fbpx
İletişime Geç
info@istcode.com
Tel: 0 212 806 26 33
Tel: 0 850 933 39 88
Kahveye bekleriz
Adres: Nish İstanbul Residance, C Blok, D:153
Bahçelievler/Istanbul

Kurumsal Kimlik Çalışması

Kimlik, kişileri ya da kurumları ifade eden güçlü bir kelimedir. Yanlış ya da belirsiz izlenimler vermek hem kişiler hem de kurumlar için önemli bir konudur. Kimlik belli unsurlardan oluşur ve bu unsuların bağımlılığı, bütünlüğü temsil ettiği kurum, vakıf ya da oluşumlar için önem arz eder.

Her kurumun kendine ait iletişim dili, vizyonu, misyonu davranışı vardır. Kurumsal kimlik bir şirket ya da oluşumun “kim” olduğu ile ilgili bilgi veren güçlü bir kavramdır.

Kurumsal Kimlik Nedir?

Kimlik soyut bir kavram olmasına karşın güç ifade eden, kurumun duruşunu gösteren kimliğidir. Kurumun iletişimi, vizyonu, misyonu, çalışanları, davranışları vb. unsurların hepsi kurumsal kimliğin oluşmasında etkendir. Kimlik oluşumunda bütünlük ve uyum ne kadar güçlüyse markanın itibarını ve prestijini o kadar etkiler.

Kurumsal Kimlik Neden Önemlidir?

Markanın prestiji için iyi bir kurumsal kimlik önemlidir çünkü genel unsurlara baktığımızda, saydığımız kriterler dış görünüş ile ilgilidir; ilk izlenim ne kadar iyi olursa müşterinin algısında o kadar yer edinir. İyi hazırlanmış ve benimsenmiş bir kurumsal kimlik, hizmetin ve ürünün satışını doğrudan ilgilendirir ve arttırır.

En önemli unsurlardan biri iletişimdir. Kurumun müşterilere karşı dili, sektördeki rakiplerine karşı avantaj ya da dezavantaj olarak pazardaki konumunu belirler.

Kurumun kullandığı görsellerden renklere, renklerden fontlara kadar her aşama kurumsal kimlik tasarımıdır. İyi bir kurumsal kimlik tasarımı dinamikleri değiştirir, performans ve verimi arttırır. Her kurumun iyi bir ivme yakalaması için doğru tasarlanmış bir kimliğe ihtiyacı vardır.

Ayrıca iyi bir kurumsal kimlik müşterinin ya da hedef kitlenin hem hizmete/ürüne hem de markaya olan bağını güçlendirir. Kurumsal kimlik, markanın duruşunu ve görselliğini ifade ettiği için müşteri ve marka ilişkisini değer üzerine kurmakta rol sahibidir.

İyi Bir Kurumsal Kimlik Nasıl Oluşur?

Kurumsal kimlik soyut bir kavram olmasına karşın güç ifade eden, kurumun duruşunu gösteren kimliğidir. Kurumun iletişimi, vizyonu, misyonu, çalışanları, davranışları vb. unsurların hepsi kurumsal kimliğin oluşmasında etkendir. Kimlik oluşumunda bütünlük ve uyum ne kadar güçlüyse markanın itibarını ve prestijini o kadar etkiler.

Kurumsal Kimlik Neden Önemlidir?

Markanın prestiji için iyi bir kurumsal kimlik önemlidir. Çünkü genel unsurlara baktığımızda, saydığımız kriterler dış görünüş ile ilgilidir. İlk izlenim ne kadar iyi olursa müşterinin algısında o kadar yer edinir. İyi hazırlanmış ve benimsenmiş bir kurumsal kimlik, hizmetin ve ürünün satışını doğrudan ilgilendirir ve arttırır.

En önemli unsurlardan biri iletişimdir. Kurumun müşterilere karşı dili, sektördeki rakiplerine karşı avantaj ya da dezavantaj olarak pazardaki konumunu belirler.

Kurumun kullandığı görsellerden renklere, renklerden fontlara kadar her aşama kurumsal kimlik tasarımıdır. İyi bir kurumsal kimlik tasarımı dinamikleri değiştirir, performans ve verimi arttırır.

Ayrıca iyi bir kurumsal kimlik müşterinin ya da hedef kitlenin hem hizmete/ürüne hem de markaya olan bağını güçlendirir. Kurumsal kimlik, markanın duruşunu ve görselliğini ifade ettiği için müşteri ve marka ilişkisini değer üzerine kurmakta rol sahibidir.

İyi Bir Kurumsal Kimlik Nasıl Oluşur?

Kurumsal kimlik oluşturmanın belli standartları ve planı vardır. Antetli kağıt, zarf ve kartvizitlere geçmeden önce kurumsal kimlik kılavuzu hazırlanır. Kurumsal kimlik kılavuzu hazırlandıktan sonra mockup çalışmaları başlar.

Kurumsal kimlik kılavuzu markanın ifade etmek istediklerini detaylandırarak, bütün parça ve detayların toplandığı bir çalışmadır. Markanın logosuyazı karakteri, renkleri vb. unsurlar kimlik çalışmasının önemli bir parçasıdır ve doğru seçimler markanın hatırlanacak karakteristik özellikleri arasında yer alır.

Kurumsal kimlik çalışmasında logo kadar önemli olan bir diğer konu ise slogandır. Etkileyici bir slogan markanın mesajını vermeli ve müşteriyi etkilemelidir. Satışı etkileyen ve müşteriyi/kullanıcıyı harekete geçiren slogan, hem duyulduğunda hem okunduğunda akılda kalıcı olmalıdır.

İyi bir kurumsal kimlik, sürekliliğin korunması konusunda hassas olmalı ve karar verilen standartları dışına çıkmamakta özenli olmalıdır. Bundan dolayı sıkı bir çalışma ve disiplin gerektiren bu sürecin doğru yönetilmesi önemlidir. Tasarlanan her unsurun devamlılığı, markanın itibarı için önemlidir. Basılan, yazılan, çizilen her detay kurumu temsil eder.

Kurumsal kimlik firmanın dış görünüşü ve prestijidir. Etkili bir tasarım ve titiz çalışma marka değerinizi arttırır ve müşterileriniz ile olan bağınızı güçlendirir. Profesyonel bir ekip tarafından yürütülen kurumsal kimlik çalışmaları, sektörünüz içinde rakiplerinizden öne çıkmanızı sağlar. Siz de markanızın kurumsal kimliğini geliştirmek ya da baştan yaratmak isterseniz;  Istcode 360 derece dijital ajans hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

istcode
istcode
https://www.istcode.com