2019 Dijital Pazarlama Trendleri | Istcode 360° Dijital Pazarlama

2019 Dijital Pazarlama Trendleri

2019 Dijital Pazarlama Trendleri

Dijital pazarlamada yenilikleri takip etmeyi, kendimizi yenilemeyi Istcode olarak çok seviyoruz.

Evet, “neyin sıcak ve neyin havalı” olduğunu görmek, önceden kestirmek, tecrübe gerektiriyor. Uzman olduğumuz konuda biraz his, biraz da öngörü diyerek yazımıza başlıyoruz.

Şimdi 2019’da da kullanacağımız, en temel 7 dijital pazarlama iletişimi tekniği ve teknolojilerine göz atalım.

 

1. Çok Kanallı(Omnichannel) Pazarlama 

 

Dijital dönüşüme ilişkin önemli süreçlerden biri, dijital alanları çoklu kanallara entegre etmek ve müşteri deneyimlerini tatmin edici bir seviyede tutmak.

 

Omnichannel kavramını artık daha çok duymaya başlayacağız. Peki omnichannel pazarlama nedir, biliyor musunuz?

 

 

Aslında kısaca "her şeyden, her türden" diye tanımlamak mümkün. Çok kanallı pazarlamada müşteri tüm kanallardaki temas noktalarına ulaşabilir ve etkileşimde bulunabilir.
Yani örneklemek gerekirse:
Müşteriniz ürünlerinizi e-ticaret sitenizde keşfedebilir, fiziksel mağazanızda deneyebilir, sosyal medya ağlarınızdan sipariş verebilir, e-posta ile sorununu iletebilir. 

 

Uçtan uca verilen bu hizmet, online ve offline varlıkları birleştirip, kaliteli ve her yerden ulaşılabilir bir hizmet anlayışını birlikte getiriyor.

 

2. Yeni Teknolojiler

 

Bir işletmenin büyümesini yönlendiren, pazarlama ve marka geliştirme stratejileridir. Bu yüzden dijital taktikler üzerinde çalışmaya başlamadan önce sağlam bir altyapı ve planlamaya sahip olmak çok önemlidir. Taktik planınız yeterince güçlü değilse, malesef dijital taktikleriniz israf olacaktır.

 

Örneğin, responsive(mobil uyumlu) web sitesi oluşturmak artık klasik bir hizmet. Google, bu yıl indirme hızının ve performans ölçütlerinin önemine işaret etti.

 

Yeni yılda, Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP) ve İleri Web Uygulamaları (PWA) gibi teknolojilerin daha fazla kullanılmaya başlanılması öngörülüyor. Bu teknolojilerle birlikte, site hızlarının artacağı ve ileri düzey müşteri katılımının yükseleceği, organik aramalarda üst sıralara çıkılacağı ve görüntülenme sayısının bariz bir şekilde artacağı belirtiliyor.

 

3. Sosyal Medya Eğilimleri

 

Geçtiğimiz ay yayınlanan son rapor ile, 2016 ile 2018 arasındaki sosyal ağların kullanımında, özellikle "yaş" kategorisinde, oldukça büyük değişiklikler olduğunu gözlemliyoruz.

 

 

Facebook Artık 55+ Yaş Merkezli Platform

 

Çok değil, 4-5 sene öncesine gidelim. 2015 yılında %71 olan Facebook kullanım oranı, 2018 sonlarında %51'e kadar gerilemiş durumda. Üstelik kullanan %51'lik kısımın bir çoğu 55+ yaş ve üstü kullanıcılar.
Öngörüler şunu gösteriyor. 2019'da da Facebook kullanım oranı düşmeye devam edecek. Bu yüzden yatırım yapılacak platform, tüm analizler ve oranlar takip edilerek iyi seçilmeli.

 

18-34 Yaş Grubu Artık Instagram'ı Tercih Ediyor

 

Yine kullanım oranları göz önüne alındığında, Youtube'u saymazsak, Instagram son dönemin en popüler, en çok kullanılan dijital pazarlama platformu. Özellikle genç kitleleri hedefleyen markaların, yatırım yapması gereken yer diyebiliriz. 

 

Görülüyor ki, platformlar arasındaki kullanım oranı çeşitli sebeplere bağlı olarak sürekli değişiyor. Markanıza pazarlama planı oluştururken, değişimlere ayak uydurmayı ve ona göre strateji geliştirmeyi unutmayın.

 

4. E-posta Pazarlama

 

E-posta pazarlama(nam-ı değer mailing) tekniklerinde, yeni bir inovasyon bulmak zor. Yapmanız gereken başlıca şey, iyi bir kullanıcı deneyimi sunmak.

 

Mailingde UI/UX Uyumunu Ihmal Etmeyin

 

Tasarım bir bültenin ilgi görmesini sağlayan, mailin can damarıdır diyebiliriz. Bunun için hazırladığınız mailin, akıllı telefon üzerindeki uygunluğu ve etkileşimi kuvvetlendirecek yönleri iyi hesaplanmalı.  Günümüzde mobil kullanım oranı %92'lere çıktığını ve düzgün görüntülemeyen maillerin markanıza faydadan çok zarar getireceğini unutmayın.

 

Sonuçları Karşılaştırın, Analiz Edin

 

Mailing, doğru kullanıcıya, doğru ürün sunma becerisinin yükseldiği yerde, satışlarınızı arttırmanızda yardımcı olacak başlıca pazarlama yöntemlerinden biri diyebiliriz. Atacağınız e-postanın performansını takip etmek ve bir sonraki kampanyayı bu sonuçlar üzerinden çıkacak verilere dayanarak hazırlamak, mailing performansınızı arttıracaktır.

 

Mail Istemeyen Kullanıcıların Bülten Listesinden Çıkmasına Imkan Verin

 

Abonelikten çıkmak isteyenler için, mailin altında daima "Listeden Çık, Aboneliği Sonlandır" gibi ibareler kullanın. Aksi taktirde, insaları zorla bültende tutmak, marka kimliğinize zarar verir. 

 

5. Google Analytics

 

Google Analytics gibi sistemleri raporlama ve işlevsellik açısından stabildir. Topluluk geri bildirimleri, müşterilerilerin ürünler hakkındaki görüşlerini iyileştirmek ve satın almasını kolaylaştırmak için olmazsa olmaz.

 

 

Ücretsiz olarak sunulan Google aracı(Premium versiyonu hariç), e-dükkanınıza gelen misafirleriniz nereden gelmiş, neden gitmiş, hangi anahtar kelime getirmiş gibi sorulara, eksiksiz cevap verir. Ayrıca yine Analytics'ten alınabilecek detaylı cihaz veya tarayacı raporuyla, sitenizdeki güncellemelere yön verebilirsiniz.

 

6. Ücretli Reklamlar

 

Dijital medya, üretim ve markalaşma talep etmek açısından önemli fakat bunu etkili ve aktif şekilde yapmak ise bundan daha önemli!

 

Dijital mecralarda ücretli reklam vermek sizi arka plana atan algoritmalarda ayrıcalık tanıyacaktır. Malesef ki her geçen gün en çok kullanılan dijital platformlardan Instagram ve Facebook üzerinde can alıcı değişiklikler yaşanıyor. Paylaştığınız görseller ve içerikler artık bazı takipçilerinizin akışında bile yayınlanmıyor. 2019'da da müşterilerinizi korumak ve potansiyel yeni müşterilere ulaşmak için ücretli reklamları kullanın.

 

7. Influencer / Affilate Marketing

 

2018'de bir çok marka tarafından sıkça kullanılan Influencer/Affilate pazarlama yöntemleri, bu yıl da oldukça tercih edilecek gözüküyor. 

 

 

Influencer Marketing Müşteri Kitlenizi Genişletir

 

Çalıştığınız tanınmış kişi veya hesaplar, ürünlerinizi ön plana çıkaran paylaşımlar yaparak, hedef kitlelerini size yönlendirir. Özellikle müşteri kitlenize benzer hedef kitlesi olan hesaplarla veya kişilerle çalışmak, markanıza potansiyel müşteriler kazandıracaktır.

 

2019'da da çokca kullanılacağını düşündüğümüz Influencer Marketing, yine her sektörde tercih edilebilir, güvenilir, başarısı kanıtlanmış bir pazarlama sistemi olacak.

 

Affilate Marketing Reklam Gideri Riskinizi Minimize Eder

 

Satışlarda, elde edilecek ciro üzerinden, komisyon bedeli ödeyerek yapılan pazarlama yöntemine malum Affilate Marketing olarak tanımlıyoruz. Geçtiğimiz yıl göze çarpan bir çok başarılı örneğe şahit olduk. Affilate, maliyet ve başarısız bir reklam stratejisi riskini oldukça minimal seviyelere çekmek isteyen markalar için 2019'da da vazgeçilmez olacak.

Bir sonraki önerilen yazı

Google Merchant Center Nedir

Google Merchant Center Nedir