fbpx
İletişime Geç
info@istcode.com
Tel: 0 212 806 26 33
Tel: 0 850 933 39 88
Kahveye bekleriz
Adres: Nish İstanbul Residance, C Blok, D:153
Bahçelievler/Istanbul

Youtube’da Reklam Vermek

Youtube ülkemizde ve dünyada en çok kullanılan dijital platformlardan. Muhtemelen hepimizin Youtube ile tanışması müzik dinlemek ya da video izlemekle başlamıştır. İlerleyen zamanlarda, Youtube’a içerik üreterek bir kanal sahibi olabileceğimizi keşfettik. Önemli olan ise bu kanaldan para kazanabilecek olmamız. Bu sirkülasyonda, Youtube’a içerik üretenler arttıkça izlenme ve ilgi de aynı oranla arttı. Haliyle markalar için de yeni bir reklam mecrası doğmuş oldu. Youtube reklam vermek açısından altın değerinde. Bu yazımızda Youtube’a nasıl reklam vereceğimizden tüm detaylarıyla bahsedeceğiz.

Markalar Reklam Sahası Olarak Youtube’u Seçiyor

Youtube'da Reklam Vermek

Markalar, ürün ve hizmetlerini tanıtmak amacıyla reklam vermeye ihtiyaç duyarlar. Bunu isimlerini duyurmak ve satışlarını artırmak için kullanan da var güven kazanmak için kullanan da… Önemli olan doğru mecrayı seçmek. Geçmişte kalan geleneksel reklam faaliyetleri artık değişti. Tüm hayatımız internet etrafında şekillendiği için reklamlar da dijital platformlarda yayımlanıyor. Sosyal mecralarda sayısız reklam döndüğünü görebiliriz. Markalar, hizmetlerine ve hedef kitlelerine uygun olanı seçip reklam verirler. Bu, onlara gelenekselden daha az bütçeye mal olur. Ayrıca hedef kitlelerini seçmek için de olanak tanır. Youtube, hem ziyaretçi sayısının fazlalığından hem de içerik üreticilerinin kitlelerinin büyüklüğünden dolayı reklam vermek için oldukça uygun. Özellikle görüntülü reklam çıkmak isteyen markaların ilk tercihi oluyor.

Reklamcılık İçin Youtube’un Önemi

Youtube'da Reklam Vermek

Reklam vermek için hangi sosyal medya platformunu seçeceğiniz bazı kriterlere bağlıdır. Ürün ve hizmetinize uygun olması, kitlesinin sizin kendi hedef kitlenizle uyuşması, kullanıcı ve ziyaretçi açısından aktif olması bunlardan bazılarıdır. Bu yayın platformlarından en çok izleyici çekenlerden biri Youtube’dur. Youtube, video yayın sitesidir. Hedef kitlelerine görsel ya da videolu içeriklerle ulaşmak isteyen markalar tarafından tercih edilir.

Youtube Reklamcılığı Nasıl Yapılır?

Youtube'da Reklam Nasıl Verilir

Youtube’da ürününüzün işlevselliği hakkında detaylı bilgi verebilirsiniz. Eğitim videosu ya da detaylı anlatım videosuyla tanıtım yaparken aynı zamanda da pazarlama da öne çıkacaktır. Potansiyel hedef kitlenizi yakalayıp dikkatini çektiğiniz an marka bilinirliğine de katkı sağlamış olacaksınız. Ne tarz bir reklam yayınlayacağınız size kalmıştır ama teknik olarak izleyeceğiniz birkaç adım var. Şimdi onlardan bahsedelim.

İşletme Hesabı Oluşturun

Google hesabınızda erişimi başkalarıyla paylaşacağınızdan güvenlik sorunu yaşamamak için yeni bir işletme hesabı açmalısınız. Ayrıca kişisel hesabınızdan ayrı yeni bir işletme hesabı açmak işlerinizi ayırt etmeniz açısından da kolaylık sağlar.

Youtube’a Gidin ve Kanalınıza Giriş Yapın

Youtube üzerinden yeni işletme hesabınızla oturum açın. Giriş yaptıktan sonra https://youtube.com/yt/advertise/tr/ linkine giderek işleme başlayabilirsiniz. Bu adreste karşınıza çıkan başla butonuna tıklayarak YouTube’a reklam verme sayfasına gideceksiniz. Reklam vereceğiniz videonun URL’sini kopyalamanız gerekmekte. Kopyalamış olduğunuz bu URL’yi, başla butonuna tıkladıktan sonra karşınıza çıkan ekranda gereken yere yapıştırın.

Reklam Metninizi ve Ön İzleme Görselinizi Güncelleyin

Bu adım en önemlisidir diyebiliriz. Reklam metninin içeriğini ve görseli belirlemek için vakit harcayın. Bütçe ayırdığınız bir işten verim almak en doğal hakkınız. Bu aşamada konunun uzmanlarından da yardım alabilirsiniz. Tüm bilgileri girdikten sonra ‘devam’ butonuna basın. Karşınıza gelecek ekranda ziyaretçinizin Youtube kanalınıza mı yoksa web sitenize mi yönlendireceğinizi seçeceksiniz.

Bütçeyi Belirleyin ve Hedef Kitleyi Seçin

Sıra reklamınız için bir bütçe belirlemeye geldi. Burada bahsi geçen rakamların günlük tutar olduğuna dikkat etmeniz gerekir. Ardından hedef kitleyi seçmelisiniz. Bütçe ve hedef kitle seçimi arasında basit bir matematik kurmalısınız. Doğru hedef kitle seçimi, ayırdığınız bütçeyi boşa harcamamanız için yardımcı olur. Ayrıca hedef kitleye nokta atışı yapmak da reklamdan maksimum verimi almanız için önemlidir.

Faturalandırma

Son aşama faturalandırma aşamasıdır. Bunun için Adwords hesabınızı seçerek adımları tamamlamanız gerekir. Ödemeyi yaptıktan sonra reklamınız hemen yayınlanmaz. Önce editörlerin incelemesi gerekir. Eğer editörlerin uygun bulmadıkları bir içerik varsa reklamınız reddedilir. Onay gelirse reklam yayına alınır ve takibini URL üzerinden yapabilirsiniz.

Youtube Reklam Türleri

Elbette Youtube gibi büyük bir platformda tek tür reklam yoktur. Bu reklamların çeşitleri vardır ve tanıtacağınız ürüne uygun olanı seçmeniz gerekir.

Banner Reklamları

Youtube'da Reklam Vermek

Standart Google Görüntülü Reklam mantığındadır. Sayfa içinde nerede görünmesini istiyorsanız konu kategorilerine belirli anahtar kelimeler girerek reklamınızı yayınlayabilirsiniz.

Video İçi Görüntülü Reklam

Youtube'da Reklam Vermek

Kullanıcıların izlediği video içerisinde belirli süre çıkan, markanıza ait dilediğiniz grafiğin yer aldığı reklamlardır. Reklamın yer aldığı videonun uzunluğuna göre belli aralıklarla birden fazla görüntülü reklam ekleyebilirsiniz.

Youtube Arama Reklamları

Yapılan aramaların sonuçlarının en üstünde çıkan, videonuza ve kanalınıza bağlantı verebileceğiniz reklamlar. Diğer konu başlıklarıyla benzer ya da aynı anahtar kelimeleri içeriyorsa ilk sıralarda yer alması mümkündür.

Video İçi Metin Reklamları

Youtube'da Reklam Vermek

Videoların içerisinde yazılı olarak çıkan reklam seçeneği. Bu reklam türünde de sadece tıklandığında ücret ödersiniz.

 

 

Profesyonel içerikler ile işletmenize fayda sağlamak, iyi bir dijital ajans ile çalışmak veya Semantik SEO ile rakiplerinizin bir adım önüne çıkmak isterseniz, info@istcode.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.

istcode
istcode
https://www.istcode.com