fbpx
İletişime Geç
info@istcode.com
Tel: 0 212 806 26 33
Tel: 0 850 933 39 88
Kahveye bekleriz
Adres: Nish İstanbul Residance, C Blok, D:153
Bahçelievler/Istanbul

Sosyal Medyada Trendlere Çıkmak

Sosyal medya içinde gündem olmanın önemi, gün geçtikçe markalar tarafından daha fazla hissedilmeye başlandı. Sosyal medyada trendlere çıkmak; hedef kitlelerini genişletmek, isimlerini duyurmak ve her alanda daha da popüler hale gelmek için çok uygun bir yol. Sadece doğru içerik üretmek gerekir. Dijital dünyada doğru hamleler yaparsanız istediğiniz etkileşime ve büyümeye kısa sürede ulaşırsınız. Bu yazımızda doğru içerik üretmenin ve sosyal medyada adından nasıl söz ettirilebileceğinin tüyolarını paylaşacağız.

Sosyal Medyada Gündem Olmanın Markalara Avantajı

Markalar dijital dünyaya giriş yaptığından beri kuşkusuz sektörde bambaşka bir seviyeye ulaştılar. Online satışın kolay ve hızlı ya da ulaşılabilir olması tüketicilerdeki mağazalardan alışveriş yapma alışkanlığını azalttı. Web sitesi ya da sosyal medya platformları üzerinden satış yapmak mağazaların da hızlı ve az masrafla varlığını sürdürmelerine olanak tanıdı diyebiliriz. Sosyal medya sayesinde; eğer halihazırda tanınmış köklü bir marka ise sektördeki adını sağlamlaştırmayı, yeni kurulan bir marka ise kendini kitlelere tanıtmaya ve müşteri potansiyeli oluşturmayı edinebilir.

Güçlü İsimlerle İş Birliği Yapın

Sosyal medya etkileşimini artırabilmek için o mecrada takipçi sayısı yüksek olan Influencerlar ile iş birliği içine girmek markanın gündem olmasını sağlar. Birçok büyük marka bu kişilere hediye gönderere veya etkinlik düzenleyerek ve Influencerın imzasını taşıyan kapsül koleksiyon çıkararak sosyal medyada gündem olmayı başardı. Bu tarz doğru adımlar atmak markayı bilmeyenler tarafından adının duyulmasını sağlar. Zaten kullanıcıları olan kişiler için de markanın gündemini takibe alma gibi olumlu gelişmeler ortaya çıkarır.

Kitlelere Ulaşabilme Özelliğini Kullanın

Kısıtlı kitleye odaklanırsanız, paylaşımlarınızdan yoğun geri dönüş alamazsınız. Sosyal medyanın en güçlü özelliği belki de tek tıkla kilometrelerce ötedeki kişilere ulaşabiliyor olmanızdır. Bu özelliği doğru kullanıp hedef kitle yelpazenizi genişletebilirsiniz. Ne kadar çok kişiye ulaşırsanız o kadar çok popülerleşme ihtimalinizi artırmış olursunuz.

İçeriğinizi Oluştururken Dikkat Çekmesini Sağlayın

Popülerleşmenin bir diğer ayağı ise dikkat çeken içerikler üretebilmektir. Kullanıcılar sosyal medyada ilgilerini çeken bir içeriğe denk geldiğinde tanıdıklarına gönderirler ve bu hareket sirkülasyon başlatır. Kısa sürede çok kişi arasında dolaşmaya başlayan içerikler, yaratıcısının etkileşimini artırır. Bu trafik size olumlu dönüş yapar. Sık sık bu tarz örneklerle karşılaşıyoruz. Viral olan videoları ve görselleri sayesinde ünlü olan hatta sosyal medya sektörüne giriş yapmış binlerce isim var.

2022 Yılında En Çok Gündem Olan Markalar

Son olarak; yıl içerisinde kategorilerine göre sosyal medyada gündem olmayı başaran markalara bakalım. Hakkında en çok konuşulan ve etkileşimi rakiplerinden daha fazla olan markaları inceleyelim.

-Otomobil sektöründe TOGG en çok konuşulan markaydı. Türkiye’nin ilk yerli otomobili olma özelliğini taşıyan TOGG, ülke gündeminde büyük yankı uyandırdı.

Dijital dizi ve film platformu Disney Plus dünya gündemine oturmayı başardı. Henüz hizmete başlamadan imzaladığı anlaşmalar ve senaryolarla ünlü isimleri bünyesine toplamayı başardı. Disney Plus, rakibi Netflix’in tahtını salladı diyebiliriz.

E-ticaret sitelerinden en çok gündem olmayı başaran Amerikan e-ticaret devi Amazon’dur. Türkiye için bu isim Trendyol diyebiliriz.

-Teknoloji markalarından Apple yine zirvedeydi. Son çıkardığı Iphone 14 akıllı telefon serisinin tanıtımı büyük yansımalara neden oldu. Tüketiciler, stokları kısa sürede bitirdi.

-Sosyal medya platformlarının ise neredeyse tamamı sürekli zirvedeydi. Yıl içerisinde zaman aralıklarına göre birincilik sürekli el değiştirmiş durumda. Instagram, TikTok, Youtube ve Twitter… Son zamanlarda Elon Musk tarafından satın alınma sürecine girdiği için Twitter zirvede diyebiliriz.

Dijital gündemden, yeni gelişen teknolojilerden haber almak için Istcode Blog’u takip edebilir veya kreatif ve dijital tüm işleriniz için 360 derece dijital ajans hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

istcode
istcode
https://www.istcode.com