fbpx
İletişime Geç
info@istcode.com
Tel: 0 212 806 26 33
Tel: 0 850 933 39 88
Kahveye bekleriz
Adres: Nish İstanbul Residance, C Blok, D:153
Bahçelievler/Istanbul

Instagram Algoritması Nasıl Çalışıyor?

Birçok Instagram kullanıcı, Instagram algoritmasının tam olarak nasıl çalıştığı konusuna hakim değil. Instagram CEO’su Adam Mosseri bu konu ile ilgili bazı açıklamalar yaptı. Bu açıklamalar, kullanıcıların Instagramın akış, hikayeler ve reels performansını optimize etmek için nasıl kullanabileceklerini daha iyi anlamalarına yardımcı olacak.

Algoritma Farklı Bölümlerde Nasıl Çalışıyor?

Adam Mosseri

Mosseri, Instagram algoritmasını anlattığı yazısında bazı kullanıcıların yanlış anladığı bir konuya değinmekte. Adam Mosseri, Instagram’ın tek bir algoritması olmadığını açıkça yazısında belirtiyor. Her bölümün kendi kullanım alışkanlıklarına uygun olarak özel bir algoritması olduğunu vurguluyor. Akış bölümünde takip ettiğiniz kişiler tarafından paylaşılan son gönderileri ve ilgilenebileceğinizi düşündüğümüz hesapların gönderilerini dikkate aldıklarını belirtiyor.

Mosseri, ana Instagram akış sıralamasını etkileyen dört temel faktörü olduğunu söylüyor.

  1. Beğendiğiniz, paylaştığınız, kaydettiğiniz veya yorum yaptığınız gönderiler, ilgilenebileceğiniz içerikleri anlamamıza yardımcı olur.
  2. Bir gönderinin ne kadar popüler olduğu,  kaç kişinin beğendiği, ne kadar hızlı bir şekilde beğenildiği, yorumlandığı, paylaşıldığı ve kaydedildiği vb.
  3. Etkileşim kurduğunuz kişiler ve bu kişilerle haftalar içinde ne kadar etkileşim kurduğunuz.
  4. Belli bir kullanıcı ile kurduğunuz etkileşim geçmişi. Bu kişiyle birbirinize ne kadar etkileşim sağladığınız.

Mosseri içerik formatınında sizin ilginize göre şekillendiğini belirterek şunu diyor “Eğer fotoğrafları tercih ettiğinizi fark edersek, size daha fazla fotoğraf göstereceğiz.”

Instagram Akışı Yapay Zeka ile Destekleniyor

Nisan ayında Meta CEO’su Mark Zuckerberg, Instagram akışınızın yaklaşık %40’ının artık AI tarafından desteklendiğini belirtmişti. Dolayısıyla burada gösterilen içeriğin büyük bir kısmı, Instagram’ın size ilginizi çekebileceğini düşündüğü hesaplardan gelen önerilerden oluşuyor. Bunun yanında takip ettiğiniz ve etkileşim kurduğunuz kişilerin güncellemeleri de yer alıyor.

Adam Mosseri Instagram hikayelerinin nasıl ve neye göre sıralandığınıda yazısında belirtiyor.

“Bir hikayede ne kadar zaman harcayabileceğinizi, beğenebileceğinizi, paylaşabileceğinizi veya kullanıcının profilini ziyaret edebileceğinizi tahmin etmeye çalışırız. Bu eylemlerden birini gerçekleştirme olasılığınız ne kadar yüksekse, o kişinin hikayesini daha üst sıralarda görebilirsiniz.”

Tüm bu faktörler size kişiselleştirilmiş bir Instagram deneyimi sunuyor.

Instagram Reels’in Sıralama Faktörleri

Reels Sıralama Faktörleri

Instagram, popüler bir sosyal medya platformu olarak, kullanıcıların hikayeleri ve Reels adı verilen kısa video içerikleriyle etkileşime geçmesini sağlıyor. Adam Mosseri, reels videolarının nasıl sıralandığı hakkında da bazı bilgileri paylaştı.

Beğendiğiniz, kaydettiğiniz, paylaştığınız, yorum yaptığınız ve son zamanlarda etkileşimde bulunduğunuz Reels’ler dikkate alınır. Bu etkinlikler, sizin için ilgili içeriği belirlemede yardımcı olur. Reels’i paylaşan kişiyle daha önce nasıl etkileşimde bulunduğunuz, ilginizi ne kadar çekebileceğiniz konusunda bir fikir verir.

Mosseri ayrıca belirtiyor ki, filigranlı veya düşük çözünürlüklü reels’ler daha az erişime sahip olurken, sessiz veya çoğunlukla metin içeren reels videolarında sıralama düşük olabilir.

Bu arada: En son teknoloji trendlerini, pratik ipuçlarını ve en iyi uygulamaları bulabileceğiniz kapsamlı bir kaynak sunuyoruz.  Istcode’u takip etmeyi, ara ara ziyaret etmeyi unutma!

istcode
istcode
https://www.istcode.com