fbpx
İletişime Geç
info@istcode.com
Tel: 0 212 806 26 33
Tel: 0 850 933 39 88
Kahveye bekleriz
Adres: Nish İstanbul Residance, C Blok, D:153
Bahçelievler/Istanbul

Sem Nedir?

Kısaca SEM ya da açıklaması arama motoru pazarlaması, dijital pazarlamanın önemli kavramlarından biri. Arama motoru pazarlamasını, hedef kitlenize ulaşarak gelirlerinizi arttırmak için kullanabilirsiniz. Sem Nedir? merak ediyorsanız yazının devamını okuyabilirsiniz. Arama motoru pazarlamasına ait özellikleri bulabilirsiniz.

Sem Nedir?

Arama motoru pazarlaması, sizi arama motorları üzerinde görünür kılan ve kullanıcılara daha kolay ulaşmanızı sağlayan bir optimizasyon çalışmasıdır. Markalar, şirketler ya da işletmeler arama motorları üzerinde görünürlüğü artırabilmek için SEM kullanmaktadır. SEM, SEO ile karıştırılan ya da SEO kadar bilinmeyen bir çalışma diyebiliriz. SEM ve SEO arasındaki en büyük fark, birinin ücretli birinin ise ücretsiz bir arama motoru hizmeti olması. Arama motoru pazarlaması yani SEM sayesinde, arama sonuçlarında organik sonuçların üstünde yer alarak kullanıcılara görünürsünüz.

SEM ile arama motoru üzerinden verdiğiniz reklamlar, ilgili aramaların hepsinde altta ya da üstte olacak şekilde kullanıcıların önüne çıkar. SEM çalışması yapmadan önce bu ilgili aramaların olabileceği anahtar kelimeleri seçmeniz bunun içinde araştırma yapmanız gerekli. Anahtar kelimeler doğru yeri vurgulamazsa, SEM çalışmaları başarılı olmayacaktır. Anahtar kelimelerin, arama motorlarında ne kadar önemli olduğunu SEO ile ilgili yazılarımızda da belirtmiştik. Bundan dolayı, anahtar kelimelerini her zaman iyi seçmelidir. Bununla ilgili, SEO ya da SEM çalışmalarına başlanmadan analiz yapılmalıdır.

Sem Nasıl Çalışır?

Anahtar kelimelerinizi belirledikten ve çıkmak istediğiniz arama sonuçlarını analiz ettikten sonra SEM oluşturabilirsiniz. Böylece kullanıcılar ilgili sonuçlarda sizin web sayfanızı üst sıralarda görebilir.

SEM çalışmalarınızı Google ADS, Facebook Business vb. platformlar üzerinden rahatça kontrol edebilirsiniz. Google ADS üzerinde verdiğiniz reklamlar sayesinde belirlediğiniz anahtar kelimeler ile reklam bütçeniz bitene kadar üst sıralarda  kullanıcılara görünebilirsiniz.

SEM VE SEO ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi SEM ve SEO arasındaki fark birinin ücretli diğerinin ise ücretsiz bir arama motoru çalışması olmalı. SEO’da tamamen anahtar kelimeler ile oluşturacağınız doğru, bütüncül içerikler ile organik sıralamalarda yer alabilir. SEM’de ise belli bir reklam bütçesi vardır. İstediğiniz anahtar kelimeler ile ücretli reklam çıkarak üst sıralarda yer alabiliyorsunuz.  SEO çalışmalarında, organik üst sıralama elde etmek zor ve uzun dönemde gerçekleşir. SEM çalışmalarında sonuçlar daha hızlı bir şekilde gerçekleşir.  İstediğiniz trafiği daha kısa sürede elde edebilirsiniz.

SEM çalışmalarında mantık zaten hızlı sonuç almaktır. Öte yandan SEO çalışmaları uzun bir çalışma ile organik sıralarda almayı hedefler. SEO çalışmaları uzun çalışmaların sonunda size daha sağlam bir yer bırakır. SEM çalışmalarında reklam ücretiniz bittiğinde, arama sonuçlarındaki yerinizde biter.

Birçok kullanıcıya arama sonuçlarında “reklam” ibaresi ile yer alan SEM çalışmaları kalitesiz ya da güvensiz bir web sitesi izlenemi verebiliyor. Fakat iki çalışma arasında konsept ve hedef farkı açıkça mevcut. İki çalışma sistemi de arama motorlarının kullanıcıya istedikleri ya da ihtiyaçları olan şeyi gösteriyor.

SEM İLE BİLİNİRLİĞİNİZİ ARTIRIN

SEM yani arama motoru pazarlaması sayesinde, marka bilinirliğinizi arttırarak hedef kitlenize daha kolay ulaşabilirsiniz. Bir marka için en önemli konulardan biriside marka bilinirliği yaratmak değil mi zaten? Düşük reklam bütçeleri ile kullanıcılarınıza ulaşarak, hizmet ve isim bilinirliği yaratabilir, müşteri kitlenizi genişletebilirsiniz.

Dijital gündemden, yeni gelişen teknolojilerden haber almak için Iscode Blog’u takip edebilir; kreatif ve dijital tüm işleriniz için 360 derece dijital ajans hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

istcode
istcode
https://www.istcode.com