fbpx
Contact
info@istcode.com
Tel: 0 212 806 26 33
Tel: 0 850 933 39 88
We wait for coffee
Address: Nish Istanbul Residence, C Blok, D:153
Bahçelievler/Istanbul

Black Friday Kampanyaları ve Dijital Pazarlama

Markalar, işletmeler ve ajanslar için Kasım ayı büyük bir kampanya dönemine giriş demektir. Black Friday dönemi, büyük bir indirim, reklam, tasarım ve kampanya çalışmaları içerir. Bu dönem için markalar aylar öncesinden çalışmaya başlar. E-ticaretten bütünleşik pazarlamaya, Pazar yerinden omni channel’a kadar her marketing aktivitesinin yer aldığı bu kampanya döneminde markanız için nasıl bir çalışma yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?

Black Friday Nedir?

Black Friday, Amerika’da Şükran gününün hemen ertesindeki ilk Cuma günü kutlanır. Bu kampanya dönemi mağaza zincirlerinin büyük indirimleri ile halkın ilgisini çekiyor. Her yıl tekrarlanan bu Cuma indirimi dünyada da büyük bir etki yaratarak yaygınlaşmaya başladı.

Peki Black Friday nereden çıktı hiç merak ettiniz mi? Black Friday gününün çıkışı ve hayatlarımıza girişi ile ilgili birçok hikaye internette yer almakta. Bunlardan en yaygın olanı 1869 yılında iki iş adamı ile ilgili. İki iş adamı, şirket değerlerini artırmak için borsadan yüklü miktarda altın çekmiş. Bu olay Amerika borsasını küçük çaplı bir krize sokmuş. Vatandaşlar, bu kısa süreli krizden oldukça kötü etkilenmiş. Gazetelerde ise olayın yaşandığı gün, Black Friday olarak geçmiş.

Bu hikaye gibi birkaç Black Friday rivayeti daha internette bulunmakta. Fakat hangisinin gerçeğe dayandığı ve temeli olduğu belli değil.

Black Friday Ne Zaman?

Her Kasım ayının son Cuma günü başlayan Black Friday dönemi bu yıl 25 Kasım’a denk geliyor. Kasım ayına girişimiz ile birçok markanın Black Friday kampanyalarını hazırladığını ve 25 Kasım Cuma günü için müşterilerini bilgilendirdiğini söyleyebiliriz.

Black Friday Kampanyaları ve Dijital Pazarlama

Yılın en büyük kampanya döneminde markaların belki de en büyük ciro yaptığı günden bahsediyoruz. İyi bir reklam kampanyasının hatta iyi bir kampanya kurgusunun önemi yadsınamayacak kadar büyük. Neredeyse her markanın birbiriyle rekabetinin çetinleştiği ve ön plana çıkmaya çalıştığı koca bir 24 saat.

Özellikle Black Friday başlamadan birkaç gün hatta birkaç hafta öncesi kadar bir dönemde markanızı ön plana çıkarmak için çaba göstermelisiniz. Tüketici gözüyle baktığımızda birçok online alışveriş kullanıcısının ihtiyacı olduğu ürünleri araştırarak not edeceğini, ürün ve marka ismini Black Friday gününde hazır olmak için kaydedeceğini unutmamak lazım.

Yaratıcı kampanya görselleri ve ilgi çekici sloganlar… Dijital pazarlamanın hemen hemen her aracına bu dönem ihtiyacınız olacak. Tüm bu döneme iyi bir hazırlık ile girerek başarılı bir sonuç ile ayrılmak istiyor musunuz? Kampanya döneminden önce kontrol etmeniz gereken birkaç kriteri size hatırlatmakta fayda var.

  • Kampanya ürünlerinizin açıklamalarını ya da linklerini ve mutlaka stoklarını kontrol edin.
  • E- Ticaret sitenizin genel kontrolünü sağlayın ve bozuk olan sayfaları düzeltin.
  • Kampanyanızı iyi açıklayan bir banner hazırladığınızdan emin olun.
  • Web sitenizin mobil tarafını kontrol edin. Ortaya çıkma ihtimali olan problemleri en aza indirdiğinizden emin olun.
  • Müşterilerin yoğun girişlerini ve sağlamanız gereken olağan destek taleplerini ön görün buna yönelik çalışmalar yapın.
  • Sosyal medya planınızı kampanya kurgunuz ile eş hazırlayın.

Black Friday kampanya hazırlığınızda SEO kısmınızı güçlendirmek için web sitenize konu ile ilgili daha fazla anahtar kelime işleyebilir ya da SEM kullanarak Black Friday konu başlığıyla bağdaşan anahtar kelimelerde öne çıkabilirsiniz.  Müşterilerinize e-bülten, mailing veya sms vb. çalışmalar göndererek kampanyalarınız hakkında bilgilendirme yapabilirsiniz.

Bu efsane Cuma gününde markanızın satışlarınızı ve marka bilinirliğinizi artıracak kampanya içerikleri çıkartmanız yıl boyu sürecek diğer satışlarınızada değer katacaktır.


To get news about the digital agenda and new developing technologies Istcode Blog’u takip edebilir; kreatif ve dijital tüm işleriniz için 360 derece digital agency You can benefit from our service.

istcode
istcode
https://www.istcode.com