fbpx
İletişime Geç
info@istcode.com
Tel: 0 212 806 26 33
Tel: 0 850 933 39 88
Kahveye bekleriz
Adres: Nish İstanbul Residance, C Blok, D:153
Bahçelievler/Istanbul

Google Bard ChatGPT’ye Rakip Olarak Geliyor

Yapay zeka teknolojileri son yıllarda hızla gelişti ve insanlarla etkileşim kurabilen akıllı sistemlerin geliştirilmesi giderek popüler hale geldi. Bu alandaki en son yeniliklerden biri OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT. ChatGPT, gerçek zamanlı olarak insanlarla sohbet edebilen, soruları yanıtlayabilen ve bilgi sağlayabilen bir dil modeli.

Bunun yanında Google tarafından kullanıcıların hizmetine sunulan bir diğer metin tabanlı yapay zeka sistemi Bard Ai. Google Bard Ai’e yaptığı güncellemeler ile birlikte ChatGPT için ciddi bir rakip haline geldi. 

ChatGPT Nedir?

ChatGPT

ChatGPT, büyük miktarda metin verisi olan ve ardından gerçek zamanlı sohbet deneyimi sağlayan bir yapay zeka modeli. GPT-3.5 mimarisi üzerine inşa edilen ChatGPT, metin tabanlı girdileri anlar ve anlamlı yanıtlar üretir. Bu model, doğal dil işleme yetenekleri sayesinde kullanıcılarla akıcı bir şekilde etkileşim kurar.

ChatGPT, büyük bir eğitim veri kümesi üzerinde süper vizyonlu öğrenme yöntemleriyle eğitilir. GPT-3.5 mimarisi, 175 milyar parametreye sahip olduğu için oldukça karmaşık ve güçlüdür. Model, girdi metni alır, onu anlar ve ardından uygun bir yanıt üretmek için eğitildiği bilgiyle eşleştirir. Bu süreç, kullanıcının sorduğu sorulara veya ifadelere bağlı olarak tekrarlanır, böylece gerçek zamanlı bir sohbet deneyimi sağlanır.

Bard Ai Nedir?

Bard Ai

Google Bard, yapay zeka tabanlı bir dil modelidir ve OpenAI’nin GPT-3 tabanlı bir yapısı olan ChatGPT‘nin temelinde yer alır. Google Bard, geniş bir kelime dağarcığına ve dil anlama yeteneğine sahiptir. İnsanlarla etkileşimde bulunarak soruları yanıtlar, metinleri üretir ve çeşitli konular hakkında bilgi sağlar.

Google Bard, GPT-3 modeline benzer bir şekilde çalışır. Büyük miktarda metin verisi kullanılarak eğitilmiştir ve bu nedenle çeşitli konularda bilgi sahibidir. İnsanlarla gerçek zamanlı olarak sohbet eder ve doğal dildeki sorulara cevap verir. Örneğin, Google Bard’a bir soru sorduğunuzda, metin tabanlı bir yanıt üretebilir veya daha fazla açıklama yapabilir.

Bard AI, derin öğrenme teknikleriyle eğitilen bir yapay zeka modelidir. Öncelikle, büyük miktarda metin verisi kullanılarak eğitilir. Bu veri setleri arasında şiirler, romanlar, şarkı sözleri, tiyatro oyunları ve daha fazlası bulunur. Eğitim sürecinde, dil yapısını ve metinler arasındaki ilişkileri öğrenir. Ardından, kullanıcıdan gelen bir başlangıç metni veya isteği alır. Buna göre metne uygun bir şekilde cevap üretir.

GhatCPT’ye Rakip Olacak Bard Güncellemeleri

Bard Ai Güncellemeleri

  1. Bard kullanıcılar için sesli sorular sorabileceği ve konuşabileceği bir güncelleme getirdi.
  2. Bard üzerinde arattığınız ve cevabını aldığınız herhangi bir yanıtı kolaylıkla dışarıya aktarabiliyorsunuz. Bunun yanında bir e-posta çıktısı olarakta alabiliyorsunuz.
  3. ChatCPT sadece sorulan sorular üzerinden yanıt veriyor. Bard ise internet erişimi olduğu için herhangi bir site hakkında yorum yapacak. Bir web sitesini yorumlayarak, özet yapar ve kullanıcının takıldığını noktalarda yardımcı olur.
  4. Bard bir soru için üç farklı cevap oluşturuyor. Bu sayede kullanıcı beğendiği versiyon ile devam edebiliyor.
  5. ChatGPT henüz görsel analiz edemiyor. Bard son aldığı güncellemeyle birlikte kullanıcıların yüklediği görseller hakkında da yorum yapacak.

 

istcode
istcode
https://www.istcode.com