fbpx
İletişime Geç
info@istcode.com
Tel: 0 212 806 26 33
Tel: 0 850 933 39 88
Kahveye bekleriz
Adres: Nish İstanbul Residance, C Blok, D:153
Bahçelievler/Istanbul

Youtube Shorts Nedir?

Sosyal medya platformlarının en önemlilerinden biri olan Youtube, 2005 yılında kuruldu. Yalnızca 1 sene içerisinde 100+ milyon izlenme sayısına ulaştığı için teknoloji devi Google’ın dikkatini çekti. Google, 1,65 milyar dolar karşılığında Youtube’u satın aldı. 2014 yılında üyelerin para kazanacağı bir sisteme geçti. Bu atılımla sosyal medyada yeni bir sektör oluşmasının yolunu açtı. Youtuber dediğimiz bir meslek dalı oluştu. Çektikleri video içeriklerini Youtube’a yükleyen Youtuberlar izlenmelerinden para kazanmaya başladı. Son olarak 2021 yılında Youtube bünyesine yeni bir özellik ekledi. Youtube Shorts özelliği kullanıcılarına dikey, kısa ve yaratıcı video içeriği çekme imkanı sunuyor. Yazımızın devamında Youtube Shorts hakkında detaylara yer vereceğiz.

Youtube Shorts Özellikleri

youtube-shorts-video

Youtube, yeni özelliğini tanıttı ve dünyanın birçok ülkesinde kullanıma sundu. Shorts, YouTube için içerik oluşturmanın başka bir yolu, ancak bu sefer sosyal ağ benzeri bir odağa sahip kısa biçimli videolara odaklanıyor. YouTube Shorts, tüm kullanıcıların yalnızca akıllı telefonlarını ve YouTube uygulamasındaki Shorts kamerasını kullanarak yeni bir kitleyle bağlantı kurmasını sağlar. Youtuberlar artık daha kısa ve dikey formatta videolar çekebiliyorlar. Kısadan kastımız, yükleyeceğiniz videonun 60 saniyeyi aşmaması gerekmektedir. Normal Youtube formatında saatler süren video içeriği ile karşılaştırdığımızda bu süre oldukça kısa. Özellikle TikTok uygulamasının kısa sürede yakaladığı başarıya istinaden geliştirilen bu özelliği kullanıcılar da çok sevdi. Shorts, farklı ekipmanlara gerek duymadan telefon kamerasıyla çekilir. Üstelik edit süreci de gerektirmez. Yani Youtube Shorts’u kullanmak oldukça pratiktir. Videolarınızı düzenlemek için birkaç tool yeterlidir. Farklı video kliplerini bir araya getirmek, hızı ayarlamak ya da metin eklemek gibi…

Youtube Shorts Rehberi

youtube-shorts-nasıl

Shorts videolarını yükleme süreci normal videolardan daha farklı ilerliyor. Şimdi, yükleme yaparken takip etmeniz gereken adımlardan bahsedeceğiz.

  • YouTube uygulamasında oturum açın.
  • Önünüze gelecek ekranda Oluştur ve sonra Shorts videosu oluştur‘a dokunun.
  • İlk başta 15 saniye uzunluğunda kayıt ekranı açılacaktır. Eğer Shorts videonuzun 15 saniyeden uzun olmasını istiyorsanız sağ üst köşedeki kamera simgesine ve ardından 15 düğmesine dokunup kayıt süresini 60 saniye olarak değiştirin.
  • Klip kaydetmek için kayıt düğmesini basılı tutun veya düğmeye dokunarak kaydı başlatıp tekrar dokunarak durdurun.
  • Kaydettiğiniz son video klibi kaldırmak için geri al seçeneğine, kaldırdığınız klibi tekrar eklemek için ise yeniden yap seçeneğine dokunun.
  • Kapat simgesine dokunun ve sonra Baştan başla veya Taslak olarak kaydet‘i seçip kameradan çıkış yapın.
  • Videonuzu ön izlemek ve iyileştirmek için onay simgesine dokunun.
  • Kayıt ekranına dönmek için Geri‘ye dokunun. Ayrıca, düzenleme yaptıktan sonra Geri‘ye dokunarak düzenlemeleri silebilir veya taslak olarak kaydedebilir, ardından düzenleyiciden çıkabilirsiniz. Bu aşamada Taslak olarak kaydet’i seçerseniz yaptığınız düzenlemeler kaydedilir.
  • Videonuza ayrıntı eklemek için İleri‘ye dokunun. Bu ekrandan videonuza başlık ekleyin ve video gizliliği gibi ayarları seçin.
  • Son olarak, kısa videonuzu yayınlamak için SHORTS VİDEOSU YÜKLE‘ye dokunun.

Youtube Shorts İçin Tüyolar

Shorts videoların süresi kısa olduğundan, izleyicinin dikkatini çekmek için kısıtlı vaktiniz var demektir. Yani yaratıcı bir içerikle hedef kitlenize tam isabet etmelisiniz. Bu yüzden, çektiğiniz içeriklerin izlenmesi ve etkileşim alması için bazı tüyolar yazacağız.

Süre ve İçerik İlişkisini Dengede Tutun

youtube-shortsYukarıda da bahsettiğimiz gibi bu videolarda süre kısıtlıdır ve önemli olan bu süreyi en doğru şekilde kullanmaktır. 60 saniyenin hepsini kullanmayı kastetmiyoruz. Eğer içeriğinizle kullandığınız süreyi doğru harmanlarsanız 15 saniyede, 60 saniyeden alacağınız verimi alabilirsiniz. Şunu da hesaba katmak lazım ki, günümüzde insanların sabrı kısıtlı. Yani gereksiz ağır ilerleyen içerikleri sıkılıp pas geçme ihtimalleri de var. Bunun yaşanmaması için minimum sürede maksimum verimi almaya bakmalısınız.

Doğru Başlığı Seçin

youtube

Tıpkı Youtube videolarına koyduğumuz Thumbnail gibi, Shortslara seçeceğimiz başlık da önemlidir. Görsel açıdan dikkat çeken ve özenli duran videolar daha fazla tıklanıyor. Bu yüzden kısa, net ve vurucu bir başlık seçmek videonuzun izlenmesini artıracaktır. Başlığınızı seçerken yaratıcı, özgün olması ve içerikteki mesajı vermesine dikkat edin. Fazla uzun tutmayın ve merak uyandırıcı olmasına özen gösterin.

Youtube Hikayeler Alanını Kullanın

youtube-shortss

Shorts videonuzun tanıtımını yapmayı ihmal etmeyin. Ana sayfada gezinmeden sadece hikayeler kısmını izleyen bir kesim de var. Bu kitleyi kaçırmamak adına hikayeler kısmını kullanmak değerli olacaktır. Ayrıca bir kez içerik çekip bırakmak da olmaz. Devamlı ve tutarlı olmalısınız. Sosyal medyada içerik üretmek bir nevi denge işidir. Dengenizi sağlam tutun. Bu tutum size zamanla abone, erişim ve etkileşim olarak geri dönecektir.

 

 

Profesyonel içerikler ile işletmenize fayda sağlamak, iyi bir dijital ajans ile çalışmak veya Semantik SEO ile rakiplerinizin bir adım önüne çıkmak isterseniz, info@istcode.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.

istcode
istcode
https://www.istcode.com