fbpx
İletişime Geç
info@istcode.com
Tel: 0 212 806 26 33
Tel: 0 850 933 39 88
Kahveye bekleriz
Adres: Nish İstanbul Residance, C Blok, D:153
Bahçelievler/Istanbul

Real Time Marketing Nedir?

Gerçek zamanlı pazarlama ya da real time marketing nedir? Gerçek zamanlı pazarlama, sosyal medyada ses getirmek için sıcak konuları ve trendleri konu alan bir çalışmadır. Sosyal medyanın gelişimi ile markalar ve ajanslar bu stratejik çalışmayı daha ön planda tutmaya başladı. Çünkü real time reklam çalışmaları, işletmenizi pazarlamak veya içeriğinizi tanıtmak için çok etkilidir.

 

Real Time Marketing Nedir?

Gerçek Zamanlı Pazarlama, hızla yükselen ve popülerleşen konulara göre yürütülen pazarlama anlamına geliyor. Güncelliği ön planda tutan bu pazarlama taktiğinde içerik üretimi, mümkün olan en kısa sürede yapılmalıdır. Bu nedenle paylaşımlarınız hızlı, markanızın kimliğiyle, mizahi açıdan zekice ve samimi olacak şekilde yapılmalıdır. Özellikle sosyal medyada yayın yapıyorsanız çok ciddi bir dil kullanmanız sizi hiç de dikkat çekici kılmayacaktır.

 

Gerçek Zamanlı Pazarlama için Gerekli Unsurlar

  1. Zamanı iyi kullanmak gerçek zamanlı pazarlama için en önemli faktörlerden biridir. Viral olan bir hareketi, ürüne veya hizmete, doğru zamanda uyarlamak viral etkisi yaratmak için gereklidir.
  2. Real time marketing çalışmaları çoğu zaman akılda kalıcı bir bir mesaj ya da görselle hazırlanır. Bu yüzden doğru slogan, kısa, yaratıcı ve mesajı direkt veren şekilde olmalıdır.
  3. Bir reklamcıysanız ya da markanızı ön plana çıkartmak istiyorsanız, herkesin baktığına siz farklı bir açıdan bakmalısınız. Çünkü zamanı iyi kullanmak ve iyi bir içerik çıkartabilmek için öncelikle yaratıcı olmak gerekir.

Avantajları ile Real Time Marketing

Gerçek zamanlı pazarlama, marka bilinirliği elde etmek veya artırmak ve dönüşüm sağlamak için müşterilerle gerçek zamanlı olarak etkileşim kurma eylemidir. Gerçek zamanlı pazarlama sayesinde şirketler müşterinin zihninde kalıcı hale gelir. Real time marketing çalışmaları ile daha fazla kitleye ulaşır ve popülerliğini artırır.

Real Time Marketing dijital pazarlama stratejilerinin bir parçasıdır. Özellikle sosyal medya platformlarında etkili bir şekilde kullanılır. Bu stratejiyi kullanarak, şirketler müşterilerle doğrudan etkileşim yaratır.  Müşterilerin ihtiyaçlarını doğru zamanda ve doğru şekilde karşılar.

Gerçek zamanlı pazarlama, şirketlerin anlık trendleri takip etmesine ve trendlere uygun olarak pazarlama kampanyaları düzenlemesine olanak tanır. Bu sayede şirketler, müşterilerinin ilgi alanlarına ve ihtiyaçlarına uygun içerikler üretir ve müşterilerle daha samimi bir bağ kurar. Ayrıca, gerçek zamanlı pazarlama sayesinde şirketler, müşterilerinin anlık taleplerine hızlı bir şekilde cevap verir. Böylece müşteri memnuniyetini artırır.

Ancak gerçek zamanlı pazarlama stratejisi, doğru bir şekilde kullanılmadığında ters etki yaratır. Markanın itibarını zedeler. Bu nedenle, şirketler gerçek zamanlı pazarlama stratejisini dikkatli bir şekilde planlamalı ve uygulamalıdır. Ayrıca, gerçek zamanlı pazarlama stratejisi, müşterilerin özel hayatına saygı göstermeli ve müşterilerin gizlilik haklarını korumalıdır.

Real Time Marketing Örneği

Başarılı bir real time marketing örneği olarak Tekzen için hazırlanmış bir sosyal medya postunu gösterebiliriz. Bir Influencer sayesinde internette viral olan “Sunny Side Up” yumurta pişirme tekniği, Tekzen’in tavalarına uyarlandı. Bu paylaşım sosyal medya kullanıcıları tarafından oldukça beğenildi.

Sunny Side Up-Tekzen-real time marketing

Sunny Side Up-Tekzen-real time marketing

 

Profesyonel içerikler ile işletmenize fayda sağlamak, iyi bir dijital ajans ile çalışmak veya doğru kurgulanmış real time marketing çalışmaları ile rakiplerinizin bir adım önüne çıkmak isterseniz, info@istcode.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.

 

istcode
istcode
https://www.istcode.com