fbpx
İletişime Geç
info@istcode.com
Tel: 0 212 806 26 33
Tel: 0 850 933 39 88
Kahveye bekleriz
Adres: Nish İstanbul Residance, C Blok, D:153
Bahçelievler/Istanbul

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama, ürün ve hizmetleri tanıtmak amacıyla dijital teknolojilerin kullanıldığı bir pazarlama bileşenidir. Aslında dijital pazarlama kısaca, dijital ortamlarda pazarlama yapma eylemidir. Günümüzde sahip olunan teknoloji dünyasında, geleneksel medyaya göre daha avantajlı bir pazarlama yöntemidir. Sunduğu avantajlar sebebiyle geleneksel medya pazarlamasına göre, tercih edilme oranı yüksektir. Geleneksel pazarlamada tek yönlü bir iletişim süreci hakim. Dijital pazarlamada ise sürekli değişen, gelişen ve dinamik bir süreçtir. Dijital kanalları kullanan bu verimli pazarlama yönteminin başlıca kanalları internet, sosyal medya ve mobil platformlardır. Özetle dijital pazarlama, internet bağlantısı ile ulaşılabilen her mecrayı, reklam ve satış stratejileri için değerlendirmektir.


Gelelim bu etkili pazarlama yönteminin nasıl doğduğuna:


 “Dijital pazarlama” teriminin ilk kez 1990 yılında ortaya çıkışından sonra 1994’te ilk tıklanabilir banner reklamı yayınlanarak aslında dijital pazarlamanın ilk temelleri atılmıştı. İnternetin öneminin fark edilerek gücünün ve kullanımının artması ile ticaret ve pazarlama anlayışı da değişmeye başlamıştı. Mobil cihazların daha yaygın kullanılması da bu anlayışın gelişmesine katkı sağlayarak “dijital pazarlama” kavramının doğmasını sağlamıştır.

Dünyada ve ülkemizde en çok kullanılan dijital pazarlama yöntemlerini ise başlıkta sıralayabiliriz:

1. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Yaygın kullanılan adı ile “arama motoru optimizasyonu” kısaca, arama motoru sıralamalarından yararlanarak kullanılan tekniklerdir. İşletmeler veya markaların, ücretli reklamlar ile internet sitesi görünürlüklerini artırmasını, web sitesine ziyaretçi çekmesini, marka bilinirliğini artırmasını ve daha fazla satış yapmasını sağlayan bir dijital pazarlama yöntemidir.

2. Arama Motoru Pazarlaması (SEM)

SEM veya arama motoru pazarlaması, sıkça kullanılan arama motorlarında belli kelimelere reklam verilmesi demektir. Kullanıcıların hedeflenen kelimeyle alakalı arama yaptıklarında organik sonuçların üzerinde reklam sonuçları görünür. Artık birçok marka ve işletme, Google Ads üzerinden reklam vermeyi tercih ediyor. Çünkü internetten herhangi bir ürün veya hizmet satın almak isteyen ya da belirli konularda araştırma yapan kullanıcıların büyük bir çoğunluğu ilk aramalarını Google’da gerçekleştirmektedir. Bu da Google Ads reklamları veren işletmelerin hedef kitlesinde yer alan kişilere daha kolay ulaşmasını sağlamaktadır.

3. E-Mail Pazarlama

E-mail Pazarlama (E-mail marketing), E-ticaret markalarının ürün veya hizmetlerini tanıtırken e-posta çalışmaları yapmasıdır. İlgi çekici ve profesyonel tekniklerle hazırlanmış e-mail içerikleri, kullanıcıların dikkatini çekerek onları müşteri haline getirmeyi sağlar. Tüketiciye kampanyalar ve markadan haberler verebilmek için kullanılan en yaygın yöntemlerden biri koşulsuz e-mail pazarlamasıdır.

4. Influencer Pazarlama

Influencer pazarlama (ınfluencer marketing), markaların Instagram, Youtube, Tiktok ve Twitter gibi sosyal medya platformlarında belli bir takipçi kitlesi ve etkileyici gücü yüksek olan kişiler aracılığıyla iş birliği yaparak hedef kitlelerine uygun reklam yapmasıdır.

5. İçerik Pazarlaması

İçerik pazarlamanın en önemli unsuru, doğru hedef kitleye doğru içeriklerin aktarılmasıdır. Aynı zamanda, stratejik ve yaratıcı bir yaklaşımdır. İçerikler farklı kanallarda, farklı biçimlerde yer alabilir ve video, blog, resim, makale vb. çeşitli olabilir.

6. Sosyal Medya Pazarlaması

Markaların Facebook, Youtube, Twitter, Tiktok gibi sosyal medya platformları aracılığıyla, marka bilinirliğini artıracak çalışmalardır. Web sitesine ve sosyal medya kanallarına ziyaretçi çekecek kampanya tanıtımı yapmak ve hedef kitleye ulaşmak için reklam çalışmaları yapmakta sosyal medya pazarlamasıdır. Günümüzde sosyal medyanın öneminin anlaşılması bu pazarlama yönteminin kullanımı da önemli hale gelmiştir. İşletmelerin ve markaların sosyal medyada var olarak ürün ya da hizmetlerini hikaye, reels, ücretli sosyal medya reklamları vb. özellikleri kullanmaları marka bilinirliği ve çevrimiçi dünyada var oluş açısından büyük önem taşıyor.

Not: Dijital pazarlama yöntemlerinin önem sıralaması marka ve işletme hedef kitlesine göre değişim gösterir.

 

Dijital Pazarlamanın Sağladığı Yararlar

Dijital pazarlama tekniklerinin doğru ve etkili kullanmalısınız. Etkili kullandığınız takdirde, markanızın online (çevrimiçi) platformlarda görünürlüğünü ve marka bilinirliği artacaktır. Böylece kullanıcıların web sitenizi ziyaret etme ve yeniden ziyaret etme ihtimali daha yüksek hale gelecektir.

Dijital pazarlama yöntemleri doğrultusunda ilgi çekici içerikler paylaşmalısınız. Bu içerikler ile müşterilerinizin markanızla bağ kurarak ürün veya hizmetinizi satın almalarını sağlayabilirsiniz. Böylelikle dijital pazarlama ve müşteri sayınızın artmasında veya potansiyel müşterilere ulaşmakta oldukça kolaylık ve avantaj sağlayacaktır. Doğru hedef kitleyi ve trafiği doğru web sitesine çekmek dijital pazarlamanın kilit noktalarından biridir.

Güçlü pazarlama stratejilerine sahip olan markalar, tüm aşamalarda kullanıcıları hedefler. Bunun için SEO gibi birden fazla yöntemi bir arada kullanarak markalarını ileriye taşımaktadır.

Profesyonel içerikler ile işletmenize fayda sağlamak, iyi bir dijital ajans ile çalışmak veya Semantik SEO ile rakiplerinizin bir adım önüne çıkmak isterseniz, info@istcode.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.

istcode
istcode
https://www.istcode.com