fbpx
İletişime Geç
info@istcode.com
Tel: 0 212 806 26 33
Tel: 0 850 933 39 88
Kahveye bekleriz
Adres: Nish İstanbul Residance, C Blok, D:153
Bahçelievler/Istanbul

B2B, B2C, C2C Nedir?

Pazarlama dünyasında birçok terim bilinmeyen birçok kavram var. Çoğu zaman bu kavramlar, insanlara isimlerinden dolayı karmaşık, anlaması zor gibi gelebiliyor. Özellikle bazı terimler, iş modelleri sayısal nitelikte gibi durabiliyor. Örneğin B2B, B2C ya da C2C gibi…

Bu kavramlar belki ilk bakışta bir denklemin parçası ya da sayısal bir formül gibi duracaktır. Fakat sayısal hiçbir anlamı yok! Pazarlama alanına ait, iş modellerini anlatan bu terimlerin anlamlarını gelin öğrenelim…

B ve C Neleri Temsil Ediyor?

Terimleri tek tek açıklamadan önce, kısaltmalarda yer alan B ve C harflerinin ne olduğunu daha doğrusu neleri temsil ettiğini bir açıklayalım.

B harfi İngilizcede “business” kelimesinden gelerek “iş” anlamını ya da Türkçeye çevirdiğimizde daha mantıklı olması adına satıcı firmayı, tedarikçi firmayı anlatıyor diyebiliriz.

C harfi ise İngilizce “customer” kelimesinden gelerek müşteriyi temsil ediyor.

Bu iki harfin oluşturduğu üç farklı kombinasyonun ise anlamları birbirinden farklı.

B2B Nedir?

Yukarıda da açıkladığımız gibi B harfi işi temsil eder. B2B’da bundan dolayı şirketler arası ticari faaliyeti temsil eden bir kelimedir. İki şirketin kendi arasında yaptığı işe, ticarete stratejiye, B2B yani “business to business” ifadesi pazarlamada yer alır. Burada şirketlerin müşterileri yine farklı bir şirkettir.

B2B nedir? Diye düşünürken aklınıza bir üretim yaptığınızı ama o ürünün satışından sorumlu olmayarak farklı bir şirkete, ürünü satması için sattığınızı düşünebilirsiniz. Yani sizin son kullanıcı ile değil son kullanıcıya giden kanalla bir iş ilişkiniz var.

C2C Nedir?

Burada da durum B2B’den farklı olarak, tüketiciden tüketiciye yapılan bir iş modeli var. Tüketiciler pazar platformları kullanarak farklı tüketiciler ile ticari iletişim kurabiliyor. Günümüzde birçok e-ticaret sitesi bu iş modeline örnek olabilir. Aynı zamanda sosyal medya platformları üzerinden de C2C iş modelinin etkin kullanıldığını görebiliyoruz. Tüketiciler kendi stratejilerini kurgulayarak, tüketicilere ulaşabiliyor.

C2C iş modeli, sürdürülebilir bir yaşamın da içinde bulunduğu bir iş modeli olduğu için tüketicilerin bu yöntemi kullandığını günümüzde daha sık görüyoruz.

DolapGardropsLetgo vb. e-ticaret siteleri/uygulamaları C2C iş modeline örnek olabilecek uygulamalar arasında.

B2C Nedir?

Türçede firmadan tüketiciye olarak adlandırdığımız B2C, tam açılımıyla “businees to costumer” olarak pazarlamada yer alıyor.  Toplumda yer alan herkesin tüketici olduğunu düşünelim. Dünyada en çok işleyen modelin B2C modeli olduğunu söyleyebiliriz. B2C iş modelinde son tüketicinin hedeflenerek yapılır. Marketten, mağazalara, alışveriş merkezlerinden bireysel alım gerçekleştirdiğiniz her alan B2C’nin kapsamında yer alır.

Dijital gündemden, yeni gelişen teknolojilerden haber almak için Istcode Blog’u takip edebilir; kreatif ve dijital tüm işleriniz için 360 derece dijital ajans hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

istcode
istcode
https://www.istcode.com