fbpx
İletişime Geç
info@istcode.com
Tel: 0 212 806 26 33
Tel: 0 850 933 39 88
Kahveye bekleriz
Adres: Nish İstanbul Residance, C Blok, D:153
Bahçelievler/Istanbul

Mobil Uygulama Nedir?

Mobil uygulama veya app, akıllı telefon ve tabletlerde çalışmak üzere tasarlanmış bir yazılım programıdır. Mobil uygulamalar, temel cihaz işletim sistemlerinin modülleri olarak geliştirilir ve özel bir kullanıcı arayüzü dili ve çerçeveleri kullanır. Uygulama marketleri veya Google Play Store, Apple App Store ve Windows Phone Store gibi elektronik dağıtım platformları üzerinden indirilebilir. Farklı işlemciler üzerinde çalıştırılan ikili koda derlenebilen evrensel programlama dilinde programlanırlar.

Mobil Uygulama Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Mobil Uygulama Tasarımı (Web Mobil UI), kullanıcı dostu mobil veya web uygulamaları tasarlama ve oluşturma bilimidir. Bir uygulamanın düzeni, boyutu, tasarım öğeleri ve kullanıcı arayüzü dahil olmak üzere çeşitli yönlerini planlama ve oluşturma sürecidir.

Mobil uygulama tasarımı, geliştirme sektörünün bir parçası haline geldi ve rekabetin artmasıyla birlikte mobil uygulamalarda da yenilikler görmeye başladı. Bu noktada uygulamanın fark yaratabilmesi için sektörün ihtiyaç ve tercihlerine göre doğru bir şekilde tasarlanması gerekmektedir.

Mobil uygulamalar genellikle akıllı telefondaki benzer bir etkinliği bir uygulamaya dönüştürür. Bu uygulamayı temel alan, genellikle GPS takibi, kamera erişimi ve daha fazlası gibi bazı özelliklere sahiptir. Mobil uygulamaları oluşturmak kolay değildir ve büyük bir emek harcamanızı gerektirir. Tasarımı oluştururken herhangi bir platformun stilini takip etmenizi önermiyoruz. Elbette ilham almanız olasıdır. Fakat kendi benzersiz mobil uygulama tasarım dilinizi kullandığınızda ortaya çıkan sonuç tamamen sizi yansıtacaktır.

Mobil Uygulama Nasıl Geliştirilir?

Uygulama geliştirme süreci, uygulamayı piyasaya sürdüğünüzde sona ermez. Aslında bu, kullanıcılarınızla kuracağınız ilişkinin sadece başlangıcıdır. Güncellemeler isteyecekler, hatta daha da iyisi, hayatlarını kolaylaştıracak yeni özellikler isteyecekler. Durum böyle olunca uygulamanızı ilk yarattığınız hali ile bırakmak imkansız olacaktır. Devamlı geliştirmeye açık ve taze fikirlerle beslemek durumunda olmalısınız.

Mobil uygulama geliştirme aracının kullanılabilirliği de oldukça önemlidir. Yıl boyunca tam özellikli bir mobil geliştirme aracı olarak mevcut olmalıdır. Hizmet sağlayıcı, hata raporlarını e-posta yoluyla ele almak için duyarlı destek sistemine sahip olmalıdır. Kullanıcılardan gelen geri dönüşler, uygulamayı geliştirmeniz için gereken özellikleri size vereceğinden onlara kulak vermelisiniz.

Önümüzdeki birkaç yıl içinde, güvenli mobil uygulama geliştirme giderek daha büyük bir öncelik haline gelecektir. Android ve iOS mobil uygulama pazarında en üst sıralarda yer almak için rekabete devam edeceklerdir. Bu yüzden, geliştiriciler mevcut güvenlik çözümlerini geliştirmenin yanı sıra yeni çözümleri de dahil etmeye başlayabilirler. Tüketiciler güvenli mobil uygulamalar talep ettiği sürece, güvenli mobil uygulama geliştirmeye devam edecektir.

2022’de En Çok Tercih Edilen Mobil Uygulamalar

Geride bıraktığımız sene içerisinde Türkiye’de en çok tercih edilen mobil uygulamalarının listesi, SensorTower tarafından hazırlanan bir raporla açıklandı. İlk 3 sırada hangilerinin yer aldığına bakmak gerekirse;

Instagram

Sosyal medyanın en gözde uygulamalarından biri olan Instagram zirvede yer alıyor. Kullanıcıların, fotoğraf ve video yükleyip takipçileri ile paylaştıkları bu uygulama tüm dünyada da zirvede!

Trendyol

Alışveriş kolaylığı sağlayan e-ticaret sitesi Trendyol, kullanıcılarını binlerce marka ve ürünle buluşturuyor. Satın alma süreci ve sonrasında sağladığı hizmetle uygulamanın milyonlarca kullanıcısı bulunmakta.

Whatsapp

Anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, iletişimi en kolay hale getiren platformlar arasında. Ücretsiz mesajlaşma, fotoğraf ve video hizmeti sağlayan WhatsApp sayesinde kullanıcılar birbirinden kesintisiz haber alabiliyor.

 

 

Profesyonel içerikler ile işletmenize fayda sağlamak iyi bir dijital ajans ile çalışmak veya Semantik SEO ile rakiplerinizin bir adım önüne çıkmak isterseniz, info@istcode.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.

istcode
istcode
https://www.istcode.com