fbpx
İletişime Geç
info@istcode.com
Tel: 0 212 806 26 33
Tel: 0 850 933 39 88
Kahveye bekleriz
Adres: Nish İstanbul Residance, C Blok, D:153
Bahçelievler/Istanbul

Yapay Zeka ile Görsel Oluşturmak

Yapay zeka hayatımıza girdiğinden beri becerilerine hayret etmemek elde değil. Yapay zeka, geliştirilen en son teknolojidir ve yapay zeka programlarını kullanarak görsel oluşturmak mümkündür. Teknoloji geliştiği için hayalimizdeki görüntüyü yapay zeka platformlarından çaba sarf etmeden çıkarabiliyoruz. Yapay zeka görseli oluşturmak için birkaç platform vardır. Mantığı aynı olsa da kullanımı ve sundukları farklıdır. Yazının devamında bu platformları detaylandıracağız.

 

Hayal Edin ve Gerçeğe Dökün

yapay-zeka-nasıl-görsel-oluşturur

Hayallerinizdeki görüntüyü bir veri havuzundan çıkarmak için yapay zeka platformlarını kullanabilir, ardından onu ayarlayabilir ve gerçek görünmesini sağlayabilirsiniz. Bu çok kısa bir sürede yapılabilecek bir işlemdir ve görüntü aklınızdakiyle eşleşene kadar istediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz. Sözcüklerinizi yapay zekanın gücüyle görselleştirin. İçeriğinize uygun görsel bulamadıysanız endişe etmeyin. Artık yapay zeka destekli platformlar sayesinde aklınızdan geçen kareyi dijitale dökebileceksiniz. Tek yapmanız gereken doğru sözcüklerle uygulamayı beslemek. Önce bir hayal oluşturun sonra en bu hayali bir hikaye şeklinde yazın. Son olarak hayalinizi karşınızda görmenin keyfini çıkarın.

DALL-E Üzerinden Görsel Oluşturmak

yapay-zeka-ile-görsel

DALL-E, OpenAI tarafından geliştirilen ve dil tabanlı bir görsel oluşturma modelidir. Bu model, kullanıcının verdiği bir metin açıklamasına dayanarak otomatik olarak ilgili bir görsel oluşturabilir. DALL-E kullanmak için, öncelikle OpenAI’nin API’sine erişmeniz gerekiyor. OpenAI API’si, bir dizi dil işleme ve yapay zeka özellikleri sağlayan bir hizmettir. API’ye kaydolmanız ve kimlik doğrulama bilgilerinizi almanız gerekiyor. Daha sonra, DALL-E özelliklerini kullanarak bir resim oluşturmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

-Gerekli kütüphaneleri yükleyin ve OpenAI API’sine bağlanın.

-Oluşturmak istediğiniz resmin açıklamasını bir metin dizisi olarak yazın.

-OpenAI API’sinde DALL-E modelini çağırarak, oluşturmak istediğiniz görsel için metin açıklamanızı gönderin.

-Model, metin açıklamanıza dayanarak görseli oluşturacaktır.

-Oluşturulan resmi görselleştirmek ve incelemek için uygun bir araç kullanın.

DawnAI Kullanarak Görsel Oluşturmak

yapay-zeka-görseli

Dawn AI, yapay zeka tabanlı bir platform olduğu için avatar oluşturma gibi görsel işleme görevlerinde de oldukça kullanışlıdır. Aşağıdaki adımları takip ederek avatarınızı oluşturabilirsiniz:

-Dawn AI web sitesine kaydolun veya giriş yapın.

-“New Project” (Yeni Proje) seçeneğini tıklayın ve “Avatar Generator” (Avatar Oluşturucu) projesini seçin.

-“Create Avatar” (Avatar Oluştur) butonuna tıklayın.

-Karakterinize özelleştirme yapmak için özelliklerini seçin. Örneğin, cinsiyet, yaş, ten rengi, göz rengi ve saç rengi gibi özelliklerinizi seçebilirsiniz.

-Karakterinizin kıyafetini seçin veya özelleştirin.

-Karakterinizin arka planını seçin veya özelleştirin.

-“Generate Avatar” (Avatar Oluştur) butonuna tıklayın ve Dawn AI, seçtiğiniz özelliklerle uyumlu bir avatar oluşturacaktır.

-Son olarak, oluşturulan Avatar’u indirin ve kullanın.

Dawn AI’nın Avatar oluşturma konusunda daha detaylı bilgi için “Image Generation” görevine özgü dokümantasyonuna göz atabilirsiniz.

Midjourney ile Görsel Oluşturmak

yapay-zeka-görsel-oluşturmak

OpenAI, GPT-3 gibi dil modelleri aracılığıyla doğal dil işleme ve metin oluşturma alanlarında önde gelen bir şirkettir. Ancak, doğrudan görsel oluşturma yeteneğine sahip değildir. Bu nedenle, “midjourney” ile ilgili görseller oluşturmak için OpenAI’nın GPT-3’ünü kullanabileceğiniz birkaç farklı yol vardır.

Metin tabanlı bir açıklama sağlayarak GPT-3’ün bir görsel oluşturmasını isteyebilirsiniz. Örneğin, “Midjourney’deyken güzel bir doğa manzarası ile karşılaşmak” gibi bir ifadeyi kullanabilirsiniz. Ardından GPT-3’ün doğal dil işleme yeteneklerinden yararlanarak, bu açıklamaya uygun bir görsel önermesini isteyebilirsiniz.

Daha spesifik bir görsel oluşturmak istiyorsanız, OpenAI’nın DALL-E isimli görsel modelini kullanabilirsiniz. DALL-E, kullanıcıların doğal dil ile belirli bir nesneyi, manzarayı veya sahneyi tarif etmelerine olanak tanır ve bu tarifler üzerinden otomatik olarak görseller oluşturur. Örneğin, “Midjourney’deyken güneşin batışını izlemek” gibi bir ifadeyi kullanarak DALL-E’ye bir dijital görsel oluşturmak için talimat verebilirsiniz.

 

Bu yöntemlerin her biri farklı avantajlara sahiptir ve uygulama senaryolarına bağlı olarak tercih edilebilir. Ancak, yapay zeka ile görsel oluşturma, birçok durumda hala insan yaratıcılığına ihtiyaç duyduğu için, yapay zeka destekli görsel oluşturma genellikle bir insanın yönlendirmesi veya düzenlemesi ile birleştirilir. Yapay zeka kullanarak, herhangi bir fikri güzel bir görüntüye dönüştürebilirsiniz. Bu teknolojinin gücüyle kendinizi resimlerin gücüyle anlatabilir ve kelimelerinizin doğrudan tasarımınıza dökülmesini sağlayabilirsiniz.

 

Profesyonel içerikler ile işletmenize fayda sağlamak, iyi bir dijital ajans ile çalışmak veya Semantik SEO ile rakiplerinizin bir adım önüne çıkmak isterseniz, info@istcode.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.

istcode
istcode
https://www.istcode.com