fbpx
İletişime Geç
info@istcode.com
Tel: 0 212 806 26 33
Tel: 0 850 933 39 88
Kahveye bekleriz
Adres: Nish İstanbul Residance, C Blok, D:153
Bahçelievler/Istanbul

Instagram’da Reklam Nasıl Verilir?

Instagram günümüzün en popüler kullanıcı platformlarından biri. Sadece sosyalleşmek için kullanılan bir platform değil aynı zamanda aylık 1.28 milyar kullanıcısı sayısı ile markalar için büyük bir pazar. Doğru ve etkin kullanıldığında, marka başarısına büyük ölçüde yardımcı olacak güçlü bir pazarlama aracı. Instagram reklamları ve istatistik hizmetleriyle erişimleri yükseltip takip edebilmekte avantajlardan biri.

Instagram Reklamları

Sponsorlu reklam

Geniş kitlelere ulaşmanın etkili yollarından biri olan Instagram reklamları, işletmeniz veya markanızı büyütmek için kullanabileceğiniz bir yöntem. Reklamlar marka bilinirliği oluşturmanıza, satışları artırmanıza yardımcı olur. Başka türlü markanızı veya ürününüzü keşfedemeyecek kişilere ulaşmanızı sağlar. Instagram ile işletmeniz için en uygun reklamı planlamak ve oluşturmak oldukça basit.

Sponsorlu gönderi, işletmeniz için özel reklamlardır. Öne çıkarmak istediğiniz gönderilerin reklamını hedef kitlenize yapabilirsiniz. Bu gönderilere kullanıcının gitmesini istediğiniz adresleri verebilirsiniz. Reklam için ne kadar bütçe harcayacağınız size kalmış.

Instagram reklamları, Instagram kullanıcılarına hedefli reklam mesajları sunan reklamlardır. Uygulama, Facebook’a ait bir platform olduğu için, reklamcılık seçenekleri Facebook Business Manager üzerinden yönetilir.

Instagram reklamları, farklı reklam türleri ve formatları sunar. Bunlar arasında fotoğraf reklamları, video reklamları, hikaye reklamları ve karusel reklamlar bulunur. Reklamlar, ilgi alanları, demografi, davranış gibi hedef kitle segmentleri bazında hedeflenir.

Instagram reklamları, Facebook Business Manager aracılığıyla oluşturulur. Bu nedenle, öncelikle Facebook Business Manager hesabınızı oluşturmanız ve Instagram hesabınızı Business Manager’a bağlamanız gerekir.

Reklam oluşturma süreci şu adımları içerir:

Gönderiyi Öne Çıkart

Öncelikle reklamın amacını belirlemeniz gerekir. Kampanyanızı kolayca analiz ve optimize edebilmek için Instagram reklam kampanyanızın hedefini seçin. Hedefler arasında farkındalık yaratmak, trafik çekmek veya dönüşüm sağlamak için bunu yapmalısınız.

  1. Hedef kitlenizi belirleyin. Bunlar yaş, cinsiyet, coğrafi konum, ilgi alanları, davranışlar gibi bir özelliklere göre analiz edilir.
  2. Reklam formatının nasıl olacağıda reklam için önemlidir. Instagram reklamları, fotoğraf, video, hikaye veya carousel reklamlardan oluşur. Reklam formatınızı seçin ve uygun reklam oluşturucu araçlarını kullanarak reklamınızı tasarlayın.
  3. Reklam kampanyanız için bir bütçe ve takvim belirleyin. Günlük bütçe veya uzun süreli bütçe seçeneği kullanılabilirsiniz.
  4. Oluşturduğunuz reklamı gözden geçirin ve onaylamak için Instagram’a gönderin. Instagram reklamı, incelenmek üzere gönderilir ve onaylandıktan sonra kullanıma sunulur.

Bu adımları takip ederek, Instagram reklam kampanyanızı oluşturarak, hedef kitlenize özelleştirilmiş reklam mesajı sunarsınız. Platform üzerinden reklam verebilmek için işletme profiline sahip olmanız yeterli. Mevcut hesabı işletme hesabına çevirebilir ya da yeni bir işletme profili yaratabilirsiniz.

Mevcut Hesabı İşletme Profiline Dönüştürme

Hali hazırda mevcut olan profilinizi işletme hesabına dönüştürmeniz gerekiyorsa yapmanız gerekenler basit. Instagram hesabınıza giriş yaptıktan sonra hesabınızın ayarlar bölümünü açmalısınız. Ardından açılan bölümde yer alan seçenekler arasından size uygun olduğunu düşündüğünüz işletme kategorisini seçerek işlemi tamamlayabilirsiniz.

Yeni Bir Hesap İle İşletme Hesabı Açma

Instagram’da yeni bir işletme hesabı açmak için önce bir Instagram hesabı oluşturmanız gerekir. Ardından, Instagram hesabınızın Ayarlar bölümüne gidin ve hesabınızı “Profesyonel Profil” olarak değiştirin.

İşletme profiline geçtikten sonra sponsorlu reklam vermek oldukça kolay. Reklam vermeye başlamak için öncelikle bütçe belirlemeniz gerekir. Daha sonra Instagram’da tüm gönderilerinizde yer alan “Tanıt” butonu ile kolayca reklam verebilirsiniz. Bu öne çıkartmak istediğiniz bir ürün olabileceği gibi hesabınızda paylaştığınız herhangi bir fotoğraf ya da video da olabilir.

Facebook Reklam Yöneticisi

Reklam Yöneticisi

Instagram hesabınızı Reklam Yöneticisi‘ne bağlamakta oldukça kolay bir işlemdir. Instagram hesabınızı İşletme Yöneticisi’ne ekleyebilir veya sayfanın ayarlar bölümünden bağlayabilirsiniz. Facebook Reklam Yöneticisi’ni kullanarak çeşitli reklam çalışmaları oluşturabilirsiniz. Hedef kitlenizi ya da karşısına çıkmak istediğiniz kitleye ulaşım için filtreler koyabilirsiniz. Reklamları oluşturmak için takip etmeniz gereken birkaç basit adım var.

Facebook İşletme Yöneticisi Instagram üzerinden müşterilere ulaşmanın ve reklamlarınızı hazırlamanın anahtarıdır. FBM, Facebook Reklamları ve Instagram Reklamları dahil olmak üzere işletmenizin tüm reklamlarını kontrol etmenizi sağlar. Facebook Business Manager ile reklam hesabı oluşturmak, birden fazla kampanyayı yönetmeyi de kolaylaştırır.

Facebook Business Manager Kurulumu

Facebook Business Manager

FBM, Instagram reklam kampanyaları için iç görüler ve analizler sunarak işletmelerin kampanyalarının başarısını ölçmelerine ve hedeflemelerini performansa dayalı olarak ayarlamalarını sağlar.

Genel olarak, Instagram reklamcılığı için Facebook Business Manager‘ı kullanmak, işletmelerin reklam kampanyalarını daha verimli bir şekilde yönetmelerine olanak tanır. Daha geniş bir kitleye ulaşmalarına ve kampanyalarının başarısını ölçmelerine yardımcı olur.

1. Facebook İşletme Yöneticisi’ne gidin.

2. Hesap oluştura tıklayın.

3. İşletme veya sayfa olmak üzere uygulama türünü seçin. İşletmeniz için bir ad girin. İş mailinizi girdikten sonra “ileri” tuşuna tıklayın.

4. Ardından, web sitenizin URL’sini Uygulama Etki Alanları alanına girin.

5. Kaydet’e tıklayın ve kuruluşunuzun bilgilerini tamamlarken devam edin.

6. Geliştirici politikalarını gözden geçirip kabul edin ve Gönder’e tıklayın.

Instagram Reklam Şekilleri

  1. Fotoğraf Reklamları: Instagram’da fotoğraf reklamları, yalnızca tek bir resim içeren reklamlardır. Kullanıcılar reklamın görüntüsünü, bir başlık ve bir çağrı düğmesi ile birlikte kullanır. Bu reklamları, markanızın veya ürününüzün görüntüsünü vurgulamak için kullanırsınız.
  2. Video Reklamları: Instagram’da video reklamları, 60 saniyeye kadar süren video içeriklerdir. Bu reklamlar, hareketli görüntü, ses ve animasyon gibi daha fazla yaratıcı öğeleri içerir. Video reklamlarını, markanızın hikayesini anlatmak veya ürününüzü tanıtmak için kullanırsınız.
  3. Hikaye Reklamları: Instagram hikayeleri, dikey olarak düzenlenen 15 saniyelik video veya görsel içeriklerdir. Hikaye reklamları, izleyicilerin etkileşimini artırmak ve ürün veya hizmetlerinizi tanıtmak için ideal bir seçenektir.
  4. Carousel Reklamları: Bu reklamlar, 2 ila 10 arasında görseli veya videoları tek bir reklam içinde sunan reklamlardır. Bu reklam formatı, müşterilerinizi ürünlerinize göz atmaya teşvik etmek ve daha fazla etkileşim sağlamak için idealdir. Carousel reklamları, ürün özelliklerini veya farklı renk ve stillerdeki ürünleri sergilemek için kullanabilirsiniz.

Bu çeşitli reklam formatları, markaların hedef kitlesine uygun bir şekilde reklam mesajlarını sunmalarına olanak tanır.

Profesyonel içerikler ile işletmenize fayda sağlamak, iyi bir dijital ajans ile çalışmak veya Semantik SEO ile rakiplerinizin bir adım önüne çıkmak isterseniz, info@istcode.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.

 

 

istcode
istcode
https://www.istcode.com