sıra SEO sıralamasını da yükselttiği gösterilmiştir. İzleme, insanların şirketiniz hakkında neler söylediği hakkında bilgi sağlar. Bu, markaların ele alacağı herhangi bir geri bildirim veya olumsuz yorum olup olmadığını görecekleri bir yolu olarak hizmet eder. Ayrıca, sosyal medya optimizasyonu veya sosyal SEO, içeriğinizi LinkedIn, Twitter, Facebook ve Google+ gibi çeşitli platformlar aracılığıyla yayınlamanın farklı yollarını sunar.

Sosyal Medya Reklamcılığı

Sosyal Medya, küçük işletmelere müşterilerine ulaşma ve onlarla bağlantı kurma, marka bilinirliğini artırma ve web sitelerine gelen trafiği artırma fırsatı veren güçlü bir çevrimiçi pazarlama aracıdır. Küçük işletmelerin sosyal medyadaki varlıklarını geliştirmek için uygulayabilecekleri sayısız strateji vardır.

Bir bütün olarak sosyal medya, zaman geçtikçe daha da büyüyecektir. Küçük işletmeler için bu, büyüme için bir fırsat olur. Çünkü hedef kitleleriyle bu aracı yöntemini ile bağlantı kurarlar. Sosyal medyanın geleceği emin ellerde olduğundan onu kullanarak kendinizi dünya çapında bir kitleye hazırlamış olursunuz.

Dijital Dünyada Pazarlama

Sosyal medya pazarlaması günümüzün en faydalı pazarlama stratejilerinden biridir. İşletmeleri ve tüketicileri birbirine bağlayan merkezi olmayan bir pazarlama platformudur. Birçok şirket, bu yöntemle hedef kitlelerine ulaşacaklarını bildiği için bütçelerinin büyük bir kısmını harcar. Şirketlerin müşterileriyle nerede olurlarsa olsunlar doğrudan etkileşime geçmelerine yardımcı olur. SMM stratejisinin en önemli parçası, gerçek zamanlı müşteri desteğinin yanı sıra fırsatlar için trend belirleme ve müşteriyi elde tutmadır. Sosyal medyada müşteriler, geleneksel medyadan veya markaları doğrudan aramaktan daha büyük marka sadakati sağlar. Yani bu mecra, basit ‘marka bilinirliği’ aracından, fikirleri geniş hedef kitlelere ulaştırmanın etkili yoluna dönüşür. Yani markaların hedef kitlelerine ulaşmak için sahip oldukları en büyük ve en güçlü fırsatlardan biridir. Normal bir yaklaşımdan çok daha fazla zaman ve çaba gerektirir. Ancak aynı zamanda daha iyi sonuçlar verir ve hedef kitleyle daha iyi bir iletişim sunar.

 

Sonuç olarak, kullanıcıların işletme ya da birey olması fark etmiyor. Sosyal medya herkesin hayatının bir parçası. Hatta, işletmelerin pazarlama ve reklam faaliyetlerinde de önemli bir rol oynuyor.

 

Profesyonel içerikler ile işletmenize fayda sağlamak iyi bir dijital ajans ile çalışmak veya Semantik SEO ile rakiplerinizin bir adım önüne çıkmak isterseniz, info@istcode.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.

istcode
istcode
https://www.istcode.com