fbpx
İletişime Geç
info@istcode.com
Tel: 0 212 806 26 33
Tel: 0 850 933 39 88
Kahveye bekleriz
Adres: Nish İstanbul Residance, C Blok, D:153
Bahçelievler/Istanbul

Affiliate Marketing Nedir?

Pazarlama dünyasında sıklıkla karşımıza çıkan affiliate pazarlama terimi, günümüzde pek çok kişinin internet üzerinden para kazanabildiği bir pazarlama türüdür. Peki affiliate pazarlama nedir, affiliate pazarlama sistemi nasıl çalışır ve avantajları nelerdir? Affiliate marketing ile ilgili tüm sorularınızı blog yazımda cevaplamaya çalışacağım.

Affiliate Marketing, Türkçe karşılığı affiliate marketing, “Cost Per Action” anlamına gelen “CPA” ile temsil edilmektedir. Bu modelde “işlem başına maliyet”in Türkçesi; ürüne sahip olan taraf, yani şirket/marka/bağlı web sitesi ve ürünün/hizmetin reklamını kendi çabaları ve ağı aracılığıyla yapan taraf vardır. Bağlı kuruluş pazarlaması, en tanıdık ve temel anlamda stoksuz satışın İnternet versiyonudur. Elbette bağlı kuruluş pazarlamasının geleneksel doğrudan satış davranışının gelişmiş bir modeli olduğunu söyleyebiliriz.

Dijital pazarlama, günümüz teknolojisinde basılı yayınlara göre daha avantajlı ve popüler olan, ürün veya hizmetlerinizi elektronik ortamda tanıtabileceğiniz bir pazarlama aracıdır.

Satış ve pazarlama ortaklıkları anlamına gelen affiliate marketing ile internetten para kazanmanın mümkün olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu pazarlama modelini yapan kişiler, affiliate marketing aldıkları sitelerin yönlendirme linkleri ile çeşitli internet sitelerindeki banner ve linkler ile diğer kitlelere ulaşır. Hedef kitleler içerisinde belirli bir yüzde elde edebilirler.

 

Affiliate Marketing Nasıl Yapılır?

affiliate-pazarlama

Affiliate Pazarlama Nedir? sorusundan sonra şimdi gelelim işin yapılış şekline. Aslında sektörde para kazanmanın yani iş yapmanın mantığı oldukça basit. Satış ortaklığı ile ilgili hikayelerde genellikle çiftçilerin ve avcıların yöntemleri yer alır. Ama ben size biraz daha geniş anlatacağım. Çünkü bağlı kuruluş pazarlamasında önemli olan şey , satış yapacak müşterilere sahip olmaktır. Reklamcılık burada devreye giriyor. Bu yazımızda sizlere en sık kullanılan 2 yöntemden bahsedeceğiz.

Blog Açmak

Affiliate Marketing  yapmanın en etkili  yöntemi bir blog başlatmaktır. Blogunuzun hedef kitlenize uygun olup kitlenize seslenmesidir. Müşteri odaklı ve odaklı olarak kurduğunuz blog Affiliate Marketing’de başarılı olmanıza yardımcı olur.

Blog oluşturmadaki amacınız satış ortaklığı yapmaksa, blogunuza dahil ettiğiniz konular hakkında yapmanız gereken ilk şey bir müşteri gibi düşünmektir. Hedef kitleniz, yani okuyucularınız ya da aboneleriniz gibi düşünmek, internet aramalarında hedef kitlenizin önünde kendinizi nasıl konumlandıracağınızı bilir. Blog yazılarınıza alakalı reklam bağlantıları koyarak okuyucuları pazarlamakta olduğunuz ürüne yönlendirebilirsiniz. Bu şekilde, blogunuzu ve bu makaleyi ziyaret eden ve makale bağlantılarına tıklayarak bağlı kuruluş pazarlamanıza yönlendirmiş olursunuz.

İnternet Reklamları

Google Adwords gibi platformlar sayesinde hedef kitleye hızlıca daha kolay ulaşmak mümkündür.

Ancak burada dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var;

Platformlarda reklam vermek için ödeme yapmanız gerekir.

Doğal olarak bu duyuruları daha iyi planlamanız gerekiyor.

Reklamlardan kazandığınız ücretler, bu platformlarda harcadığınızdan daha düşükse zarar görür, fayda sağlayamazsınız

Bu yüzden bu platformları kullanırken iyi bir optimizasyonu ve planlama yapmanız gerekiyor.

Firmalar İçin Affiliate Marketing

affiliate-marketing-nasıl-yapılır

Marka/şirket bakış açısıyla; eğer sektörünüzde (fiyat, lojistik, dağıtım, üretim maliyetleri vb.) vlogger’lar vb.), bağlı kuruluş pazarlaması yoluyla büyük karlar elde edebilirsiniz.

 Kişiler İçin Affiliate Marketing

Kullanıcı bakış açısıyla size ait olmayan hatta sizinle alakası bile olmayan ürünlerin tanıtımını yaparak o ürünlerin satışını sağlayabilirsiniz. Bu nedenle her satıştan komisyon kazanabilirsiniz. Kısacası yan gelir ya da direkt gelir modeli olarak düşünebileceğiniz affiliate pazarlama ile çok iyi paralar kazanabilirsiniz.

Türkçe karşılığı, internet üzerinden yapılan satış başına komisyon alınması konseptinden hareketle geliştirilmiş olan “affiliate marketing”dir. Affiliate pazarlama en temel anlamda internetten para kazanmak için kullanılan bir sistem demektir.

Affiliate Marketing Sistemi Nasıl Çalışır?

affiliate-marketingAffialite Marketing sisteminde temel olarak 3 farklı taraf vardır. tedarikçiler, ortaklar ve tüketiciler.

Satıcı (üretici):

Ürün satan ve sergileyen kişi veya kuruluş. Ortaklarının sattığı ürünlerden gelir elde eder ve karı ortaklarla paylaşan taraftır.

Ortak:

Satıcı tarafından potansiyel tüketicilere sunulan ürünlerin internet sitesi, sosyal medya veya diğer pazarlama kanalları aracılığıyla tanıtımını yapan kişi veya kuruluştur. Burada ortağın görevi, ürünü tüketiciler için çekici kılmak ve onları satın almaya ikna etmektir.

Satış ortakları birçok kitleye hitap eder veya kendi özel hedef kitlelerine ürünler sunar. Örneğin, seyahat blogları genellikle uçak biletleri gibi şeyleri içerir. Youtube’daki makyaj kanalları, ürünlerden komisyon almanın yanı sıra kozmetik markalarından da gelir elde etmektedir.

Tüketici:

Bir iş ortağı tarafından desteklenen bir ürünü satın alan taraf olarak adlandırılır. Tüketicinin satın almış olduğu ürünün ücretini satıcı ve ortak taraf arasında paylaşılır.

Genel olarak bu durum satış sonrası ürün üzerinden komisyon kazanma şeklinde açıklanır.

Affiliate Marketing Avantajları Nelerdir?

Marketing-affiliate

Affiliate pazarlamanın en büyük avantajlarından biri tamamen komisyon bazlı bir sistem olduğu için herhangi bir şirkete, örneğin tek bir şirketin satış ekibine bağımlı kalmamanızdır. Bağlı kuruluş pazarlamasıyla ilgileniyorsanız, birden fazla şirkette çalışır ve her birinden komisyon kazanırsınız.

7/24 Gelir Getiren Fırsatlar

Affiliate pazarlamada ne belli bir kişi veya kuruma bağımlı olursunuz ne de bir bilgisayara bağımlı olursunuz. Kullanıcılar pazarladığınız ürünleri istedikleri zaman satın alabilirler, böylece affiliate pazarlamada her zaman  para kazanabilirsiniz.

Müşteri Desteği Sizi Korkutmasın

 Affiliate pazarlamanın en büyük avantajlarından biri hiç şüphesiz ürününüzle ilgili hiçbir işlemden sorumlu olmamanızdır. Ürünün satışından, iptalinden, iadesinden tamamen üretici yani marka sorumludur.

Performansa Dayalı Ödül

Ay içerisinde 180 saat çalışıp sabit maaş almak yerine affiliate marketing ile performansa bağlı gelir elde edersiniz. İşte burada becerileriniz devreye giriyor. İlginç pazarlama kampanyaları yazarak web sitesi trafiğini artırsınız. Sattığınız ürünlere görünürlük kazandırır veya satışları artırırsınız. Affiliate pazarlama için “ne kadar ekmek o kadar köfte” tabirini kullanmak uygundur. 🙂

SEO

Arama motoru optimizasyonu bağlı kuruluş pazarlamasının önemli bir parçasıdır. Web sitenizin arama motorlarında görünürlüğü, kullanıcıların satış linklerini takip etmesi için çok önemlidir. Google standartlarına uygun, kaliteli ve SEO uyumlu kampanyalarla hazırlanmış bir web sitesi size daha fazla trafik getirecek ve satış olanaklarınızı artırmanıza yardımcı olacaktır.

Affiliate Marketing Dünyadaki Pazar Yeri

Affiliate-pazar-yeri

Türkiye’de olduğu gibi dünyada da affiliate pazarlama her geçen gün büyümeye devam ediyor. Araştırmalar, markalarının %80’inin bağlı kuruluş pazarlama programına dahil olduğunu ve Amerika’nın %39 pay ile bağlı kuruluş pazarlamasının öncüleri arasında olduğunu gösteriyor. Elbette, bağlı kuruluş pazarlaması için bir siteye sahip olmak gerekli değildir, ancak istatistikleri, dünyanın dört bir yanındaki bağlı kuruluşların bloglarından trafik aldığını gösteriyor.

Konu hakkında uzman bir ekip tarafından bilgi almak, işletmenize fayda sağlamak isterseniz, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

istcode
istcode
https://www.istcode.com