fbpx
İletişime Geç
info@istcode.com
Tel: 0 212 806 26 33
Tel: 0 850 933 39 88
Kahveye bekleriz
Adres: Nish İstanbul Residance, C Blok, D:153
Bahçelievler/Istanbul

Dijital PR Nedir?

Dijital PR (Online İtibar Yönetimi) diğer bilinen adıyla Online PR, aslında geleneksel medyada yapılan PR çalışmalarının yeni medya mecralarına uyarlanmakta olan halidir.

Arama motoru, sosyal medya, e-posta gibi dijital medya ağlarının bütününde yapılan pazarlama, imaj ve itibar çalışmalarına Dijital PR yani bir diğer adıyla Online İtibar Yönetimi olarak açıklayabiliriz.

 

GELENEKSEL PR İLE DİJİTAL PR FARKLARI NELERDİR?

Dijital Pr

Geleneksel medyada gazete ve dergi reklamı, el ilanı, billboardlar, otobüs giydirme gibi geleneksel klasik yöntemler kullanılmaktadır. Dijital reklamcılıkta ise bu durum insanların en çok bulundukları dijital platformlar üzerinden, markanızın ya da ürünlerinizin reklamı yapılmaktadır. İnternet kullanıcısının ürün veya hizmeti içselleştirebildiği bir alan yaratması nedeniyle daha çok tercih edilmektedir.

Teknolojinin gelişmesi ve internet kullanımının artmasıyla da artık insanlar zamanının çoğunu dijital ortamlarda geçirdiği için ve firmalarında doğru kitleye ulaşabilmek için yavaş yavaş geleneksel reklamcılıktan dijital reklamcılığa geçiş yapmaktadırlar.

 

Dijital PR Nedir, Nasıl Yapılır ?

Dijital Pr Nedir

Dijital PR en genel tanımıyla Personaları ve müşterileriyle online iletişim kurma olanağı sayesinde, halkla ilişkiler ajanslarının sunduğu hizmetin sanal ortamda yapılması olarak açıklanabilir.

Günümüzde internetin ve sosyal medyanın gücünün büyümesiyle

markanızın dijitaldeki izlenimini, imajını oluşturan, yöneten, değiştiren iletişim çalışmalarına dijital PR kapsamında açıklanabilir.

 

DİJİTAL PR NELERİ KAPSAR?

Dijital Pr Neleri Kapsar

SEO Çalışmaları:

Dijital PR’ın en önemli alanı SEO’dur. Doğru anahtar kelimeler aracılığıyla, faydalı ve kaliteli içerikler üretmeyi amaçlayan bu çalışmalar, markanızın arama motorlarında yükselmesini ve doğru hedef kitleye ulaşmanızı sağlar.

SEO ile web siteleri, Google başta olmak üzere tüm arama motorlarında daha görünür olur ve trafiklerini artırır.

 

İç SEO Çalışmaları:

Web sitenizdeki her sayfayı en ince ayrıntısına kadar tek tek optimize etmek ve arama motoru uyumlu içeriklerle donatmaktır. Sektörünüzü, hedef kitlenizi, anahtar kelimelerinizi ve web sitenizi analiz ederek organik trafiğinizi en üst düzeye çıkarın; Yandex ve diğer tüm arama motorlarında (özellikle Google) sıralamalarda yükselmek için tasarlanmıştır. Yüksek kaliteli ve optimize edilmiş kod kullanan bir web sitesi, site içi tüm çalışmalar nedeniyle müşteri sayısını ve iş potansiyelinizi artıracaktır.

 

Aynı zamanda, site içi bir SEO düzenlemesine sahip olmak, işletmenizi tanıtmak için yaptığınız ek eylemleri en aza indirebilir. Çünkü arama konusunda iyi optimize edilmiş, müşterilerin sizi fark etmesini sağlayacak, ürün ve hizmetlerinizi birebir görme fırsatı sunacak kaliteli bir web sitesidir.

 

Dış SEO (Off-Page SEO) Çalışmaları:

Dış SEO çalışması, web siteniz dışındaki tüm etkileşimleri ve paylaşımları ifade eder. Bir web sitesinin görünürlüğünü ve popülaritesini artırmak için harici SEO araştırması çağrılabilir.

 

Geri Bağlantı

Referans olarak başka bir web sitesine bağlantı veren bir web sitesine geri bağlantı denir. Zekice; Google, kendi başına farklı bir site öneriyorsa, Google tarafından güvenli ve popüler olan bir siteye güvenir. Bu nedenle, yönlendiren web sitesi hem trafik hem de popülerlik sağlayacaktır.

Doğal destek

Web sitesi ziyaretçilerinin farklı web sitelerine yönlendirmelerini ifade eder. Bu nedenle ziyaretçilerine kaliteli içerik sağlayan bir web sitesi, doğal backlinkler sayesinde trafik ve popülerlik sağlayacaktır.

Marka Elçisi:

Sosyal medyada birçok kişinin takip ettiği, yüksek takipçi kişiler ile iş birliği yapmak, markanızın hızlı yükselmesini ve tanınmasını sağlayabilir. Fakat burada, iş birliği yapılacak  marka elçisinin markanızı ne kadar iyi anlatabileceği ve aktarabileceği konuları kritik noktalardır.

SEM Çalışmaları:

SEM (Search Engine Marketing) ya da Türkçe olarak Arama Motoru Pazarlaması, markaların arama motorları üzerinde daha görünür ve daha ulaşılabilir olması için yapılan çalışmalara verilen tanımdır.

Arama motoru reklamcılığı olarak da tanımlanan SEM, arama motorlarında ücretli reklam alımı gerçekleştirilerek web sitelerinde trafik artışı işlemlerinin bütününe denir. En popüler ve sık kullanılan SEM aracı ise Google Ads’dir.

 

Dijital PR’ın Faydaları Nelerdir?

Marketing-digitalOnline itibar yönetimi (Dijital PR) ile olumsuz algılardan kurtularak müşterilerinizin güvenini arttırabilirsiniz. Peki dijital PR bize ne gibi faydalar sağlıyor bir bakalım..

 

Marka Bilinirliğini Artırır

Dijital PR  Marka Bilinirliğinin yükselmesine olanak sağlayarak markanıza prestij katar.

 

Trafiği Artırır

Markanızın içeriğinize link veren diğer sitelerin ziyaretçileri bu link üzerinden sizi ziyaret edebilir ve böylece organik trafiğinizin artmasına katkı sağlar.

 

Sosyal Paylaşım Oluşturur

Markanızın içeriklerinden gelen ziyaretçilere faydalı bilgi akışı sağladığınızda insanlar bunu sosyal medya hesaplarından paylaşarak ,markanızın sosyal medya paylaşımlarının doğal yollarla artmasını sağlar.

 

Başarıyı Ölçmek için Somut Data Sağlar

Dijital pazarlamada etkileşim oranının hemen her yönünü izlemek ve analiz etmek mümkün. Bu, markanız için gelecekte daha iyi kampanyalar stratejisi oluşturmanıza yardımcı olarak neyin işe yarayacağını belirlemenize yardımcı olurken size bir yol haritası çıkartır. Google Analytics gibi araçlar, kampanyanızın nasıl performans gösterdiğini takip etmenize ve analiz etmenize yardımcı olur.

Dijital PR Araçları Nelerdir ?

Son 10  yılda internet kullanımı ve sosyal medyanın hayatımızda oldukça yer kaplaması ve ziyaretçilerin zamanının büyük bir bölümünü de internet ortamında geçirdiğini göz önünde bulundurursak sosyal medyanın etkisini anlamak mümkündür.

Dijital ortamda PR çalışması yürütmenin çeşitli yolları bulunmaktadır.

Bu noktada birçok araç olduğunu belirtmekte fayda var. Fakat Dijital PR denildiği zaman akla gelen ve yoğun şekilde kullanılan bu yollardan bazılarını sizlere sıralıyoruz;

Sosyal Medya

Dijital Pr çalışmalarının aktif şekilde yürütülmesi mümkün olan araçların başında yer alır. Facebook, İnstagram ve Twitter gibi milyonlarca üyesi ve ziyaretçisi olan platformlarda markanızla beraber var olmanız  sizi bir adım öne geçmenizi sağlar.

Bloglar

Markanızın detaylarının yer aldığı blog yazıları merak dugusunu harekete geçirmede oldukça etkili bir yöntemdir.

tavsiyeler vererek markanız ve ürününüz için marka değeri ve güven sağlamaktadır.

Web Siteleri

Markanızın kurumsal web sitesinin olması, kişilerle profesyonel iletişim kurmanızı ve  diğer bağlantılı olan sosyal medyalarınıza yönlendirme imkanı sağlar.

 

Profesyonel içerikler ile işletmenize fayda sağlamak, iyi bir dijital ajans ile çalışmak veya Semantik SEO ile rakiplerinizin bir adım önüne çıkmak isterseniz, info@istcode.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.

 

istcode
istcode
https://www.istcode.com