fbpx
İletişime Geç
info@istcode.com
Tel: 0 212 806 26 33
Tel: 0 850 933 39 88
Kahveye bekleriz
Adres: Nish İstanbul Residance, C Blok, D:153
Bahçelievler/Istanbul

Apple Vision Pro Geleceğin Platformu Mu?

Apple, 2 Şubat’ta Apple Vision Pro’nun satışa çıkacağını duyurdu. Apple Vision Pro uzun zamandır Apple takipçileri tarafından beklenen bir durum olsa da satışa çıktıktan sonra büyük bir kitlenin odağı oldu. Vision Pro, yüze takılan bir bilgisayar gibidir fakat fiziksel bir ekran yerine önünüzde çok küçük ama yüksek çözünürlüklü iki ekranla doğrudan gözünüze yansıtılıyor. Bir klavye, mouse ya da dokunmatik ekran olmadan, kullanıcının gözünü izleme ve hareketlerle çalışır.

Apple, Vision Pro tanıtımıyla akıllara iPhone’u ilk piyasaya sürülen zamanları getirdi. Bir devrim yaratan iPhone gibi Vision Pro için de bu söylemler sektörde konuşulmaya başlandı. 

Apple, Vision Pro’yu uzamsal bir bilgisayar olarak adlandırıyor. Cihaz dijital çıkışları görüntülemek için etrafınızdaki herhangi bir fiziksel alanı tuval olarak kullanabiliyor, yani aslında bu isimlendirme tam yerinde. 

Vision Pru’nun özellikleri nelerdir?

Apple Vision Pro sanal gerçeklik gözlüğünün en önemli özelliklerinden ilki, bir denetleyici ile çalıştırılmamasıdır. Navigasyon, seçim ve dikte için cihazı denetleyici yerine gözleriniz, elleriniz ve sesinizle kontrol etmeniz gerekir. Bu durum da cihazın gerçeklik deneyimini artıran en yeteneklerindendir. Örneğin “Ana Sayfa” görünümünde belirli bir uygulamaya gitmek istiyorsanız bunu, sadece başınızı çevirip uygulamaya bakarak yapabilirsiniz. Bir öğeyi seçmek için de parmaklarınızla dokunmanız, kaydırmak için hafifçe vurmanız, komutlarınız için cihaza seslenmeniz yeterli olur. Apple VR gözlük aşağıdaki özellikleriyle de dikkat çeker:

 • Apple VR gözlük; M2 işlemci, 12 farklı kamera, 5 sensör, 6 mikrofona sahiptir. M2 işlemci tüm bu sistemlerin sorunsuz çalışmasını sağlarken cihaz verileri işlemek için R1 yongasını kullanır.
 • Kameralardan ikisi artırılmış gerçeklik modunu kullanırken, etrafınızdaki gerçek dünyayı tasvir etmek için ekrana saniyede bir milyardan fazla piksel iletiyor. Diğer kameralar ise baş ve el hareketlerinizin çözümlenmesiyle birlikte 3D haritalama için kullanılıyor.
 • Kızılötesi aydınlatıcılar, düşük ışık koşullarında el hareketlerinizin takibini geliştirir.
 • LİDAR derinlik sensörleri, çevrenizdeki nesnelerin boyut ve konumunu belirler.
 • M1 işlemci ile R1 yonga; görüntüler ve uygulamalar arasında gezerken Apple’ın M1 işlemcisine göre 8 kat daha fazla hız sunar. Kamera, sensör ve mikrofonlardan gelen tüm bilgilerden R1 çipi sorumludur. R1 çipiyle Apple Vision Pro görüntüleri 12 milisaniye içinde ekrana aktarır.
 • 23 milyon piksel üretmek için her biri 100 fit genişliğinde görünen ve 4K video oluşturan iki adet yüksek çözünürlüklü ekranla çalışır.
 • Tüm ses bölmelerinde kullanıcının kendi baş ve kulak yapısına göre “Kişiselleştirilmiş Uzamsal Ses” sunan, ayrı ayrı güçlendirilmiş iki adet sürücü bulunuyor. Bu sürücüler sesi, etrafınızdan geliyormuş gibi hissettirir.
 • Apple Vision Pro gözlüğün lenslerinde yüksek performanslı bir göz izleme sistemi sağlayan kameraların yanında LED halkası da bulunur. Bu sayede cihaz, ne tarafa baktığınızı anlayabiliyor. Aynı zamanda arayüzü kontrol edebilmeniz için yüksek performanslı göz izlemeyi kullanabiliyor.
 • Cihazı ilk kez çalıştığınızda 3D dijital kimlik oluşturmanız gerekir. Dijital kimliğiniz sayesinde cihaz, jest ve beden dilinizi tanır.
 • Cihazın kilidini açmak, parolaları doğrulamak, satın alma işlemlerini tamamlamak için “Optik Kimlik” adı verilen bir yöntemle gözlerinizi tanır. İris tanıması olarak bilinen bu sistemden gelen tüm veriler, güvenliğiniz için Apple’a özel olan “Secure Enclave” işlemcisinde saklanır.
 • Optik Kimlik için İris tanıması, gözlüğün içinde bulunan dört kızılötesi kamerayla birlikte LED aydınlatma teknolojisi kullanır.
 • Apple kullanıcı sözleşmesi ile sanal ve artırılmış gerçeklikte baktığınız yerin gizli kalacağını, üçüncü taraf şirketlerin göz hareketlerinizi takip etmeyeceğini garanti ediyor.
 • Apple VR gözlüğün üst kısmında bulunan düğme, cihazın 3D kameralarını kullanarak uzamsal fotoğraf ve video çekmenizi sağlar. Vision Pro ile çekilen uzamsal fotoğraf ve videoları istediğiniz her an artırılmış gerçeklikle görüntülemeniz mümkün oluyor.
 • EyeSight özelliğiyle size bakan insanların gözlerinizi görebilmesini sağlar. Ayrıca bu özellik, uzamsal fotoğraf veya video çektiğinizi diğerlerinin anlamasına da yardımcı olur.

Bunların yanı sıra Apple Vision Pro’da ağırlık yapmaması için yerleşik pil bulunmuyor. Bunun yerine cihaza entegre edilen bir batarya mevcuttur. Bu batarya tek şarjla 2 saate kadar pil ömrü sunar. Ancak cihazı 2 saatten fazla kullanmak istediğinizde adaptöre takılıyken de çalıştırmanız mümkün olur.

Vision Pro ile neler yapabilirsiniz?

Kulaklık, Kitaplar, Kamera, Kişiler, FaceTime, E-mail, Mesajlar, Haritalar, Müzik, Notlar, Fotoğraflar, Safari ve bunun gibi Apple uygulamalarını çalıştırabilir. Ayrıca Zoom, Microsoft 365, Slack, Todoist ve bunun gibi Vision Pro için 600 yeni uygulama ile piyasaya sürüldü.

Vision Pro avantajları

Apple VR gözlük modelinin en büyük avantajı, VR ile AR bir arada sunmasıdır. Böylece kullanıcılar, gerçek dünyanın sınırlarını zorlayabilir. Sanal dünyayı en gerçekçi haliyle deneyimlerken, masaüstü bilgisayarda ve cep telefonunda yaptığı tüm işleri gözlüğün yansıttığı dev ekranlardan yapabiliyor. Bu ekranlar arasındaki geçişler el, göz, baş hareketleri ile denetlendiği için çalışma deneyimi eğlenceli bir hal alır. Ayrıca Apple VR modeli aşağıdaki avantajları da beraberinde getirir:

 • İzlediğiniz film veya dijital içeriği 100 fite kadar genişletebilirsiniz. Bu sinema salonundan daha büyük ekranı size sunar.
 • Apple Vision Pro ile oyunlar daha keyifli hale geliyor. Gözlüğü satın alanlar Apple Arcade üzerinden 100’ün üzerinde oyunu istediği büyüklükte bir ekranda deneyimleyebiliyor.
 • Video konferanslarda Vision Pro, konuştuğunuz herkesi gerçek boyutlu karolarda görebilmeniz için çevrenizdeki odanın haritasından yararlanır. Uzamsal ses sayesinde konuştuğunuz kişilerin sesi, karoların yönünden size doğru gelir.
 • Göz izleme sistemi sayesinde oyun oynamak için herhangi bir aksesuara ihtiyacınız olmaz. Bunun nedeni cihazın sensörleri aracılığıyla sizi tanımasıdır. Ancak bluetooth klavye, fare, izleme dörtgeni ve oyun denetleyicileri Apple Vision Pro’ya bağlanabiliyor.
 • Vision Pro ile 3D olarak uzamsal fotoğraf ve videoları çekebilir. VR ile AR teknolojileri sayesinde kaydettiğiniz anları yeniden deneyimlenebilir.
 • Apple Vision Pro sayesinde çalışmanızı odadaki herkesin göremeyeceği alanda sanal bir monitöre yayabilirsiniz. Bu da çalışmalarınızda verimliliğinizi artırıyor.
 • AI teknolojileriyle de farklı bir boyut kazanan metaverse evreninin gittikçe popüler olduğu günümüzde cihaz, sanal gerçeklik evrenini en iyi şekilde deneyimlemeye ve insanlarla etkileşime geçmeye destek veren tüm donanımlara sahiptir.

Apple Vision Pro fiyatı

Vision Pro, temel depolama modeli için 3500 USD yani yaklaşık 110 Bin TL gibi yüksek bir fiyat etiketine sahiptir. Apple ayrıca iki ek depolama seçeneği de sunuyor: 3700 USD ile 512GB ve 3900 USD ile 1TB’lık modellerine de erişebilirsiniz. Kutunun içerisinde kulaklık, batarya, kafa bandı, kapağı, hafif bir yastık, parlatma bezi, USB-C güç adaptörü ve USB-C Şarj kablosu bulunuyor.

Özelliklerine, avantajlarına ve fiyatına baktığımızda sizce Apple Vision Pro satın alınmaya değer mi? Konu hakkında düşüncelerinizi yorumda belirtin!

istcode
istcode
https://www.istcode.com