fbpx
İletişime Geç
info@istcode.com
Tel: 0 212 806 26 33
Tel: 0 850 933 39 88
Kahveye bekleriz
Adres: Nish İstanbul Residance, C Blok, D:153
Bahçelievler/Istanbul

Geleneksel vs. Dijital Reklam

Reklamcılık sektörü, teknolojinin de gelişmesiyle beraber ikiye ayrılmış durumda. Geleneksel ve dijital reklamcılık adı altında iki tür var. Geçmişte geleneksel reklamcılıkla başlayan bu serüven, zamanla dijital reklamcılığa geçiş yolculuğuna girdi. İki reklamcılığın da güçlü yanları var. Sadece kullanım alanları ve verdikleri hizmet konusunda birbirlerinden ayrılıyorlar. Gelin birlikte bu iki alanı tüm detayları ve farklarıyla inceleyelim.

En Eski Pazarlama Türlerinden Geleneksel Reklamcılık

Konvansiyonel ya da daha çok kullanılan adıyla geleneksel reklamcılık, bilinen en eski pazarlama yöntemlerinden biridir. Geleneksel reklamcılığın tarihi 200 yıl kadar eskiye dayanır. Teknolojinin kullanılmadığı eski zamanlarda basım ve yayım organları tercih ediliyordu. Gazete, broşür, el ilanı, posta ve dergi gibi medya araçlarıyla icra ediliyordu. Bir süre sonra teknoloji hayatımıza yerleşmeye başladığında radyo ve televizyon gibi kitle iletişim araçları da buna dahil oldu. Geleneksel reklam, tek yönlü yapılan ve çevrimiçi olmayan pazarlama çalışmalarıdır. Köklü tarihi ve etkili olması nedeniyle günümüzde hala güçlü yönlerini korumaktadır. En çok araştırılan ve tercih edilen tanıtım kollarından biridir. Deneme-yanılma yöntemine elverişli olduğu için daha önceki tecrübeler araştırılarak en uygun pazarlama aracı tercih edilir. Bu reklam türünün dezavantajı ise tek yönlü olduğundan hedef kitleyle etkileşimi kısıtlıdır. Geri dönüş alamadığı için hızlı aksiyon da alamaz.

Geleneksel Reklam Araçları

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi geleneksel medyanın kullandığı birçok kitle iletişim aracı vardır. Bunların ne olduğu, hangi durumlarda kullanılacağı, avantajları ve dezavantajlarından bahsedelim.

Gazete ve Dergi

Teknolojisiz dünyanın en gözde medya araçlarından biridir. Fiziksel olarak saklanabildiği için uzun ömürlüdür. Gazete, günlük basıldığı için günceldir ve tekrarlanamaz. Dergi de haftalık ve aylık basılır. Her ikisi de yerel kitleye ulaşması açısından kolaylıklıdır. Elbette dezavantajı da vardır. Baskı olması gerektiği için maliyeti yüksektir.

Radyo

Henüz televizyon hayatımızda değilken revaçta olan bir kitle iletişim aracıydı. Hem sesli olması hem de başka bir işle uğraşırken dinlenebilmesi büyük bir avantajdır. Hala hayatımızın birçok noktasında tercih ediliyor. Arabada yolculuk yaparken, evde işlerle ilgilenirken ve cep telefonlarımızda… Coğrafi olarak hedef kitle seçiciliğine yatkındır. Fiziksel olmadığı için akılda kalıcılığını azaltan bir durum.

Televizyon

En büyük kitle iletişim araçlarındandır. Her evde olan ve hala en çok tercih edilenler arasındadır. Çok geniş hedef kitlelere ulaşabilir. Yerel ve uluslararası olmak üzere coğrafi bölge seçeneği de vardır. Hem güncel hem tekrarlanabilir olması da bir diğer avantajıdır. Taşınabilir ve her yerde ulaşılabilir olmadığı için bu özellikleri dezavantajlarına girer.

Açık Hava

İnsanların büyük bir bölümü gününü dışarda geçiriyor. İş yoğunlukları nedeniyle televizyon izlemek ya da gazete okumak bazen mümkün olmuyor. Bunun için ürün ve hizmetlerini hedef kitlelerine ulaştırmak isteyen markalar, açık hava reklamcılığını tercih ediyor. Otobüs durakları, billboardlar ve araçların üzerinde reklamlara rastlamışsınızdır. Bu şekilde bir günde o lokasyondan geçen milyonlarca insana ulaşıyorlar. Ayrıca konum belirlemek, hedef kitleye ulaşma kolaylığı da sağlıyor. Örneğin sizin hedef kitleniz beyaz yakalılar ise, iş bölgesinde bir billboarda reklamınızı koyabilirsiniz. Ayrıca 24 saat gösterme olanağı olduğu için alınacak verim yüksektir.

Yeni Nesil Dijital Reklamcılık

Reklam, insanlığın hayatında uzun yıllardır vardı ama internetin gelişmesiyle bambaşka bir noktaya geldi. Dijital reklamcılık, reklamcılığın yeni yüzü oldu. Bunun en büyük sebebi teknoloji ve internettir diyebiliriz. Hem ulaşmak çok kolay hem de maliyetsiz. Hepimizin cep telefonu var ve internet elimizin altında yer alıyor. Günümüzün büyük bölümünü de internette geçiriyoruz. Artık gazeteye, dergiye hatta televizyona bile ayırmadığımız vakti internete ayırıyoruz. Hal böyle olduğu için birçok sektör gibi reklamcılık da dijitale kaydı.

Dijital Reklam Araçları

Dijital reklamın farklı mecralarda kullanım alanları vardır. İçeriğe ve ulaşmak istediğiniz hedef kitleye göre bu mecralardan uygun olanı seçebilirsiniz. Bu dijital platformlardan, avantajlarından ve dezavantajlarından bahsedelim.

Arama Motorları

Web üzerinden kullanıcıların gezinme istatistiklerine bakarak hitap etmek istediğiniz kişileri seçebilirsiniz. Ziyaretçiler için oluşturacağınız anahtar kelimelere önem göstermelisiniz. Ağınıza takılan bir anahtar kelime arattığında sizi üst sıralarda görmelidir.

Görüntülü Reklam

Ürün veya hizmetinizi tanıtacağınız görsellere dayanmaktadır. İlgili içeriği hazırlayıp web ya da mobil üzerinde bu görselleri hedef kitlenizin önüne çıkarabilirsiniz.

Sosyal Medya Reklamları

Sosyal medya platformları üzerinden içerik üretip yayımlanmasını kapsayan reklam türüdür. Video, fotoğraf, metin ya da gif gibi çevrimiçi iletişim kanallarını kullanır. Influencer marketing de bu reklam türünün içinde yer almaktadır. Dijital reklamcılığın en aktif ve verimli kullanıldığı türdür.

Geleneksel ve Dijital Reklam Karşılaştırması

Geleneksel reklamcılıkta basım ve yayın sürecinin yönetilmesi uzun zaman alır. Dijitalde ise reklamınız daha pratik ve hızlı yayılır. Aksiyon almak için kısa bir zaman harcamanız yeterlidir.

-Dijital daha esnek ve özgürdür. Değişim ve revize gerektiren durumlarda hızlı ve maliyetsiz çözümler üretebilirsiniz. Gelenekselde bu süreç oldukça uzar hatta bazen değiştirmesi mümkün olmaz.

Dijital reklam her zaman daha az bütçe kullanır. Geleneksel ise maliyetlidir. Büyük paraları gözden çıkarmanız gerekir. Oysa dijital ortamda paylaştığınız bir fotoğraf çok etkileşim alırsa sıfıra yakın maliyetle reklamınızı yapmış olursunuz.

-Reklamın sonuçlarını görmek önemlidir. Dijitalde daha hızlı ve doğru sonuç alırken, gelenekselin sonuçlarını uzun vadede görebilirsiniz.

-Dijital reklam çok yönlüdür ve geri dönüş almaya müsaittir. Hedef kitlenizle etkileşim halinde kalmanıza olanak tanır. Geleneksel ise tek yönlüdür ve hedef kitlenizle iletişim kuramazsınız.

-Son olarak, aradaki en önemli farktan bahsedelim. Hedef kitleye nokta atışı… Dijitale reklam verdiğinizde, kime ulaşmak istediğini seçebilirsiniz. Gelenekselde bu durum şansa kalmıştır. Birçok kişiye ulaşırsınız ama bunların kaçı sizin hedef kitlenizdir? Bu belirsizliği ortadan kaldıran durum ise isabetli kişi seçiminden geçer.

 

 

Profesyonel içerikler ile işletmenize fayda sağlamak, iyi bir dijital ajans ile çalışmak veya Semantik SEO ile rakiplerinizin bir adım önüne çıkmak isterseniz, info@istcode.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.

istcode
istcode
https://www.istcode.com