Amp Nedir | Istcode 360° Dijital Pazarlama

Amp Nedir

Amp Nedir

AMP, Google tarafından Twitter ile işbirliği içinde geliştirilen açık kaynaklı bir çerçevedir. Hızlandırılmış Mobil Sayfalar mobil web'de daha iyi ve daha hızlı deneyimler yaratır. Temelde çerçeve, HTML'yi basitleştirerek ve düzenli CSS kurallarını izleyerek mobil cihazlar için hafif deneyimler oluşturmanıza olanak tanır.

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar, başlangıçta Facebook'un Anlık Makalelerine cevap olarak geliştirildi . Bununla birlikte, yıllar geçtikçe, içeriği doğrudan arama sonuçlarından, neredeyse ışık hızında yayınlamak için güçlü bir platform haline geldi. Bu yılın başlarında, Google, AMP teknoloji çerçevesini web standartlarına eklemek için zorlayacağını ilan ederek rotasını açıkladı. AMP nasıl çalışır?

 

Altyapıda, AMP çerçevesinde 3 ana bölüm var.

  • AMP HTML: AMP HTML'yi normal HTML'nin daha zayıf bir sürümü olarak düşünün. AMP çerçevesinin kullanabileceğiniz HTML etiketleri için katı kuralları vardır. Hızlı sayfa yüklenmesini sağlamak için AMP'de formlar gibi belirli HTML öğelerine izin verilmez. AMP çerçevesi ayrıca düzenli bir CSS sürümü kullanmanızı gerektirir. Modern HTML ve CSS kullanarak web içeriği oluşturmaya alışkınsanız, bunların hiçbiri sizin için bilinmez değil.

 

  • AMP JS: Mobil platformlarda hızlı sayfa yükleme sağlamak için, AMP bazı Javascript kod parçalarının kullanımını kısıtlar. AMP'nin componentlerini kullanarak animasyon oluşturabilir, içeriğinizi dinamik olarak yükleyebilir, düzende değişiklik yapabilir ve sınır tanımaksızın fazlasını yapabilirsiniz.,

 

  • AMP CDN: Genellikle AMP Önbellek olarak bilinen AMP platformunun kritik bir bileşeni, proxy tabanlı içerik dağıtım ağıdır (CDN). CDN, AMP içeriğini, hızlı teslimat için önbelleğe alır. 

 

 

AMP Kullanmanın Avantajları

 

AMP’nin lansmanından bu yana geçen birkaç yıl içinde, özellikle sosyal medya sitelerinin AMP’de başarılı olduğu genel olarak kabul edildi . Medya sitelerinde içeriğin çoğunluğu statik olduğundan, bu web siteleri üzerinde organik arama trafiğinde önemli artışlar görmüştür.  Çok fazla dinamik ve kullanıcı seçimlerine göre değişen filtreleme, sıralama, alışveriş sepeti ekleme ve daha dinamik kullanıcı eylemleri gibi) içeriği olan e-ticaret web siteleri için, AMP'nin mobil cihazlarda performansı ne kadar artırabileceğine araştırıldı. Tüm SEO ve mobil performans meraklıları, iyi uygulanmış bir AMP'nin web siteleri üzerinde, şu etkileri yarattığından hemfikir:

  • Organik arama trafiğinin hacmini önemli ölçüde arttırıyor.
  • Daha hızlı ve daha iyi mobil deneyimlerden kaynaklanan etkileşim ve dönüşümü arttırıyor.
  • AMP CDN önbelleğe aldığından ve çoğu arama sonucuna yanıt verdiğinden, sunucularınızdaki yükü azaltıyor.

 

AMP Kullanmanın Dezavantajları

 

Bazı dijital web markalarının AMP'yi uygulamamaya karar vermesinin en yaygın nedeni, aslında web sitelere entegrasyon sırasında harcanan, AMP için gerekli çaba. Mobilin bir fırsat sunduğu inkar edilemez ama aynı zamanda üzerinde temkinli bir yaklaşım gerektiriyor. Bir AMP deneyiminin avantajlarından yararlanmak için, geliştirme ekibinizin AMP için ayrı varlıklar oluşturması ve sürdürmesi gerekir.

AMP her seferinde sunucularınıza bir istek yapmadan, içerik önbelleğe aldığından, analitik ve ölçüm araçlarınız sunucu isteklerine %100 güvenilir yapmaz. Örneğin: Google Analytics'te yanlış sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Web sitenizin AMP sürümünden TO'ları ve katılım metriklerini doğru bir şekilde yakalamak için özel izleme parametreleri uygulamanız gerekecektir.

AMP sade bir HTML'dir; bu, AMP'de hareketli haritalar, dönen resimler ve daha fazlası gibi zengin kullanıcı deneyimleri sunamayacağınız anlamına gelir. Web sitenizin bölümleri yoğun olarak zengin UX'e dayanıyorsa, bu web bölümlerinin AMP sürümlerini yeniden gözden geçirmek isteyebilirsiniz.  

Son olarak, AMP deneyimleri tasarım konusunda duvarlıdır ve kısıtlayıcıdır. Bu, mobil kullanıcı katılımını etkileyebilir.

 

Bir sonraki önerilen yazı

Google Merchant Center Nedir

Google Merchant Center Nedir