fbpx
İletişime Geç
info@istcode.com
Tel: 0 212 806 26 33
Tel: 0 850 933 39 88
Kahveye bekleriz
Adres: Nish İstanbul Residance, C Blok, D:153
Bahçelievler/Istanbul

Sosyal Medya Kitlenizi Büyütmenin 11 Yolu

Markalar, kuruluşlar ve kurumlar, kitleleriyle bağlantı kurmak, farkındalığı artırmak ve olası satışları ve iş dünyasını yönlendirmek için her gün sosyal medya platformlarını kullanıyor.

Markalar, bu platformlarda etkili bir şekilde yayılabilir. Ancak bir markanın 1000 Facebook takipçisinin olması veya 10.000 Instagram takipçisine sahip olan sosyal medya hesabının olması, sosyal medya hesaplarının doğru kullandığı anlamına gelmez!

Mesajlarınızı hiç okumamış veya bağlantılarınızı tıklamamış binlerce takipçiniz olabilir. Hedef, ideal hayranlarınızın, içeriğinizle aktif olarak etkileşime geçerek kendi sosyal medya hesaplarında paylaşması ve nihayetinde ödeme yapan müşteriler haline gelecek müşteriye dönüşmesidir.

Evet, böyle bir şey kurmak ciddi anlamda profesyonel bir çalışma ister ve çok çalışsanız bile, bu işin olması ciddi bir zaman gerekebilir.

Hesaplarınız için iyi bir dijital ajans ile çalışmıyorsanız, işler daha da zor olabilir.

Sosyal medya kitlenizi büyütmek mi istiyorsunuz? Bu yazıda, sosyal medyanızı takip edebilmeniz için 11 basit öneriye bakacağız.

1. Yarışmalar düzenleyin

Yarışmalar, yeni kullanıcıların sizi beğenip, takip etmesini sağlamanın yanı sıra, mevcut hayranlarınızın da sayfanızla etkileşime sokmanın harika bir yolu olabilir.

Aktif olduğunuz her sosyal ağda yarışmalar denemeye değer. Sosyal medya yarışmalarına bazı örnekler:

 • Kazanmak için daha fazla yorum yap – Takipçilerinize yorum yazdırın veya bir soruya cevap verdirin.
 • Boşluk Doldurma Yarışması – Takipçilerinizden bir boşluk doldurma sorusunu cevaplamalarını isteyin.
 • Fotoğraf yarışması – Ya en iyi fotoğrafı çekip, en çok beğeni kazanan, yarışmayı kazanır diyerek, onları yarıştırın.

 

Başarılı bir sosyal medya yarışması için ipuçları:

 • Her yerde tanıtın – Etkileşiminizi artırmak için web sitenizi, e-posta listenizi ve diğer sosyal medya hesaplarınızı kullanın.
 • Markanızla tamamen alakasız ödüller vermeyin – Örneğin, yeni bir iPad verirseniz, çok fazla ilgi ve katılım sağlayabilirsiniz. Fakat bunlar ilerde potansiyel müşterileriniz olmayacaktır.
 • Platform kurallarına uyun – Her sosyal platformun yarışmalarla ilgili kendi kuralları ve düzenlemeleri vardır. Yarışmayı başlatmadan önce bunları mutlaka inceleyin.
 • Kazanmayan katılımcılarla iletişime geçin – Yarışmaya katılımları için onlara teşekkür edin.
 • Milli Piyango’dan izin alın – Bir çok marka yaptığı yarışmaların illegal olduğunun farkında değil, bilmiyor. Türkiye’de yapılacak her yarışma için öncelikle Milli Piyango’dan onay almalısınız.

2. Her yazıya bir görsel ekleyin

İyi bir görsel, sosyal medyada olmazsa olmaz. Görseller sosyal medyada yüksek performans gösterir, bu nedenle her bir gönderiye göz alıcı, renkli bir resim veya video eklediğinizden emin olun.

HubSpot tarafından derlenen bu görsel pazarlama istatistiklerini göz önünde bulundurun  :

 • Görsele sahip içerik, görüntü içermeyen içeriğe göre % 94 daha fazla görüntüleme sunar.
 • Diğer içerik türlerine kıyasla, görsel bulunan içeriğin, sosyal medyada paylaşılma olasılığı 40 kattan fazladır.
 • Yüzleri gösteren Instagram fotoğrafları, yüzsüz fotoğraflardan% 38 daha fazla beğeniye sahiptir.

Sosyal medya paylaşımlarınıza grafik eklemek için Canva gibi ücretsiz grafik tasarım araçlarını kullanabilirsiniz .

3. Daha fazla video paylaşın

Video, her sosyal medya platformundaki en ilgi çekici içerik türüdür. Bu yüzden etkileşimi en üst düzeye çıkarmak için, en azından bir tür video içeriği oluşturmak iyi bir fikir olabilir.

Videonuzu, dış bir web sitesine (YouTube gibi) bir bağlantı göndermek yerine doğrudan seçtiğiniz platformunuza yüklediğinizden emin olun. Böylece videonuz, kullanıcılar gezinirken daha fazla dikkat çekerek otomatik oynatılır.

Videolarınızın birçok görüntülenmesi, markanız için erişimin, katılımın ve gösterimin artmasına neden olur .

4. Takipçilerinizi dinleme ve yanıt verme konusunda proaktif olun

Instagram hayranlarınızın% 83’ünün ve Twitter takipçilerinizin% 71’inin sorularına, aynı gün yanıt beklediğini biliyor muydunuz? Aslında, Twitter kullanıcılarının% 32’si artık sadece 30 dakika içinde bir yanıt bekliyor.

Son derece duyarlı olarak takipçilerinize sosyal alanda iyi bir kullanıcı deneyimi yaşatın. Onların ihtiyaçlarını dinleyin ve buna göre cevap verin. Çünkü takipçilerinizi tatmin etmeniz durumunda, bu kişilerin sosyal medya büyükelçileriniz olma olasılığı daha yüksektir.

5. Sayfa profil fotoğraflarınızı ve kapak fotoğraflarınızı ara ara değiştirin

Profil fotoğraflarınız ve banner’larınız en iyi ve en çok görüntülenen öğelerinizdir. Çalışmanızın etkisini ve hizmetlerinizden yararlananların hikayelerini göstermek için bu alanları ara ara güncelleyerek kullanabilirsiniz.

Örneğin Facebook’ta kapak fotoğrafınızı ayda en az bir kez değiştirin ya da Twitter’da işlerinizi vurgulamak için profil resminizi ve banner fotoğrafınızı kullanın.

Yalnızca logonuzun yatay bir sürümünü uzatmayın ve pikselleştirmeyin. Kimse sosyal medyadaki bir logoya bakıp, sizinle iletişime geçmek istemez. Tasarımlarınızı insancıllaştırın ve özel olduğunuzu hissettirin.

Ayrıca, her platform için doğru sosyal medya resim boyutlarını kullandığınızdan emin olun .

6. İnsanlara sizi takip etmeleri için bir sebep verin

Hem potansiyel hem de mevcut takipçilerinize, sizi birden fazla platformda takip etmeleri için neden verin. Örneğin, en son haberleri ve gerçek zamanlı uyarıları paylaşmak için Twitter’ı kullanırken, işinizden yararlanan insanlar hakkında daha ilgi çekici, daha uzun hikayeler anlatmak için Instagram’ı kullanabilirsiniz.

Her sosyal medya kanalını güçlü yönlerini göz önüne alarak, insanların o mecrada, sizinle bağlantı kurması için iyi bir neden sunun. Ne değer veriyorsunuz? Takipte kalmaya ikna edecek ne sunuyorsunuz?

İnsanların her ağı kullanma nedenlerini düşünün, kitlenizle etkileşime bir plan hazırlayın

7. Etiketlemeye teşvik edin

Takipçilerinizi diğer kişileri etiketlemeye teşvik etmek, size bir avantaj kazandırabilir. İlham verici bir teklif paylaşırsanız, “Bununla ilgilenen bir arkadaşınızı etiketleyin” gibi bir paylaşımı gören ve daha önce sizinle iletişime geçmemiş kullanıcılar sosyal medya takipçilerinize katılabilir.

Ancak dikkat edilmesi gereken bir nokta var. – bu yöntemi sürekli kullanmayın. Ayrıca mantıklı bir şekilde kullandığınızdan emin olun. Yoksa yapılan yorumlar spam gibi görünebilir.

8. İnsanların sizi bulması için hashtag’leri kullanın

Sosyal medya takipçilerinizi artırmak için hashtag’leri kullanmanın iki harika yolu vardır:

a) Popüler hashtag’leri stratejik ve az miktarda kullanın

Binlerce hashtag olduğu düşünüldüğünde – kitleniz ve içeriğinizle alakalı hashtagleri bulmak için öncelikle, hacmi konusunda bir araştırma yapın.

b) İlgili trend konulara ve güncel olaylara katılmak

Günün trendini görmek için Twitter özet akışını düzenli olarak kontrol edin.

Örneğin, Pazartesi günü takipçilerinizle etkileşim yaratmak için #PazartesiSendromu hashtag’ini kullanabilirsiniz.

Bu hashtag’i araştıran kullanıcılar yayınınızla karşılaşabilir ve hatta sizi takip edebilir.

9. Eğlenceli olun, trendleri yakalayın ve mizah kullanın

Biraz insanlık ve mizah gösteren markalar sosyal medyada iyi performans gösteriyor. Paylaştığınız herhangi bir içeriğin, markanız için mantıklı olmasını gerekir. Kedi capsleri çok like alıyor diye, alakasız bir hesapta kedi capsi paylaşmanın bir anlamı yok. Bu tür yayınlar beğeni alsa bile, markanız için büyük bir dezavantaj yaratabilir.

Sosyal medya ajansı olduğumuz Tekzen için #dollypartonchallenge kapsamında hazırladığımız post oldukça ilgi gördü ve iyi etkileşim aldı.

10. Sponsorlu reklamları keşfedin

Sosyal medya başarınızı yükseltmek için sosyal medya reklamlarını kullanmak hayati bir çözüm olacaktır.

Kitlenizi büyütmenin ve daha fazla gösterim elde etmenin en iyi yollarından biri, ücretli sosyal reklamlara mütevazı bir miktar yatırmaktır. Reklamlar içeriğinizi tanıtabilir ve dönüşümleri artırabilir ya da yeni insanlara ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Kitle hedefleme, reklamlarınızı “ilgili” kitlelere (web sitenizi ziyaret edenlere (Facebook pikseli kullanıyorsanız), e-posta listenize abone olan kişilere, mevcut hayranlarınıza ve takipçilerinize odaklamanızı sağlar .

11. Takipçi ve beğeni satın almayın

Bazı insanlar, hayran ve takipçi satın almanın büyük bir çevrimiçi topluluk oluşturmanın kısayolu olduğunu düşünüyor. Bu büyük ölçüde düşündüğünüzden daha fazla bir sorun haline gelecektir. Takipçi satın almanız durumunda, kitleniz ve kitlenizin öngörülerini bozulacak. Devam eden performansınız sınırlayanacak ya da yayınlarınızın organik erişimi kısıtlanarak robot profillerle kirlenecektir. Gönderi oluşturmaya ve doğru kişileri çekecek bilgileri paylaşmaya odaklanmalısınız. Stratejik veya düşünceli bir şekilde kullanıldığında, sosyal medya platformları, markaların ve kuruluşların kullanıcılarla bağlantı kurması, sadık takipçileri oluşturması ve kitlenizi genişletmek için harika bir yol olabilir.

Bugün sosyal medya hesaplarınız için, yapmadığınızı düşündüğünüz bu taktiklerden bazılarını yapın!

istcode
istcode
https://www.istcode.com