fbpx
İletişime Geç
info@istcode.com
Tel: 0 212 806 26 33
Tel: 0 850 933 39 88
Kahveye bekleriz
Adres: Nish İstanbul Residance, C Blok, D:153
Bahçelievler/Istanbul

Instagram Kullanımında Püf Noktalar

Instagram; 2010 yılında hayatımıza giren, sosyal medyada ücretsiz fotoğraf ve video paylaşma uygulamasıdır. Uygulama, çıktığı ilk günden beri büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. Instagram’ın, son resmi verilere göre 2022 yılında dünya genelinde aylık 1 milyar aktif kullanıcısı bulunmaktadır. Uygulamayı doğru şekilde kullanmak için bazı püf noktalar vardır. Bu yazıda Instagram’ı baştan sona inceleyelim.

Instagram Post Hazırlama Tüyoları

Kullanıcıların Instagram profillerinde çektikleri fotoğrafları ve videoları takipçileriyle paylaşmalarına post atmak denir. Uygulama bu içeriklere daha estetik görünmesi açısından filtre yükleme özelliği sunar. Fotoğrafı doğru açıyla ve ışıkla çekmek kalitesini arttırır.  Fotoğrafın üst kısmında içeriğin oluşturulduğu yerin konumunu ekleme özelliği vardır. Bu konum etiketi arama sekmesinde yerin adı aratıldığı zaman ilgili postları ziyaretçilerin önüne çıkartır. Yani gönderinin daha fazla insanın görmesini sağlar. Eğer fotoğrafta paylaşımı yapanın dışında başka kişiler de varsa kişi etiketleme özelliği kullanılır. Bu etikette diğer kişinin adı yazar ve üzerine tıklandığında kişinin profiline yönelen bir bağlantı oluşur. Fotoğraftaki diğer kişiyi takip eden biri sizi takip etmese bile bu gönderiyi görebilir. Ayrıca Instagram, yakın zamanda yaptığı güncellemeyle postların üzerine müzik ekleme özelliği getirdi.

Postun duygusunu karşı tarafa aktarmak için güzel bir seçenek. Kaydırma seçeneği olduğu için aynı anda iki veya daha fazla fotoğrafı post atabilmemiz mümkün. Bu özellik, benzer içeriğe sahip gönderilerin tek postta gösterilmesini sağladığı için Instagram profilinin tekrara düşmesini önler. Kullanıcılar post paylaşırken açıklama kısmına alt yazı (caption) eklerler. Bu yazının fotoğrafla bağlantılı ve ilgi çekici olması önemlidir. Postu tamamlayıcı olması yönünden bu altyazılarda hashtag kullanılır. Hashtag, postun keşfet sayfasına çıkmasına ve çok kişi tarafından görülmesine yardımcı olur. İçeriği kategorize etmek için de kullanılır diyebiliriz.

Instagram’da Beğeni ve Yorum Artırmanın Yolları

Postların üstüne görüntülenen kişiler tarafından kalp emojisi bırakılmasına beğeni (like) denir. Postun beğeni alma sayısı arttıkça ulaştığı kişi sayısı da artar. Beğeni, sayfanın etkileşimini arttıran önemli bir detaydır. Beğeni sayısını arttırmak için fotoğrafın doğru açıyla ve aydınlık gün ışığıyla çekilmesi gerekir. Ya da daha sonradan photoshop kullanılarak ışık ayarları iyileştirilebilir ve görüntü kalitesinin net olması sağlanabilir. İçeriğin konusunun ilgi çekici olması gerekir. Örneğin bir moda fotoğrafı ya da manzara fotoğrafı gibi konusu ve kategorisi olan postlar paylaşmaya özen gösterirseniz beğeni sayınız yükselecektir. Ayrıca kullanıcılar gördükleri postların altına yorum bırakabilirler. Postun altındaki yorum trafiği etkileşimi arttıracağından ihtiyaç duyulan bir şeydir. Aynı zamanda profil sahibi ve takipçilerinin arasında iletişim dili oluşturur. Ziyaretçilerin post ile ilgili düşüncelerini yazabildikleri bu kısım yaratıcı tarafından engellenebilir. Bu özellik Instagram tarafından yakın dönemde yüklenmiştir. Sebebi siber zorbalığın önüne geçmektir.

Instagram Story ve Öne Çıkanlar İçin Fikirler

Instagram’a 2016 yılında hikâye (story) atma özelliği geldi. Kullanıcılar hikâye kısmında 24 saat sonra kaybolan fotoğraf ve 15 saniyelik videolar paylaşabiliyor. Hikâye paylaşılırken etiket kullanımı önemlidir. Örneğin soru-cevap kutucuğu yerleştirilerek takipçilerinizin sizi tanımasını sağlamalısınız. Ya da anket seçeneğiyle onların fikirlerini alabilirsiniz. Bu takipçilere size ulaşabileceklerini hissettirir ve aranızdaki iletişimi devamlı kılar. Hikâyeler 24 saat profilde kalır ama yaratıcının kaybolmasını istemediği hikâyelerini profilinde sabitleme yetkisi de vardır. Bu kısma öne çıkanlar adı verilir. Özellikle bağlantı linkleri paylaşıldığı zaman ya da sosyal sorumluluk projeleri yapıldığında geriye dönüp hayata geçirilen işlere bakılması böylece mümkün olur. Profilde öne çıkanlar kısmının butonları post tasarım çizgisiyle bütün şeklinde olmalıdır. Birbirinden farklı renklerde olmaları ve kategorize edilmeleri önemlidir. Adlandırılması içeriğiyle alakasız olmamalıdır. Ziyaretçinin tıklamasını sağlamalıdır.

Keşfet Sayfasına Düşmek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Instagram keşfet kısmı profillerin öne çıkması açısından çok önemlidir. Gönderi alt yazı (caption) kısmında kullanılan hashtag, beğeni sayısı ve yorumlar sayesinde keşfet sayfasına düşer. Bu durum mevcut sayıdaki takipçilerinizden kat kat daha fazla bir kitleye ulaşabildiğiniz anlamına gelir. Instagram etkileşim gücünün sağlandığı en önemli kısımlardan biri keşfet sayfasıdır. Ama keşfet sayfasına düşmek için hesabınızı gizli modda kullanamazsınız. Genel olarak Instagram profilinizi herkese açık modu ile kullanmak etkileşim trafiğinizi güçlendirir. Sıkça aratılan ve rağbet gören kategorilerde içerik üretmeye özen gösterin. Müzik, moda, hayvanlar, manzara, popüler mekanlar hakkında postlar yüklerseniz kısa sürede çok etkileşim alıp keşfete düşersiniz.

Instagram’da DM Atma

İngilizce açılımı ‘Direct Message’ olarak geçer. Bu kısım Instagram’ın mesajlaşma kutusudur. Kişisel olarak iki kullanıcı arasında geçen diyaloglar buradan gerçekleşir. Yorumlar birden fazla kişi tarafından görülebildiği için bu kısım özel konuşmalar için idealdir. Birden fazla arkadaş DM üzerinden grup oluşturarak toplu konuşmaya da olanak sağlar. Ayrıca kullanıcılar, buradan sadece yazılı mesaj göndermezler. Aynı zamanda birbirlerine gönderi de yollayabilirler.

En Etkili Reels Düzenleme ve Oluşturma Önerileri

Instagram’ın bünyesine kattığı son kısımlardan biridir. Kullanıcılar hem uzun saniyeli video içeriği oluşturabiliyor hem de başka videoların hazır ses klipleriyle bu çektikleri içeriği birleştirebiliyorlar. Instagram’ın CEO’su Adam Mosseri’nin son açıklamasına göre; uygulama artık fotoğraftan daha çok video gönderilerine ağırlık verecek. Mosseri, Instagram algoritmasının kullanıcıların önüne reels gönderilerini çıkarmak üzere değişime girdiğini açıkladı. Etkili reels oluşturmak için trendleri takip edin. Video geçişlerine ve kliple sesin bütünleşmesine özen gösterin. İzleyiciyi sıkmayacak akıcı bir içerik oluşturun. Açıklamalarını reels içeriğine uygun yazın.

Dijital gündemden, yeni gelişen teknolojilerden haber almak için Istcode Blog’u takip edebilir; kreatif ve dijital tüm işleriniz için 360 derece dijital ajans hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

istcode
istcode
https://www.istcode.com