fbpx
İletişime Geç
info@istcode.com
Tel: 0 212 806 26 33
Tel: 0 850 933 39 88
Kahveye bekleriz
Adres: Nish İstanbul Residance, C Blok, D:153
Bahçelievler/Istanbul

İçerik Oluştururken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Sosyal medya, markaların hedef kitleleriyle iletişim kurması veya marka bilinirliklerini artırması için önemli bir mecra. Dijital pazarlamada sosyal medya gibi günümüzde işletmeler için önemli bir kavram haline geldi. Markalar için dijitalde olmak ve ürün pazarlamak tek başına yeterli bir çözüm değil. Dijital dünyada aktif olmak veya kullanıcıyı etkileyebilmek sosyal medyada önemli dinamiklerden biri. İçerik oluşturma ya da daha doğrusu iyi bir içerik oluşturmak markalar ve işletmeler için önem arz ediyor. Hedef kitleniz ile iletişime geçmek ve marka bilinirliğinizi artırmak için “içerik” kısmını ön planda tutmalısınız. Sosyal medya yönetimi ve içerik oluşturma ilk etapta size kolay ve basit görünebilir; fakat birçok marka iyi bir yönetim ve strateji oluşturamadığı için rakiplerinin arkasında kalıyor. İyi bir sosyal medya yönetimin ve içerik oluşturmanın arkasında detaylı bir çalışma, analiz ve özgünlük yer alıyor.

Sosyal Medya için İçerik Oluşturma

 

Markaların, sosyal medya için içerik oluşturma da ilk yapmaları gereken müşteri gözünden bakmak olmalı. Kullanıcıların bir ürün alırken neye ihtiyaç duyduklarını, onları neyin etkilediğini veya neyi bilmek istedikleri…

Müşterisini iyi tanıyan ve onu ihtiyaçları ve istekleri yönünde besleyen marka rakiplerinden öne çıkar.  Peki sosyal medya içeriği nasıl hazırlanır gelin bakalım…

Bir ürün için içerik hazırlarken, üründe olmayan özellikleri saymak müşteriye marka adına iyi bir intiba bırakmaz. Bundan dolayı markalar içerik hazırlarken hata payını azaltmak adına planlama ve araştırma yapmalıdır. İşletmenizin sosyal medya içeriklerini kendiniz üretmeniz, iyi bir trafik elde etme yolunda zorlayıcı olabilir. İyi bir dijital ajans ile çalışarak sosyal medyaya içerik üretmek konusunda destek alabilirsiniz.

İçerik Oluştururken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İçeriğin Uzunluğu

Oluşturmak istediğiniz içeriğin uzunluğu en önemli noktalardan biri. Uzun ve sonu gelmeyen yazıları, birbirine benzeyen cümleleri birçok kullanıcı okumayı tamamlamadan es geçiyor.

Bundan dolayı, içeriği oluşturmaya başlamadan önce planlı bir şekilde neyden başlamanız gerektiğini hazırlamalı ve ona göre ilerlemelisiniz. Kullanıcılar ile paylaşacağınız yazılar sade ve akılda kalıcı olmalı.

Özgünlük

Bir içerikte en önemli kriterlerin başında gelen içeriğin özgünlüğüdür. Sadece okuyucularınız açısından değil, arama motorlarında yerinizi belirleyen, SEO’yu oldukça etkileyen bir konu olan bu maddeye dikkat etmelisiniz. İçerik oluşma için araştırma yapmalı ve o konu hakkında değinilmeyeni ele almalısınız.

Hashtag

Marka hesabınıza ya da web sitenize trafik almak istiyor ve kullanıcılar ile etkileşim kurmak istiyorsanız, içeriğinizde mutlaka hashtag’lere yer vermelisiniz. Güncel ve markanız ile ilgili olan hashtag’ler gönderilerinize etkisi olacaktır. Hashtag’ler daha çok kullanıcıya erişmenizi sağlayacaktır. İçerik üretiminde başarılı olmanın temellerinden biri iyi hastah kullanımıdır.

Görsel

İçeriklerinizi paylaşırken mutlaka doğru görseller ile destekleyin. Sadece yazı görmek kullanıcıları memnun etmeyecektir. Video ve görsel ile desteklenen içerikler daha fazla etkileşim alacaktır.

Dil ve Üslup

Bir markanız varsa ve dijital kimlik yaratmak istiyorsanız, dil ve üslup bu kimliğin en önemli unsurlarındandır. İçeriklerinizde kullanacağınız dil ve üslup diğer tüm içeriklerinizde aynı şekilde devam etmelidir. Seçecerek ilerleyeceğiniz bu dil, kendi markanızı taşımalı ve marka duruşuna yakışır olmalı.

Markanıza, hedef kitlenize uygun içerikler oluşturmak ister misiniz? Dijitalde aktif ve etkileşimli bir kimliğe sahip olmak? Sosyal medya trendlerini yakalayarak iletişim stratejilerinizde güncel kalmanıza yardımcı oluyoruz. Istcode Dijital Ajans, sosyal medyada ve dijital pazarlamanın her alanında yanınızda!

istcode
istcode
https://www.istcode.com